[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۹
  • دوره جدید

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا: اولویت امسال وزارت نیرو تأمین آب شرب است، روزنامه شیراز نوین

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: اولویت اصلی وزارت نیرو در سال آبی پیش رو با توجه به کاهش بارندگی و کاهش ذخایر موجود سدها در مناطق مختلف کشور‌، تأمین آب شرب روستاها و شهرهاست. به گزارش تسنیم، قاسم تقی‌زاده ‌خامسی، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در یک برنامه تلویزیونی، تدابیر دو سال گذشته وزارت نیرو برای مدیریت سدها را در تأمین آب شرب موفق ارزیابی و اظهار کرد: با وجود کاهش 20 درصدی مخازن سدها، می‌توانیم آب شرب شهرها و روستاها را تا حدود زیادی تأمین کنیم و نگرانی خاصی در این خصوص وجود ندارد. مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به تأمین آب موردنیاز بخش کشاورزی خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت مناسبی که طی دو سال گذشته از نظر بارندگی داشتیم، آب مورد نیاز بخش کشاورزی تا حدود زیادی تأمین شد؛ ولی امسال با توجه به کاهش بارندگی و اولویت تأمین آب شرب نمی‌توانیم ریسک کنیم. به خاطر همین انتظار این است که استان‌ها و مقامات محلی با توجه به شرایط خاص هر منطقه، در این خصوص بهترین تصمیم را بگیرند. وی در بخش دیگری از این گفت و گو اظهار داشت: تا پایان دولت دوازدهم 10میلیون نفر از ساکنان روستاهای کشور به آب شرب پایدار دسترسی خواهند داشت.
تقی‌زاده‌ خامسی با بیان اینکه احداث مجتمع‌های آب رسانی روستایی باعث تسریع در ارائه خدمات و کاهش تنش آبی در مناطق روستایی شده، اضافه کرد: تا چند سال پیش تنها یک‌میلیون نفر از روستاییان کشور به آب شرب پایدار دسترسی داشتند.
به گفته معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، در برخی مناطق روستایی که امکان بهره‌مندی از مجتمع‌های آب رسانی روستایی وجود ندارد، تأمین آب شرب پایدار روستایی بالاجبار از طریق آب رسانی سیار یا تانکر انجام می‌شود. مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: میزان بارندگی نسبت به سال گذشته حدود 54 درصد و نسبت به متوسط بلندمدت (52ساله) حدود 40 درصد کاهش پیدا کرده است و برای اردیبهشت‌ماه هم بارش‌های مناسبی پیش‌بینی شده که امیدواریم محقق شود. وی با بیان اینکه روند بارش در طول 52 سال گذشته نشان دهنده آن است که طی 22 سال بارش‌ها از حد متوسط بالاتر و 30 سال از حد متوسط کمتر بوده است، خاطرنشان کرد: بیشترین مقدار بارش در این دوره در سال 1398 ثبت شده و بیشتر سال‌ها هم شرایط خشک‌سالی داشته‌ایم. تقی زاده خامسی با بیان اینکه گاهی سال‌های پربارش دو الی سه سال متوالی بوده و سال‌های کم بارش گاهی تا یک دهه ادامه داشته، اظهار کرد: پیش‌بینی‌های هواشناسی معمولاً با تخمین 80 درصد انجام می‌شود و هرچه زمان پیش‌بینی‌ها دورتر باشد، دقت تخمین کمتر می‌شود. وی همچنین با بیان اینکه کاهش بارندگی‌ها در 52 سال اخیر بی‌سابقه بوده، وضعیت بارندگی در همه مناطق کشور را نامناسب ارزیابی کرد و افزود: کاهش بارندگی در استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی از بقیه مناطق محسوس‌تر است. معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با اشاره به عزم دولت برای تأمین آب آشامیدنی 250 شهر در معرض تنش آبی، تأکید کرد: بنای جیره‌بندی نداریم و تلاش خواهیم کرد تا با برنامه‌ریزی و جلسات مختلف استانی بتوانیم شرایط پیش رو را مدیریت کنیم. وی افزود: مجبوریم آب موجود در سدها را به گونه‌ای مدیریت کنیم که در صورت تداوم خشک‌سالی و کم آبی بتوانیم آب شرب مورد نیاز شهرها و روستاها را تأمین کنیم. مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران از اختصاص پنج‌هزار میلیارد تومان برای تأمین آب شرب اصفهان خبر داد و افزود: برای تأمین آب شرب مورد نیاز شهرهای بزرگ از جمله مشهد و تبریز نیز مشکل خاصی وجود ندارد و تدابیر لازم اتخاذ شده است.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران انتقال آب بین حوضه‌ای را با توجه به نحوه پراکندگی جمعیت و ذخایر آبی موجود گریزناپذیر دانست و گفت: تأمین آب شرب شهرها و روستاها اولویت اصلی ماست و باید با دقت و ظرافت نسبت به تأمین آب شرب 
اقدام کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی