[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۲
  • دوره جدید

فرصت‌ها را از شیراز دریغ نکنیم، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
آیین گرامیداشت روز ملی شوراها در شیراز متأثر از گلایه‌های مدیران ارشد شهری و فرصت مغتنمی برای بیان دستاوردهای شورا و شهرداری شیراز در حوزه‌های محتلف بود. این مراسم شامگاه هشتم اردیبهشت ماه با حضور رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر، شهردار کلان شهر شیراز و جمعی دیگر از مقامات مسئول به دلیل محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا به صورت مجازی برگزار شد و برای عموم شهروندان و اصحاب رسانه به صورت مستقیم منتشر گردید.
 تأکید بر مشارکت مردم در سیاست‌گذاری‌ها
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در این مراسم گفت: طراحی نقشه راه نخستین دستاورد شورای اسلامی شهر شیراز در دوره پنجم است. سیدعبدالرزاق موسوی با تأیید سیاست گذاری‌های کلان شورای شهر شیراز در دوره اخیر خاطرنشان کرد: امروزه نقش شوراها در بهبود شرایط کشور انکارناپذیر است. از آنجا که شورا منتخب مردم است و باید رابطه‌ای دوسویه بین مردم و این‌ نهاد شکل گیرد، رویکرد حکمروایی شهری، بهترین روش به‌شمار می‌رود؛ همچنین در تمامی سیاست‌گذاری‌ها بر مشارکت مردم تأکید شده است. وی با بیان اینکه شعار «انسان‌محوری» در تقابل با «خودرومحوری» قرار می‌گیرد و این تفکر از اهداف اصلی شورای پنجم است، خاطرنشان کرد: شورا برنامه‌های خود را در چهارچوب برنامه‌های ایرانی و اسلامی تبیین کرده و رویکرد برنامه‌های انسان‌محور شورا دارای پنج محور اصلی از جمله سیاست‌گذاری مشارکتی، حقوق شهروندی و کرامت انسانی، محیط‌زیست و زیست‌پذیری شهر، هویت شهری و ارزش‌های فرهنگی و سیاست‌گذاری‌های دانش‌محور تعریف شده است.
 مظلومیت شورای پنجم
عضو کمیسیون اقتصاد و سرمایه گذاری شورا در بخش دیگری از سخنانش ادعای مظلومیت شورای پنجم را مطرح کرد و بیان داشت: در مسئله عدالت اجتماعی شورا مصوبات بسیاری را در دستور کار قرار داد که اجرای آن از سوی شهرداری هم کارنامه موفقی از خود بر جای گذاشت. در همین زمینه راه‌اندازی سامانه شفافیت شهرداری شیراز مهم‌ترین اقدام شورای شهر در حوزه حقوق شهروندی است. در حوزه حقوق شهروندی و کرامت انسانی باید از راه‌اندازی سامانه شفافیت شهرداری شیراز با عنوان مهم‌ترین اقدام شورای شهر یاد کرد. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز از نگاه مبتنی بر مساوات مدیریت شهری بر همه اقشار جامعه خبر داد و افزود: مناسب‌سازی ایستگاه‌های مترو با رویکرد تسهیل در استفاده افراد توان‌خواه از دیگر اقدامات این دوره از شوراست. در همین زمینه خریداری چند دستگاه خودرو برای توان‌خواهان، اختصاص اتوبوس ویژه جانبازان و سامان دهی ۳هزار نفر از افراد دچار اعتیاد را با اختصاص ۱۰میلیارد تومان بودجه از دیگر اقدامات زیرساختی شورای پنجم است. همیچنین در این مدت شاهد شاهد افزایش تعداد فرهنگ سراها در مناطق محروم بودیم و ارائه خدمات حمایتی برای رانندگان و تاکسی‌داران و اختصاص ۱۰۰میلیون تومان برای خرید کتاب در مدارس مناطق محروم از جمله اقدامات عدالت محور شورای پنجم است.
 شورا بر مدار فعالیت‌های ارزشی
موسوی در ادامه با اشاره به اقدامات شورای پنجم در حوزه‌های ارزشی اشاره کرد و بیان داشت: احترام و بزرگداشت مقام شامخ شهدا با ایجاد نقاط خاک سپاری در سطح شهر صورت‌ پذیرفت؛ افزون بر این، واگذاری دو زمین برای ساخت مسجد، مساعدت در برگزاری مناسبت‌های فرهنگی، کمک به بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و انعقاد تفاهم‌نامه با این نهاد و تقبل هزینه‌های برگزاری مراسم دستاورد‌های ۴۰ساله انقلاب اسلامی متناسب با شأن سومین حرم اهل بیت(ع) صورت پذیرفته است. این عضو کمیسیون گردشگری و زیارت شورا در بخش دیگری از سخنان خود افزود: ایجاد پیاده‌راه‌های از اقدامات ماندگار شورای شهر است. برای افزایش بیشتر ارتباطات شهروندان با یکدیگر نیازمند فضاهای عمومی هستیم. پروژه سنگ فرش خیابان ارم و احداث ایستگاه چشم نواز وکیل الرعایا و افزایش طول مسیرهای دوچرخه سواری از اقدامات ماندگار شورای شهر است.
 مانع‌تراشی علیه سازندگی
در ادامه این مراسم شهردار شیراز از مانع تراشی برای اجرای پروژه‌ها و تلاش برای سازندگی کلان شهر در روزهای تورم و کرونا و بحران‌های مختلف سخن راند. حیدر اسکندرپور در در آیین گرامیداشت نهم اردیبهشت ماه روز ملی شوراها، دستاوردهای مدیریت شهری را در این دوره چشمگیر ارزیابی کرد و گفت: ایجاد ساختارهای قانونی مثل سامانه شفافیت، قانون تعارض منافع و مواردی از این دست برای تسریع در پاسخ گویی و شفافیت امتیاز ویژه شورای اسلامی شهر شیراز در دوره پنجم است. وی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری گفت: طبق گفته رهبر فرزانه انقلاب، آینده کشور روشن است و دستگاه‌هایی نظیر شهرداری این وظیفه را بر عهده دارند. باور ما به راستی خدمتگزاری به همه مردم کلان شهر شیراز است و باید امید را در دل آنها زنده کنیم. ماه‌های آینده، ماه‌های تلاش، سرزندگی و نشاط برای شهرداری و شیراز است و چهار ماه کاری پرحجم را در پیش داریم که با همت همکارانم در مجموعه شهرداری تلاش خواهیم کرد، گزارش پرباری را به شهروندان ارائه کنیم. شهردار شیراز با اشاره به اعلام نتیجه بررسی صلاحیت‌های داوطلبان شورای اسلامی شهر شیراز و ابراز تأسف از نتیجه آن گفت: امروز در شهر شیراز نیازمند افراد متخصص و باتجربه از همه سلایق و گروه‌ها هستیم و اینکه دایره انتخاب مردم را هر روز کوچک تر از قبل کنیم، خدمت به مردم نیست؛ بلکه در بلندمدت فرصت استفاده از نیروهای توانمند، خلاق و پرتوان را از شهر می‌گیریم. در صورتی که باید فرصت حضور آنها را فراهم کنیم. منتخب اهالی بین الحرمین در شهرداری شیراز در ادامه خبر از کارشکنی‌هایی در حوزه عملکردی مدیران شهری داد و افزود: اگر در باورهایمان صادق هستیم، فرصت فعالیت چهار ماه آینده را از شهرداری نگیریم. کاملاً روشن است که عده ای مایل نیستند شهرداری در چند ماه آینده کارهایش را انجام دهد. بسیار متأسفم برخی از اصحاب قدرت از طریق دستگاه‌های نظارتی دائماً برای شهرداری و پروژه‌ها مشکل ایجاد می‌کنند و فضایی شکل گرفته که مدیران این مجموعه به شدت محافظه کار شده اند و با تأمل بیشتری کارها را پیگیری می‌کنند.
 مردم را به آینده شهر امیدوار کنیم
اسکندرپور با اشاره به استقبال بی نظیر مردم ار پروژه‌هایی نظیر پیاده راه‌های سلامت و سنگ فرش خیابان ارم افزود: وقتی بیش از 80 درصد مردم شیراز نسبت به پروژه ای نگاه مثبتی دارند، چرا ما باید چندین بار پاسخ گوی چرایی انجام این پروژه در نهادهای مختلف باشیم؟ برخی از منتقدان بر ۹۸۰میلیارد تومان پروژه عمرانی حساس نیستند و فقط ۲۰میلیارد تومان پروژه در یک نقطه شهر حساسیتشان را برانگیخته است. شهردار شیراز در ادامه اظهار داشت: به کسانی که مدعی خدمتگزاری به مردم شیراز در هر سطحی هستند، اعلام می‌کنم که مانع تراشی بر سر اجرای پروژه‌ها و متوقف کردن آنها، خدمت به مردم شیراز نیست؛ بلکه این خیانت به مردم شیراز است. به نظر من چون مردم از اجرای پروژه‌ها خوشحال هستند و از آن استقبال می‌کنند، عده ای نیز از خوشحالی مردم ناراضی اند و مایل نیستند مردم به آینده شهر امیدوار باشند. این مقام مسئول سامانه شفافیت را از مصوبات مترقی شورای اسلامی شهر شیراز در دوره پنجم دانست و افزود: بارگذاری اطلاعات شهرداری در این سامانه اقدام خوبی است، اما هم اکنون این بارگذاری اطلاعات نه مورد انتظار شورا و نه مردم است و همکاران ما باید بیش از پیش اطلاعات کاربردی را روی این سامانه قرار دهند. از شهروندان می‌خواهم که با مراجعه به سامانه شفافیت و درخواست خدمات از این سامانه، ما را در شهرداری مجبور کنند تا اطلاعات مدنظر را روی سامانه 
قرار دهیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی