[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۹
  • دوره جدید

نشاط‌افزایی در پرتو مشاوره روان‌شناسان، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
به‌ میزبانی دانشگاه شیراز، مراسم ملی گرامیداشت روز روان‌شناس و مشاور برگزار شد. این مراسم با حضور رئیس دانشگاه شیراز، مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس مرکز مشاوره و روان‌درمانی دانشگاه شیراز، معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه شیراز، جمعی از اعضای سابق هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و هیئت‌رئیسه سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره ایران با همراهی اصحاب رسانه به دلیل محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا و الزام فاصله گذاری اجتماعی در بستر فضای مجازی برگزار شد.
 حضور روان‌شناس در خانواده‌ها نهادینه شود
رئیس دانشگاه شیراز در این مراسم گفت: برخورداری از فضای پرنشاط و ایجاد فضای کیفی و امن برای خانواده‌ها یکی از مسائل مهم است که باید بدان توجه شود؛ به‌ویژه در عصر امروزی که شاهد تفاوت نوع زندگی‌ها با دوره‌های قبل هستیم و گفت‌وگوی بین‌نسلی نیز بسیار دارای اهمیت است. دکتر حمید نادگران ضمن تبریک روز روان‌شناس و مشاوره و قدردانی از زحمات این گروه از دانشگاهیان، بر اهمیت جایگاه مشاوران و روان‌شناسان در کشور تأکید کرد و توضیح داد: حضور روان‌شناس و مشاوره در خانواده‌ها باید نهادینه شود و در سبد هزینه‌ها در نظر گرفته شود و باید توجه داشت که این موضوع لزوماً نباید برای رفع مشکلات مدنظر باشد؛ چه‌بسا با برخورداری مستمر از نظرات تخصصی روان‌شناسان و مشاوران در خانواده‌ها، بتوان از بروز و ظهور بسیاری از مشکلات پیشگیری کرد. این مقام پژوهشی با اشاره به اینکه این موضوع چندان در جامعه‌ ایران جا نیفتاده است، اظهار داشت: به ‌همین دلیل به‌ نظر می‌رسد جایگاه روان‌شناسان و مشاوران در کشور آنگونه که شایسته است، تعریف نشده و مسئولان امر باید برای مستحکم‌سازی و قوام‌بخشی جایگاه آنها اهتمام ویژه ورزند و البته بخش عمده‌ این وظیفه بر عهده خود روان‌شناسان و مشاوران ماست که باید برای آن تلاش کنند.
وی در ادامه به برخی از وظایف مشاوران و روان‌شناسان مانند سالم‌سازی روانی جامعه، مشاوره‌ شغلی و تحصیلی و حل بحران‌ها اشاره کرد و نقش مؤثر و پررنگ این گروه از جامعه را در دوران شیوع بیماری همه‌گیر کرونا و عواقب متعدد آن یادآور شد. دکتر نادگران در پایان، از تلاش‌ها و زحمات اعضای مراکز مشاوره و سلامت روان وزارت عتف، به‌ویژه جامعه‌ مرکز مشاوره و روان‌درمانی دانشگاه شیراز که به‌طور پیاپی چندین سال در کشور به‌عنوان مرکز نمونه شناخته شده است، سپاسگزاری کرد.
 اهمیت تأمین سلامت روانی جامعه
در ادامه این مراسم مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در ادامه بیان داشت: نهم اردیبهشت‌ماه، روز تصویب قانون سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره است که از بدو تأسیس سازمان توسط اولین شورای مرکزی سازمان به‌عنوان «روز روان‌شناس» نامیده شد. دفتر مشاوره و سلامت به‌عنوان یکی از دفاتر سازمان امور دانشجویان که پیش از تأسیس این سازمان با نام دفتر مرکزی مشاوره شناخته می‌شد، درمجموع وظیفه‌ بزرگ برنامه‌ریزی برای تأمین امور سلامت روانی و جسمی دانشجویان را برعهده دارد.به‌گفته دکتر صفاری‌نیا حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ دانشگاه کشور به‌طور رسمی خدمات مشاوره‌ای انجام می‌دهند که نقش بسزایی در ارائه خدمات دانشگاهی دارند. وی با اشاره به اهمیت و جایگاه مشاوران و روان‌شناسان در کشور، به دشواری حرفه‌ این گروه از جامعه پرداخت و از زحمات آنان تقدیر کرد.
 برگزاری سمپوزیوم بررسی سلامت روان
دکتر چنگیز رحیمی، رئیس مرکز مشاوره و روان‌درمانی دانشگاه شیراز و دبیر منطقه ۷ مراکز مشاوره دانشجویی دانشگاه‌های کشور، در ادامه این مراسم با بیان این مقدمه که برای نخستین‌بار است که در کشور، آیین گرامیداشت روز روان‌شناس و مشاور، به‌صورت ملی و به‌میزبانی دانشگاه شیراز برگزار می‌شود، مخاطبان را به برگزاری «سمپوزیوم بررسی سلامت روان روان‌شناسان» با توجه به اهمیت این موضوع در جامعه، در آینده‌ای نزدیک از سوی مرکز مشاوره و روان‌درمانی دانشگاه شیراز بشارت داد.
 مسامحه در حرفه‌ روان‌شناسان جرم است
در ادامه این مراسم که به دلیل محدودیت‌های ناشی از شیوع بیماری کرونا در بستر فضای مجازی منتشر شد، معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه شیراز و عضو هیئت‌علمی دانشکده حقوق این دانشگاه نیز ضمن گرامیداشت روز روان‌شناس و مشاوره، به بیان مسائل حقوقی و روان‌شناسی و اهمیت این موضوع پرداخت. دکتر واعظی با اشاره به ماده ۶۴۸ قانون اساسی، درخصوص افشای اسرار مخاطبان روان‌شناسان و مشاوران توضیح داد: همان‌گونه که قانون افشای اسرار مخاطبان را محکوم می‌کند، اجازه داده است، درجایی که منافع فرد مخاطب اقتضا می‌کند، اسرار در اختیار مراجع قانونی گذاشته شود.وی همچنین در ادامه به محکومیت ترک هرگونه فعل یا مسامحه در این حرفه اشاره و در این زمینه از تمثیل غریق نجات استفاده کرد و گفت: همان‌گونه که فرد غریق‌نجات موظف به حمایت از جان شناگر است و اگر مسامحه‌ای در کار او رخ دهد، منجر به مرگ فرد می‌شود و این از نظر قانون محکوم خواهد بود، ترک هرگونه فعل یا مسامحه در حرفه روان‌شناسان یا مشاوران نیز جرم محسوب می‌شود. در پایان این مراسم دکتر بهروز بیرشک، عضو سابق هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و هیئت‌رئیسه سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره ایران و تعدادی دیگر از رؤسای مناطق کشور به‌مناسبت روز روان‌شناس به سخنرانی درباره جایگاه ارزنده روان‌شناسان در زندگی بشر امروزی پرداختند. این مراسم که با حضور جمعی از روان‌شناسان و مشاوران برجسته‌، رؤسا و کارشناسان مراکز مشاوره دانشگاه‌های کشور ترتیب یافت، در بستر فضای مجازی برگزار گردید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی