[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۸
  • دوره جدید

بودجه علمی برگشت خورد ، روزنامه شیراز نوین

 محمد شبیری- گروه خبر 
جذب اعتبار در قالب پروژه‌های علمی‌تحقیقاتی همیشه توسط مدیران به عنوان یک امتیاز مهم در کفایت و شایستگی آن دستگاه اجرایی یا مدیریت قلمداد می‌شود.
به گزارش خبرنگار شیرازنوین، اگرچه برگشت بودجه علمی به خزانه تنها دلیل بی کفایتی یک مدیر نیست، اما قطعاً یکی از مشخصه‌های یک مدیر ناکارآمد عدم توانایی استفاده از اعتبارات تخصیص یافته است؛ آن هم در استان فارس با این همه داشته‌های غنی و پربار. در این راستا، رئیس مرکز پژوهش‌های علوم جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز از برگشت دادن ۱۸۰میلیون تومان بودجه علمی‌تحقیقاتی کشور به خزانه دولت توسط یک مدیر سابق خبر داد و گفت: متأسفانه این اقدام نه تنها هیچ توجیه علمی، اقتصادی و مدیریتی ندارد، بلکه با این اقدام در آینده نزدیک به اقتصاد و صنعت کشاورزی استان لطمات جدی‌تری وارد خواهد شد. سیدمحمدجعفر ناظم السادات در گفت وگو با خبرنگار ما، با تشریح این موضوع اظهار داشت: از آنجایی که تحقیقات علمی در زمینه پیش بینی‌های هواشناسی در ایران و استان فارس جایگاهی ندارد، در سال گذشته با حمایت استاندار و دیگر مسئولان اجرایی تلاش شد برای نخستین مرتبه در تاریخ فارس، به منظور کاهش ضرر و زیان‌های اقتصادی و کشاورزی مطالعاتی در این زمینه انجام شود که پس از تصویب بودجه ۱۸۰میلیون تومانی فراخوان اعلام و قرار به انجام امر شد که بعد از مدتی متوجه شدیم یکی از مدیران سابق فارس به دلایل نامعلومی این بودجه را به خزانه دولت برگشت داده و پروژه تعطیل شد. به عقیده این محقق مرکز پژوهش‌های علوم جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز، دلیل این اقدام ایجاد دوگانگی در اعلام پیش بینی‌های سازمان هواشناسی استان و اولویت دادن میز مدیریتی از سوی این مدیر اعلام کرد و افزود: این اقدام در آینده باعث می‌شود که خسارت‌های تگرگ، سرمازدگی و دیگر موارد در امر اقتصاد کشاورزی استان همچنان باقی بماند و نتوانیم در بحران‌های طبیعی به صورت علمی و با آمادگی کامل برخورد کنیم. این مقام مسئول خسارت‌های میلیاردی در امر خشک‌سالی و ایجاد سیلاب‌ها در فارس را نتیجه عدم تحقیقات علمی در استان دانست وگفت: متأسفانه فارغ التحصیلان این رشته در دانشگاه شیراز به دلیل نبود بازار کار و عدم شناخت از کارآمدی این رشته، فارغ التحصیلان به ناچار کشور را ترک می‌کنند و اطلاعات ارزنده علمی خود را در دیگر کشور‌ها به اشتراک می‌گذارند. این محقق برجسته بین المللی علم هواشناسی ادامه داد: امروزه پیش بینی‌ها به گونه‌ای شده که در هر منطقه و شهر پیش بینی‌ها متفاوت است و مسئولان کشور‌های پیشرفته با در اختیار داشتن این نوع تحقیقات سالانه از ضرر و زیان‌های قابل توجه در آن کشور جلوگیری می‌کنند. ولی امروزه در این استان مانند دیگر استان‌های کشور مسئولان امر، نه تنها به این موضوع توجه ندارند، بلکه به اطلاعات رایگان سایت‌های هواشناسی اکتفا کرده اند.
ناظم السادات با یادآوری اینکه از سال۱۳۳۷ به مدت ۹ سال در کشورمان به خصوص فارس خشک‌سالی قابل توجهی را تجربه کردیم، ادامه می‌دهد: خشک‌سالی‌های اخیر بی‌سابقه نیست اما هیچ گاه فرونشست زمین را شاهد نبودیم؛ ضمن اینکه در آن زمان طی یک سال، به طور متوسط ۸۰ میلی متر بارندگی داشتیم اما طی سال‌های اخیر میزان بارندگی بیشتر بوده است.
وی با ابراز نگرانی از اینکه در دشت‌های استان شکاف‌هایی دیده می‌شود، گفت: فروچاله‌های متعددی به صورت ناگهانی ایجاد شده که بزرگ‌ترین آن ۳۰ متر عرض و ۸۰ متر عمق دارد. البته پدید آمدن فروچاله، دیگر نقاط استان را نیز تهدید می‌کند.
رئیس مرکز پژوهش‌های علوم جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز دلیل این اتفاق را برداشت بیش از اندازه آب از منابع زیرزمینی می‌داند و می‌افزاید: سالانه متوسط میزان بارندگی معین است که این مقدار بارندگی آب تجدیدپذیر به شمار می‌رود و ما باید از همین میزان آب استفاده کنیم؛ اما اکنون مقدار برداشت از چاه‌ها بیشتر از میزان بارندگی است. بنابراین از بخشی از ذخیره آبی که طی سالیان طولانی در سفره‌های زیرزمینی باقی مانده بود، برداشت می‌شود.
این محقق به تجارت آب در استان اشاره کرد و گفت: به نظر می‌رسد مهم‌ترین نسخه علمی برای برون رفت از خشک‌سالی‌های پیش رو در استان فارس را تجارت آب است؛ چنانچه بتوانیم در هر منطقه استان برای کشاورزانی که در هر منطقه استان بتوانند بیشترین محصولات کم آب بر و پرکالری را تولید کنند آب بیشتری در همان سال اختصاص داده شود، برای ارزش و قیمت واقعی آب تلاش بیشتری صورت می‌گیرد. ناظم السادات مهم‌ترین پیامد تجارت آب را فرهنگ استفاده از این نعمت خدادادی دانست و صرفه جویی از طریق محصولات آب بر و همچین جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز و تغییر و اصلاح کشت الگو در فارس را از دیگر نمونه‌های این موضوع 
نام برد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی