[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

استحاله سیاسی، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

چهار سال پیش افرادی تأیید صلاحیت شدند که حالا تأیید صلاحیت آنان ممکن نیست. مردم در آن تاریخ درست انتخاب کرده‌اند؛ چراکه افرادی در معرض انتخاب قرار گرفتند که تأیید صلاحیت آنان محرز بود. اما ملاک حال فعلی افراد است و ممکن است در طول این چهار سال یا آن هشت سال، افراد تغییر ماهیت داده باشند و استحاله درمورد آنان مصداق پیدا کرده باشد. 
اینکه افرادی چهار سال پیش دارای رأی به‌صورت لیستی بوده‌اند یا در دوره‌های گذشته به مجلس شورا راه یافته‌اند و باقی قضایا، ملاک حال روز آنان نیست. ما در کشور رئیس‌جمهوری داشته‌ایم که به هر دلیل ممنوع‌التصویر شده یا در برهه‌ای از زمان از کشور گریخته است...

رئیس جمهور دوساله داشتیم که بنا به مصلحت حضور دوباره اش در انتخابات مخاطره آمیز است و باید انصراف دهد یا نفراتی داریم که از ابتدا تاکنون نامزد پست ریاست جمهوری هستند و تنور انتخابات را گرم می‌کنند ولی هرگز رئیس جمهور نشدند.
باید دید ما به دنبال انتخاب شدن هستیم ولو به قیمت تخریب بسیاری چیز‌های اصولی، یا به دنبال حل مشکلات و بحران‌های ملی. ظاهراً همه به دنبال انتخاب شدن هستند؛ چراکه مشکلات به قوت خود باقی است و افراد برای حل مشکلات نخ نما نامزد شرکت در انتخابات نمی‌شوند. چه انتخابات ریاست جمهوری و چه شورا‌ها که در یک زمان برگزار می‌شود، صرفاً برای انتخاب شدن و بهره‌گیری‌های فرعی به جای اصل ماجراست. 
اینکه مشکلات ملی به یک بحران تبدیل شده است و مسئولان نمی‌توانند گره پای مرغ را باز کنند، سؤال برانگیز است؛ چراکه ناکارآمدی مدیریتی به آنجا کشیده شده که مشارکت را هدف قرار داده است.
با توجه به مشکلات موجود و ناکارآمدی شورا‌ها و دستگاه اجرایی کشور بعید است اتفاق خاصی بیفتد. شورا‌ها در سنوات گذشته محل مجادله سیاسی بوده اند تا حل و فصل مشکلات ملت. نهاد اجرایی هم نه اختیارات لازم را به شورا‌ها داده و نه خودش مشکلات را حل و فصل نموده است. 
رؤسای شوراها در همایش‌های برگزار شده بارها به این نکته اشاره داشته اند که نهاد شورا در پنجمین دوره خود همچنان فاقد اختیارات است و دولت‌ها از واگذاری امور به شورا‌ها سر باز می‌زنند. درواقع سایه فرمانداران و استانداران بر سر شوراها سنگینی می‌کند و از طرفی نمی‌توان به شورا‌ها اعتماد مطلق داشت؛ چراکه کارنامه آنان در چند دهه گذشته مبتلا به مسائل مالی و فسادگونه بوده است. به کارنامه شورا‌ها که نگاهی گذرا داشته باشیم، در خواهیم یافت که شوراها در این پنج دوره، به ترتیب در اختیار اصولگرایان و اصلاح طلبان بوده است؛ قدرتی درخور توجه با اتکا به بودجه کلان‌شهر‌ها یا حتی در روستا‌ها و اعمال نفوذ‌های خاص خود؛ قدرتی اقتصادی سیاسی که مورد توجه گروه‌های سیاسی است. گروه‌های سیاسی که نوبتی وارد صحن شدند و با حاشیه‌های بسیار اما دستان پر، از متن آن خارج شده اند. 
نوع فعالیت‌های نظام شورایی را می‌توان به صورت پیوسته، مورد ارزیابی قرار داد. شورای پنجم در شیراز به طور کل کارهای ناتمام شورای چهارم را به اتمام رسانید و احتمالاً چند سنگ بزرگ غیر قابل برداشت بر سر راه شورای ششم قرار داده است تا این شورا دچار چالش اعتباری شود. همانطور که شورای چهارم با بدهی بسیار، مسئولیت را تحویل شورای پنجم داد. شوراها مؤید هم نیستند، بلکه در تکذیب هم تلاش می‌کنند. اگر برای شهر و شهروندان کار می‌کنیم، باید شوراها به گونه ای عمل کنند که پس از خاتمه مسئولیت چهارساله مؤید یکدیگر باشند. دولت‌ها نیز باید مؤید هم باشند اما این دولت آن دولت را تکذیب می‌کند و آن دولت این را. با این شیوه نمی‌توان امیدوار بود مشکلات حل شود؛ بلکه باید متوسل به یک برجام داخلی شویم؛ برجام یا همان آشتی ملی بین گروه‌های سیاسی.
در هر صورت انتخاباتی پیش روست که نیاز به مشارکت مردم وحضوری گسترده دارد؛ حضوری پرشور و شعور که پیش از انتخابات بر آن تأکید داریم. گروه‌های سیاسی نیز بر همین باورند اما تلاش آنان عکس قضیه است و این برعکس عمل کردن به زیان منافع ملی است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی