[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

دلالان جوجه فاکتور نمی‌دهند، روزنامه شیراز نوین

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی گفت: کلیه حساب‌های سامانه بازارگاه در بانک کشاورزی است. با وزارت جهاد کشاورزی مکاتباتی انجام دادیم که سرمایه در گردش مرغداران در این بانک به گونه ای تعریف شود که به واحدهای مرغداری تسهیلاتی اعطا شود تا این واحدها بتوانند بدون هیچ مشکلی و به طور مستقیم جوجه و نهاده‌های مورد نیازشان را تأمین کنند. اما بعد از گذشت ۴ ماه هنوز هیچ نتیجه ای حاصل نشده است.
حبیب اسدالله نژاد در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه سیاست گذاری تولید مرغ در اردیبهشت ماه حدود ۱۲۰میلیون قطعه است در حالی که پیش بینی می‌شود کل تولیدات در اردیبهشت ماه به عددی حدود ۱۱۰میلیون قطعه برسد، اظهار کرد: در حقیقت ۶ ماه پیش که مسئولان متوجه شدند ممکن است در سال ۱۴۰۰ با کمبود تولید مواجه شویم، باید تدابیری برای آن اتخاذ می‌کردند تا از آن طرف واحدهای مرغ مادر نیز مجبور نشوند تا ۷۶ هفتگی جوجه‌هایی را وارد بازار کنند که توجیه اقتصادی و بازدهی مطلوب نداشته باشد.
وی به وضعیت خرید و فروش جوجه یک روزه اشاره کرد و گفت: واحدهای مرغ مادر بیشتر تمایل دارند با واسطه‌ها و دلالان کار کنند. از طرفی دلالان به خریداران جوجه فاکتور نمی‌دهند یا اگر فاکتور بدهند عدد دیگری در آن درج می‌کنند که اعتباری ندارد.
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی در تأیید صحبت‌های برخی از فعالان صنعت طیور که گفته بودند مرغداران نقدینگی ندارند و همین امر آنها را به سمت دلالان سوق می‌دهد، گفت: جوجه، نهاده و سایر اقلام مورد نیاز برای پرورش مرغ بایستی به صورت نقدی خریداری شود. از طرفی هزینه‌های تولید هم چندین برابر شده است و شرایط تولید در چندین سال اخیر به گونه ای نبوده که مرغداران بتوانند سرمایه ای جمع کنند. بانک‌ها هم در ارائه تسهیلات سخت گیری‌های خاص خودشان را دارند.
وی تصریح کرد: کلیه حساب‌های سامانه بازارگاه در بانک کشاورزی است. با وزارت جهاد کشاورزی مکاتباتی انجام دادیم که سرمایه در گردش مرغداران در این بانک به گونه ای تعریف شود که به واحدهای مرغداری تسهیلاتی اعطا شود تا این واحدها بتوانند بدون هیچ مشکلی و به طور مستقیم جوجه و نهاده‌های مورد نیازشان را تأمین کنند.
اسدالله نژاد در پایان گفت: حدود ۴ ماه است که درخواست خود را در این خصوص به وزارت جهاد کشاورزی فرستادیم و با وجود اینکه قول پیگیری به ما داده اند، اما هنوز هیچ نتیجه ای حاصل نشده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی