[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

درخواست وزیر خارجه انگلیس برای آزادی نازنین زاغری، روزنامه شیراز نوین

وزیر امورخارجه انگلیس با ادعای اینکه از نظر او نازنین زاغری به طور غیرقانونی در ایران زندانی شده است، خواستار آزادی او شد.
به گزارش ایسنا، دومینیک راب، وزیر امورخارجه انگلیس دیروز یکشنبه در گفت‌وگو با شبکه بی بی سی، درباره نازنین زاغری شهروند دو تابعیتی که در ایران در حبس به سر می‌برد، اظهاراتی مداخله جویانه مطرح کرد و خواستار آزادی او شد.
راب در این مصاحبه مدعی شد که از نظر او و طبق قوانین بین المللی، زاغری به صورت غیرقانونی زندانی شده است و ایرانی‌ها آشکاراً ملزم به آزادی او هستند.
وی در ادامه ادعاهای بی اساس و مداخله جویان خود نسبت به نحوه رفتار با نازنین زاغری انتقاد کرد و آن را مصداق شکنجه خواند که توسط ایران یا دست کم بخشی از نظام ایران اسیر بازی موش و گربه شده است و آنها از او برای اعمال فشار بر بریتانیا استفاده می‌کنند.
وزیر امورخارجه انگلیس همچنین درباره بدهی لندن به ایران، به مذاکرات هسته ای که در حال حاضر با ایران در حال انجام است و انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در این کشور اشاره کرد و گفت: این در واقع چیزی نیست که در حال حاضر مانع ما می‌شود؛ بلکه مسئله گسترده تری است.
بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه، انگلیس پذیرفته که به دلیل قرارداد فروش تانک‌های چیفتن به ایران بدهکار است اما ظاهراً به خاطر تحریم‌های آمریکا با محدودیت‌هایی برای پرداخت این بدهی مواجه است.
چندی پیش جلسه دادگاه رسیدگی به این پرونده برای بیش از دهمین بار به تعویق افتاد تا بار دیگر وضعیت شکایت ایران از انگلیس برای دریافت 400میلیون پوند از این کشور برای قراردادی که متعلق به زمان پیش از انقلاب اسلامی است، نامعلوم باقی بماند.
پرونده مربوط به این بدهی پس از آن شکل گرفت که لندن قرارداد فروش تانک‌های چیفتن به تهران را پس از سقوط شاه ایران به حالت تعلیق درآورد و هرگز این تانک‌ها را تحویل نداد.
به گزارش ایسنا، پیش از این برای اولین بار در دولت انگلیس، بن والس وزیر دفاع این کشور بدهی کشورش به ایران را بر سر خرید تانک‌های چیفتن تأیید کرد و با تلاش برای مرتبط کردن این موضوع به زندانی بودن نازنین زاغری شهروند دوتابعیتی انگلیسی-ایرانی در ایران، گفت که فعالانه به دنبال پرداخت این بدهی به دولت ایران است و این موضوع می‌تواند به اطمینان حاصل کردن از آزادی شهروندان دو تابعیتی انگلیسی از جمله نازنین زاغری کمک کند.
والس در گفت وگو با وکلای این خانواده‌ها مدعی شده است که دولت انگلیس به دنبال مجرایی قانونی برای پرداخت این بدهی است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی