[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۹
  • دوره جدید

شاخص کیفیت هوای کلان‌شهر شیراز، قابل‌قبول است، روزنامه شیراز نوین

شاخص کیفیت هوای کلان شهر شیراز در ٢۴ ساعت گذشته قابل قبول بوده است. به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، شاخص کیفیت هوای کلان شهر شیراز در ٢۴ ساعت گذشته عدد عدد ٨٣ (وضعیت شاخص: قابل قبول) و در ساعت ٨ صبح دیروز عدد ٩٩ (وضعیت شاخص: قابل قبول) بود.
شاخص کیفیت هوا AQI، کیفیت هوا را در شش دسته قرار می‌دهد که هر دسته را به سطوح مختلف سلامت انسان مربوط می‌سازد که این شش دسته به شرح زیر است: پاک: میزان AQI در این حالت بین ۰ و ۵۰ بوده که کیفیت هوا رضایت بخش است و آلودگی هوا بی خطر یا کم خطر است. قابل قبول: میزان AQI در این حالت بین ۵۱ تا ۱۰۰ بوده و کیفیت هوا قابل قبول است و بعضی از آلاینده‌ها ممکن است برای تعداد بسیار کمی از افراد با ملاحظات بهداشتی خاص همراه باشد؛ به عنوان مثال کسانی که نسبت به ازن حساسیت ویژه‌ای دارند امکان دارد علائم تنفسی از خود بروز دهند. ناسالم برای گروه‌های حساس: میزان AQI در این حالت بین ۱۰۱ و ۱۵۰ است و بعضی از افراد گروه‌های حساس امکان دارد اثرات بهداشتی خاصی را تجربه کنند. برای مثال افرادی که دارای بیماری ریوی هستند نسبت به عموم مردم خطرات بیشتری را مواجهه با ازن را متحمل می‌شوند، اما افرادی که بیماری ریوی یا قلبی دارند، خطر بیشتری را در مواجهه با ذرات معلق متحمل می‌شوند که وقتی آلودگی هوا در این سطح قرار دارد عموم مردم تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند. ناسالم: هر فردی امکان دارد اثرات بهداشتی AQI بالا را زمانی که مقدار آن بین ۱۵۱ و ۲۰۰ است، تجربه کند که اعضای گروه‌های حساس بیش از سایر افراد اثرات جدی را بر سلامت خود تجربه می‌کنند.
خیلی ناسالم: در این حالت AQI بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار دارد که هشداری برای سلامتی به حساب می‌آید و بدین معنی است که هر کسی ممکن است اثرات جدی تری را بر سلامت خود تجربه کند. خطرناک: AQI در این وضعیت از ۳۰۰ بالاتر بوده و اخطاری جدی برای سلامت انسان و اعلام وضع اضطراری است؛ زیرا در این وضعیت احتمال دارد تمام افراد جامعه تحت تأثیر قرار گیرند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی