[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

منزل نوادگان فرصت‌الدوله شیرازی، میزبان رونمایی چهار کتاب، روزنامه شیراز نوین

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، مهدی امید بخش گفت: کتاب «اکبر دایی محمد (داش آکل)» با تألیف دکتر مصطفی ندیم، استاد تاریخ دانشگاه شیراز به بررسی جدید تاریخی بر اساس روایات مستند تاریخی و اسناد تاریخی می‌پردازد. داستان داش آکل هدایت اثری ماندگار و برجسته در داستان کوتاه است، اما این اثر داستانی درام بر اساس ذهنیات هدایت است که البته طرح داستان اقتباسی از یک نمایشنامه فرانسوی قرن نوزدهم می‌باشد که بر اساس روایات و اسناد به جای مانده تاریخی است و با رویکردی داستان گونه به سبک رمان تاریخی نوشته شده است. وی افزود: در این اثر با توجه به تاریخ اجتماعی در مقطعی مهم در دوره قاجار و دوره ناصری مهم ترین وقایع تأثیرگذار اجتماعی در قالب زندگی اکبر دایی که به نظر دکتر ندیم، همان داش آکل است، به رشته تحریر درآمده و در این اثر جایگاه لوطیان در وقایع اجتماعی شهری از جمله شهر شیراز و بیان دو جایگاه متفاوت و متضاد لوطیان در شهرها، لوطیان مردم آزار و لوطیان حامیان مردم مورد تحلیل قرار می‌گیرد. معاون فرهنگی مطبوعاتی فرهنگ و ارشاد فارس درباره کتاب «اکبر دایی محمد (داش آکل)» ادامه داد: همچنین، بررسی اختلاف بین خاندان‌های شیرازی و نقش و نفوذ آنها در امور سیاسی، اجتماعی شیراز، نقش مثبت و غالباً منفی والیان فارس، تنگناها و سختی‌هایی که بر مردم حاکم بوده است و بیش از همه برخاسته و متأثر از اختلافات و نزاع‌های بین خاندان‌ها و والی و این خاندان‌هاست، در این اثر ارائه شده و کتاب دیگر دکتر ندیم که رونمایی خواهد شد، با نام «پرنده و دیوار»، رمانی کوتاه اما تأثیرگذار به سبک درام و رئال است که امیدآفرینی در آن اوج می‌زند.
مهدی امیدبخش اظهار داشت: «گذرگاه تنگ تنهایی» و «مستوران قباب غیرت» نیز از دکتر محمد رضا خالصی در این آیین رونمایی می‌شود که اولین کتاب درباره «ابوحیان توحیدی شیرازی» است و خالصی در این گذرگاه تنگ تنهایی از نابغه مسلمان ایرانی می‌گوید که مشتمل بر دو مقاله پژوهشی درباره «ابوحیان توحیدی شیرازی» است و کتاب «مستوران قباب غیرت» بیست و دومین اثر مکتوب دکتر محمدرضا خالصی، استاد دانشگاه، نویسنده و پژوهشگر معاصر است که «مدخلی بر تاریخچه ملامتیه در شیراز طی قرون دوم تا چهارم هجری» است. خالصی در مقدمه این کتاب نوشته است: «بی شک، یکی از جذاب‌ترین و دلکش‌ترین و مهم‌ترین فصولِ تصوف، مربوط به ملامتیان است و یقیناً بی‌توجه به این فصل نمی‌توان به تجربه و تحلیل کاملی از تاریخِ تصوف رسید».
معاون فرهنگی ارشاد اسلامی استان فارس خاطرنشان ساخت: به مناسبت روز شیراز در بافت تاریخی شیراز عمارت «ایران مهر» که در واقع منزل نوادگان فرصت الدوله شیرازی در آنجا مستقر است و پشت بازار وکیل قرار دارد، به گونه محدود و فقط با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس و معاون فرهنگی و صاحبان کتاب‌های یادشده، این آیین بر پا خواهد شد که زمان آن چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ساعت ۵ عصر می‌باشد و از دو کتاب «پرنده و دیوار» و «اکبر دایی محمد (داش آکل)» اثر دکتر مصطفی ندیم، «گذر گاه تنگ تنهایی» و «مستوران قباب غیرت» از دکتر محمدرضا خالصی رونمایی می‌شود. همانگونه که دکتر محمدرضا خالصی می‌گوید: کتاب در گذرگاه تنهایی اثر این استاد دانشگاه، پژوهشگر و منتقد و شاعر معاصر درباره نابغه بزرگ جهان اسلام ابوحیان توحیدی شیرازی است که در این کتاب اندیشه‌ها و افکار این نابغه درخشان قرن چهارم که شیرازی است، مورد واکاوی و نقد و بررسی قرار گرفته است. ابوحیان توحیدی شیرازی با اینکه یکی از پرتأثیرترین، پربارترین و بزرگ ترین اندیشمندان جهان اسلام محسوب می‌شود، اما متأسفانه ناشناخته است و در این کتاب سعی شده تا نقاب ناشناختگی از چهره تابان او برداشته شود. همچنین دیگر کتاب دکتر محمدرضا خالصی که بیست و دومین اثر منتشر شده او محسوب می‌شود، کتاب مستوران قباب غیرت است در این کتاب مؤلف به مقوله تاریخ ملامتیان شیراز برای نخستین بار در تاریخ پرداخته و خاستگاه آنها را که تا کنون نیشابور و خراسان دانسته می‌شد را مدلل و مبرهن مورد تردید قرار داده و به تاریخچه ملامتیان شیراز، چگونگی زیست، قدمت و تأثیر آنان بر عرفان اسلامی پرداخته است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی