[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

تورم واحدهای صنفی، روزنامه شیراز نوین

 محمد شبیری- گروه خبر 
رئیس اداره نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت عمومی استان فارس، از نظارت‌های محسوس و نامحسوس مستمر بر صنوف خیابان انوری و دیگر اصنافی که بیشترین اعلام شکایت را دارند، خبر داد و گفت: در طی یک سال گذشته، مغازه‌های متخلف در این خیابان به دلایلی از جمله فروش داروهای غیرمجاز، پلمب ‌شده و متخلفان به مراجع قضایی معرفی گردیدند. 
سرهنگ محمد باستانی در گفت‌وگو با خبرنگار شیرازنوین، در پاسخ به این سؤال که چرا در خیابان‌هایی امثال انوری و دروازه کازرون در راستای محدودیت‌های کرونایی با دیگر صنوف این شهر در امر تعطیلی هماهنگی ندارند، اظهار داشت: غالب صنوف مستقر در این راسته شهری، جزو گروه یک مشاغل در تقسیم بندی ستاد پیشگیری از کرونا می‌باشند و لزوماً شامل محدودیت فعالیت نمی‌باشند؛ اگرچه صنوف گروه یک نظیر خواربارفروشان، میوه و تره بار فروشان و فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز مکلف به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ضوابط انتظامی می‌باشند. در این زمینه، صنوفی که پایبند به رعایت مصوبات ستاد پیشگیری از کرونا نباشند، برابر قانون توسط تیم‌های مشترک و تلفیقی ادارات دخیل (صنعت و معدن، اتاق اصناف، شبکه بهداشت و فرمانداری و اداراه اماکن ناجا) اعمال قانون شده و از فعالیت آنها جلوگیری به عمل می‌آید.
این مقام مسئول در اداره اماکن استان افزود: بر اساس مصوبه ستاد کرونای استان، ناجا در هر شهرستان، پشتیبان سازمان‌های اجراکننده قانون می‌باشد. 
وی با تأکید بر اینکه اداره اماکن استان بر اساس قانون وظایفی را که بر عهده دارد اجرا می‌کند، بیان داشت: بازرسان اماکن استان به‌صورت نامحسوس و محسوس از تمامی صنوف بازدیدهای روزانه خود را انجام می‌دهند و همچنین بر اساس قانون نظام صنفی و به استناد آیین‌نامه اماکن که در راستای بند ۱۴ ماده ۴ قانون انتظامی تدوین‌شده است، همکاران ما در بخش‌های مختلف هرگونه مواردی را که در حوزه اماکن عمومی و مراکزی که با عموم مردم سروکار دارند را به‌طور دقیق نظارت و جهت تأمین نظم و امنیت شهروندان با متخلفان برخورد می‌کند. این مقام مسئول با بیان اینکه اتحادیه‌ها و اتاق اصناف در امر صدور مجوز و برخورد با صنوفی که غیرقانونی فعالیت می‌کند همکاری مناسبی با اداره اماکن استان دارند، افزود: تراکم صنفی کلان‌شهر شیراز به سمت غرب این شهر کشیده شده و بدین سبب در سال جدید در اجرای دستور سلسله مراتب فرماندهی، ان‌شاءالله برنامه جامعی جهت ارائه خدمات مطلوب تر به شهروندان و افزایش سطح نظارت بر صنوف در این منطقه در دستور کار قرار دارد که راه اندازی شعبه فرعی اداره نظارت بر اماکن عمومی در غرب شیراز از جمله این اقدامات است. همچنین عدم نیاز به ارائه استعلامات عدم سوء پیشینه و اعتیاد به مواد مخدر جهت صدور پروانه کسب از تدابیر ابلاغی ناجا همسو با شعار سال (مانع زدایی) و در جهت تأمین حداکثری حقوق شهروندی و کمک به متقاضیان با تسهیل صدور پروانه کسب از ابتدای سال جاری می‌باشد.
از شهروندان عزیز خواهشمندیم با عدم مراجعه به واحدهای صنفی فاقد پروانه کسب، خصوصاً واحدهای غیرمجاز مشاور املاک، زمینه زیان مالی و سوءاستفاده افراد فرصت طلب را فراهم ننمایند.
به عقیده رئیس اداره نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت عمومی استان فارس، یکی از دلایل قیمت‌های نجومی املاک و حباب قیمت در بحث منزل، وجود افراد فرصت طلب است که بدون مجوز فعالیت می‌کنند و به روند بی دلیل افزایش قیمت مسکن دامن می‌زنند. 
وی اعلام کرد: امروزه بیشترین واحد صنفی را در حوزه فعالیتی املاک، خواربار و پوشاک در شیراز شاهد می‌باشیم که بسیار بالاتر و متراکم تر از سرانه جهانی می‌باشد و به نظر می‌رسد خلأ قانونی در بحث حذف رعایت حریم واحدهای صنفی، عدم اخذ استعلام‌های صلاحیتی برخی از صنوف، کاربری تجاری و غیرتجاری و... از جمله معضلاتی است که باید به شکل قانونی اصلاح شود تا نظم شهری بیشتر تأمین گردد. 
سرهنگ باستانی با بیان اینکه اماکن در واقع مرجع استعلام شونده است، افزود: برای صدور پروانه کسب لازم است از این اداره برای صلاحیت فردی، انتظامی و ترافیکی (پلیس راهور) استعلام شود.
سرهنگ باستانی گفت: بیشترین تخلف در حوزه صنوف، افرادی هستند که به سبب جهل به قانون اقدام به بازگشایی واحد صنفی بدون اخذ مجوز می‌کنند که از فعالیت آن‌ها جلوگیری و واحد متخلف به استناد ماده27 قانون نظام صنفی پلمب می‌شود.
رئیس اداره اماکن عمومی فارس با بیان اینکه کلیه مراکز که به‌عنوان واحد صنفی مشغول به فعالیت هستند مکلف به رعایت قوانین نظام صنفی هستند، گفت: به‌عنوان تکلیف صنفی، ساعت صنفی در کمیسیون نظارت استان و شهرستان‌ها برای آن‌ها تعریف‌ شده است که افراد مکلف به رعایت آن هستند.
وی همکاری صنوف در ایام ماه مبارک به منظور رعایت ساعت کاری در این ماه مبارک را ستودنی دانست وگفت: این انتظار وجود دارد که با توجه به اینکه بسیاری از صنوف به دلیل تعطیلی در بحران کرونا در آستانه ورشکستگی قرار دارند، تسهیلاتی برای آنان فراهم شود تا بتوانند از بحران کرونا و همچنین ورشکستگی خارج شوند. سرهنگ باستانی افزود: یکی از مؤلفه‌های مهم امنیت پایدار مشارکت مردم است که می‌توانند در تأمین و تولید امنیت نقش‌آفرینی کنند و همیار پلیس باشند. شهروندان می‌توانند با مشاهده هرگونه تخلف صنفی از طریق شماره تلفن 37250210 و 21825578 به این اداره اطلاع رسانی نمایند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی