[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۱
  • دوره جدید

خواص عجیب و غریب خربزه برای بدن که نمی‌دانید، روزنامه شیراز نوین

خربزه برای بیماران کلیوی و نیز بیماران قلبی بسیار مفید است. خواص خربزه در کنار طعم تقریباً قندی و آبدار و خوشمزه این میوه واقعاً غوغایی به پا می‌کند. علاوه‌ بر خوشمزه و آبرسان بودن، خربزه منبعی سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری مانند ویتامین A، ویتامین B۶، فیبر رژیمی و اسیدفولیک نیز هست.
به گزارش بهداشت نیوز، خربزه نوعی ملون از خانواده کدوئیان است که شامل میوه‌ها و سبزیجاتی مانند کدو، کدوتنبل، خیار، کدو قلیایی و غیره نیز می‌شود. رنگ این میوه از زرد کمرنگ تا نارنجی است، گاهی رنگ عمیق‌تری مانند رنگ سالمون نیز دارد و مانند دیگر ملون‌ها بر سطح زمین رشد می‌کند.
این میوه، شکلی گرد یا دراز، بافتی نرم و آبدار با بویی خوش و شیرین دارد که در میوه‌های کاملاً رسیده یافت‌ می‌شود. حفره مرکزی آن حاوی دانه‌های کوچک سفید است. خربزه میوه تابستان است و از ماه‌های آوریل تا آگوست (اردیبهشت تا شهریور) عالی است. آیا خربزه برای شما خوب است؟ بله، درواقع این میوه، افزودنی سالمی برای رژیم غذایی شماست.
انواع خربزه
انواع مختلفی از خربزه در جهان رشد می‌کند. اما به‌طورکلی، بسته به خاستگاه، دو نوع خربزه در کشورهای غربی رایج است. خربزه آمریکای شمالی: این نوع خربزه در ایالات متحده رایج است. این خربزه‌ها سبز کمرنگ متمایل به زرد با گوشتی شیرین و آبدار هستند.
خربزه اروپایی: این خربزه، پوستی سبزکمرنگ و شیاردار دارد و کاملاً با خربزه آمریکای شمالی متفاوت است.
نکته: ۹۰ درصد خربزه آب است. یک فنجان خربزه فقط ۶۰ کالری دارد. این همان میوه‌ای است که ما آن را خوشمزه، شیرین و سالم می‌دانیم. خوب، حالامی‌دانیم خربزه چقدر کالری دارد. خربزه نه‌تنها خوشمزه است، بلکه فواید زیادی برای سلامتی، پوست و مو نیز دارد. در اینجا به فواید متعدد خربزه برای سلامتی، پوست و مو نگاهی می‌اندازیم.
خواص خربزه برای سلامتی
خربزه، جدا از مزه شیرین خوشمزه و بوی فریبنده خود، منبعی عالی از مواد معدنی، ویتامین A، پتاسیم و فیبر رژیمی نیز است. بنابراین فواید متعددی برای سلامتی دارد.
۱. سیستم ایمنی را تقویت‌می‌کند
مصرف منظم خربزه می‌تواند بدون توجه به آب‌وهوا و بیماری‌های دیگر، سیستم ایمنی شما را تقویت‌کند.
چرا مفید است؟
خربزه سرشار از ویتامین‌های C و A است که با تحریک سلول‌های سفید خون در بدن، ایمنی را تقویت ‌می‌کنند. گلبول‌های سفید خون (WBC) مکانیزم دفاعی طبیعی بدن محسوب ‌می‌شوند زیرا از حمله‌ اجسام خارجی جلوگیری‌کرده و عفونت‌هایی که بدن را مورد حمله قرارداده‌اند ریشه‌کن می‌کنند. ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان قوی است و به همین دلیل با رادیکال‌های آزاد در بدن مبارزه‌ می‌کند. این رادیکال‌های آزاد به پوست آسیب‌ رسانده و عامل پیری زودرس هستند. گنجاندن خربزه در رژیم غذایی می‌تواند پیری زودرس را مهارکند.
۲. سلامت قلبی‌عروقی
امروزه، مشکلات مربوط به قلب بسیار شایعند. چرا برای سالم نگه‌داشتن قلب خود، خربزه را امتحان نمی‌کنید؟
چرا مفید است؟
خربزه سرشار از پتاسیم است که فشار خون را کنترل‌کرده و از این راه قلب‌تان را سالم نگه ‌می‌دارد. این ماده معدنی از پرفشاری خون جلوگیری‌کرده و مانع از آسیب سدیم به بدن می‌شود. خربزه سرشار از ترکیباتی به نام آدنوزین نیز هست که برای قلب مفید است زیرا خواص رقیق‌کنندگی خون دارد. این ماده از لخته ‌شدن خون در سیستم قلبی‌عروقی جلوگیری ‌می‌کند. ویتامین C از تصلب شرایین، همان سفت‌شدن عروق، جلوگیری و فولات نیز به جلوگیری از سکته کمک ‌می‌کند.
۳. مانع سرطان می‌شود
نام سرطان نیز ترسناک است زیرا ممکن است هرلحظه کشنده شود. حداقل کاری که می‌توانیم انجام‌ دهیم، خوردن غذاهایی است که از این بیماری کشنده جلوگیری ‌می‌کنند. یکی از این غذاها خربزه است.
چرا مفید است؟
خربزه مقدار زیادی ویتامین C و بتاکاروتن دارد که می‌توانند با رادیکال‌های آزاد در بدن مبارزه‌کرده و آن‌ها را از بین ‌ببرند. این رادیکال‌های آزاد خطرناک هستند زیرا به سلول‌های بدن حمله کرده و باعث رشد سرطانی می‌شوند.
۴. با استرس مبارزه ‌می‌کند
آخرین مهلت کارهای اداره، بردن بچه‌ها به مدرسه، صبحانه درست‌کردن برای همسر، بردن مادر به کلاس یوگا……… چنین سبک زندگی بی‌قراری، فقط باعث استرس می‌شود. دفعه بعدی که چنین احساسی داشتید، استراحت‌کرده و یک لیوان آب خربزه میل‌کنید. در عرض چند دقیقه بهتر می‌شوید.
چرا مفید است؟
خربزه سرشار از پتاسیم است که ضربان قلب را متعادل‌کرده و ذخیره اکسیژن را برای مغز افزایش ‌می‌دهد و بنابراین باعث ‌می‌شود احساس آرامش و تمرکز بیشتر داشته باشید. خربزه، سوپراکسیددیسموتاز نیز دارد که با پایین ‌آوردن فشارخون و آرامش عروق، با استرس مبارزه ‌می‌کند. این ماده از مرگ سلولی ناشی از استرس اکسیداتیو جلوگیری ‌می‌کند.
۵: سلامت چشم
چه‌کسی می‌خواهد عینک‌های زشت بزند یا از لنزهای آزاردهنده استفاده‌کند درحالی‌که می‌توانید به‌طورطبیعی بینایی خوبی داشته ‌باشید؟ خربزه را امتحان‌کنید.
چرا مفید است؟
خربزه سرشار از بتاکاروتن است که به حفظ سلامت بینایی کمک ‌می‌کند. این بتاکاروتن‌ها در هنگام جذب توسط بدن به ویتامین A تبدیل‌می‌شوند که به جلوگیری از آب‌مروارید و بهبود بینایی کمک ‌می‌کند. مطالعات ثابت‌کرده‌اند که مصرف منظم غذاهایی که ویتامین بالایی دارند می‌تواند خطر پیشرفت آب‌مروارید را تا ۴۰% کاهش‌دهد.
۶. از نفروپاتی دیابتی جلوگیری‌می‌کند
نفروپاتی دیابتی یک اختلال کلیوی است که در آن سلول‌های کلیه به‌شکل خطرناکی آسیب ‌می‌بینند.
چرا مفید است؟
آب خربزه که به (اکسیکین) معروف است می‌تواند از این وضعیت جلوگیری‌کند. به‌علاوه، خربزه، شاخص گلیسمی (GI) پایینی دارد و به این معناست که فروکتوز و گلوکز موجود در خربزه، قندهای ساده هستند. بنابراین، این میوه برای افراد دیابتی و افراد مبتلا به چاقی خطری ندارد.
۷. مفید برای ریه‌ها
آیا می‌دانستید خربزه یک از بهترین میوه‌ها برای ریه‌های شماست؟
چرا مفید است؟
مصرف منظم خربزه، ویتامین A بدن را که به‌دلیل مصرف سیگار یا قرارگرفتن درمعرض دود سیگار از دست رفته است، جبران ‌می‌کند. این ویژگی، به جوان‌سازی ریه‌ها کمک ‌می‌کند و به‌ویژه برای سیگاری‌هایی که ریه‌هایشان به‌دلیل مصرف سیگار آسیب شدید دیده‌اند مفید است.
۸: درمان بی‌خوابی
تمام درمان‌های خانگی نتوانستند باعث خواب آرام‌تان بشوند؟ خربزه را امتحان‌کنید.
چرا مفید است؟
خربزه دارای خواص آرام‌بخش قوی است زیرا حاوی ترکیبی منحصربه‌فرد است که اعصاب را آرام‌کرده و اضطراب‌ها را کاهش‌می‌دهد. بنابراین، با آرام‌کردن سیستم عصبی افراد مبتلا به بی‌خوابی، آن‌ها را از اختلالات خواب رها می‌کند.
9. به کاهش وزن کمک ‌می‌کند
خربزه به کاهش وزن کمک‌ می‌کند زیرا کالری پایین و فیبر بالایی دارد. بنابراین، می‌توانید مقدار زیادی خربزه بخورید و مصرف کالری خود را کنترل‌کنید.
چرا مفید است؟
فیبر برای کاهش وزن شما مفید است زیرا زمان بیشتری طول‌می‌کشد تا معده شما را ترک‌کرده و وارد سیستم گوارشی شما شود، بنابراین باعث ‌می‌شود برای مدت بیشتری احساس سیری کنید. این فرآیند کند گوارشی از پرخوری جلوگیری ‌می‌کند. همچنین، غذاهای سرشار از فیبر معمولاً حجیم هستند و فضای بیشتری از معده شما را اشغال ‌می‌کنند و باعث ‌می‌شوند احساس سیری کنید و از خوردن در فاصله وعده‌های غذایی جلوگیری ‌می‌کند.
10: برای زنان باردار مفید است
فکرمی‌کنید خربزه برای دوران بارداری انتخاب بی‌خطری است یا نه؟ خوب، خربزه برای زنان باردار مانند اکسیر است.
چرا مفید است؟
اسیدفولیک معمولاً به زنانی که قصد بارداری دارند و زنان باردار توصیه‌ می‌شود. میزان بالای فولات موجود در خربزه به تولید و نگه‌داری سلول‌های جدید به‌ویژه در زنان باردار کمک‌کرده و همچنین از اختلال لوله عصبی جنین جلوگیری ‌می‌کند. خربزه با دفع منظم سدیم اضافی از بدن، از احتباس آب جلوگیری‌ می‌کند.
11. خواص دارویی دانه‌های خربزه
خوردن دانه‌های شکسته‌شده خربزه به دفع کرم‌های روده کمک ‌می‌کند. این دانه‌ها در درمان سرفه، تب و سوء‌هاضمه نیز مفیدند.
12. دندان‌درد را درمان ‌می‌کند
پوست خربزه برای درمان دندان‌درد مفید است. حدود ۶ گرم پوست خربزه را بگیرید، به آن آب اضافه‌کنید و بگذارید بجوشد تا بپزد. سرد که شد آن را صاف‌کرده و از آن به‌عنوان دهانشویه استفاده‌کنید.
13: آرتریت را درمان‌ می‌کند
افزودن مقدار مناسب خربزه به رژیم غذایی‌تان می‌تواند به رفع درد و ناراحتی آرتریت کمک ‌کند.
چرا مفید است؟
خربزه دارای خواص ضدالتهاب است که می‌تواند از استرس اکسیداتیو در مفاصل و استخوان‌های شما جلوگیری‌کند و بنابراین التهاب را کاهش ‌می‌دهد.
14. گوارش را بهبود می‌بخشد
خربزه برای معده شما عالی است زیرا اثر خنک‌کنندگی و آرام‌بخش روی معده دارد. خربزه، حرکات روده را تنظیم‌کرده و دستگاه گوارش شما را سالم ‌می‌کند.
چرا مفید است؟
این میوه معجزه‌آسا سرشار از فیبر رژیمی ضروری است که به تنظیم حرکات مناسب روده کمک‌ می‌کند. خربزه، جریان خوب و آرام غذا را در دستگاه گوارش‌تان تضمین‌کرده و بنابراین خطر سرطان روده بزرگ را کاهش ‌می‌دهد.
همه انواع ملون‌ها برای پوست عالی هستند و خربزه مغذی‌ترین آن‌هاست. خربزه فواید زیر را برای پوست دارد.
15: بازسازی پوست
آیا دوست‌دارید همیشه جوان و شاداب به‌نظر برسید؟ خربزه می‌تواند این کار را برای شما بکند.
چرا مفید است؟
مقدار بالای ویتامین‌های A و C موجود در میوه خربزه، آن را برای پوست شما مفید می‌کند. ویتامین A باعث بازسازی پوست شده و ویتامین C در تشکیل کلاژن و بافت همبند نقش ‌دارد که جوانی را به‌ پوست‌تان هدیه ‌می‌کند.
16: فواید ضدپیری
خربزه می‌تواند شما را دوباره به دوران نوجوانی بازگرداند! سالاد خربزه را امتحان‌کنید و پوست جوان‌تان را برگردانید.
چرا مفید است؟
خربزه، اسیدفولیک فراوانی دارد که بازسازی سلول‌ها را تسهیل‌کرده و درنتیجه پوست‌تان را سالم می‌کند. اسیدفولیک، به‌ویژه برای زنان باردار مفید است. از طرف دیگر، ویتامین C، از آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد جلوگیری ‌می‌کند. خربزه از این طریق، چین ‌و چروک را مهارکرده، قابلیت ارتجاعی پوست را حفظ‌ و سنتز کلاژن را تسهیل ‌می‌کند و درنتیجه فواید ضدپیری دارد.
17. درمان اگزما و دیگر مشکلات پوستی
آب خربزه نیز یک لوسیون مؤثر برای درمان اگزما و رفع کک‌ومک است. آب خربزه می‌تواند برای سوختگی‌ها و خراش‌ها به‌عنوان کمک اولیه به‌کار رود.
خربزه حاوی تمام مواد مغذی و معدنی حیاتی است که برای حفظ سلامت مو و پوست سر لازمند. فواید خربزه برای مو در پایین آمده‌اند.
18: با ریزش مو مبارزه ‌می‌کند
از ریزش موی زیاد و هرروزه خود خسته‌اید؟ رژیم غذایی حاوی خربزه می‌تواند با این مشکل مبارزه‌ کند.
چرا مفید است؟
اینوزیتول نوعی از ویتامین B است که برای جلوگیری از ریزش مو و افزایش رشد مو لازم است. این ویتامین، بیشتر در مرکبات به‌غیر از لیمو یافت ‌می‌شود. خربزه دارای مقدار کافی اینوزیتول است. مصرف منظم این میوه می‌تواند رشد مو را تحریک‌کند.
19. نرم‌کننده عالی
خربزه می‌تواند برای ماه‌های تابستان، یک نرم‌کننده موی‌ عالی باشد. تنها کاری که باید انجام ‌دهید له‌کردن یک فنجان خربزه با چنگال و ماساژ موی‌تان با آن بعد از شامپو زدن است. بعد از ۱۰ دقیقه بشویید.
نکته:تعجب خواهیدکرد اگر بدانید تحقیقات در این زمینه، اتلاف وقت کامل بوده چراکه خربزه هیچ عوارض جانبی ندارد. شگفت‌انگیز است نه؟ حساسیت به خربزه بسیار نادر است.
20. مفید برای آدم‌های مبتلا به دیابت
مصرف متعادل خربزه برای آدم‌های مبتلا به دیابت خطرناک نیست. خربزه دارای قند اندکی است؛ ۱۰۰ گرم خربزه فقط حاوی ۸ گرم قند است. هم‌چنین، گفته می‌شود این میوه می‌تواند متابولیسم (سوخت و ساز) انسولین را نیز در بدن بهبود ببخشد؛ مصرف خربزه باعث افزایش ناگهانی سطوح قند خون نمی‌شود. پس از مصرف خربزه، قند این میوه به آهستگی وارد جریان خون می‌شود؛ هم‌چنین، وجود برخی از فیبرهای غذایی (۰.۹ گرم به ازای هر ۱۰۰ گرم) در خربزه نیز به فواید آن برای بیماران دیابتی افزوده است.
با این‌که مصرف خربزه برای بیماران مبتلا به دیابت مفید است، هم‌چنان پیش از افزودن خربزه به رژیم غذایی‌تان درباره فواید و خطرات احتمالی آن برای سلامتی‌تان با پزشک معالج مشورت کنید و بدون اجازه‌ وی، هیچ ماده‌ غذایی جدیدی را وارد رژیم غذایی‌تان نکنید.
21. دارای خواص ضد التهابی
خربزه به طور طبیعی دارای خواص ضد التهابی است (به دلیل وجود ویتامین C) و این خواص برای کاهش خطر ابتلا به انواع مختلفی از بیماری‌های التهابی نظیر آرتریت، نقرس، و غیره بسیار مفید است. مصرف خربزه نه تنهای برای پیشگیری از بروز بیماری‌های التهابی، بلکه برای تسکین درد ناشی از التهاب نیز مفید است. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در خربزه از ایجاد استرس اکسیداتیو در استخوان‌ها و مفاصل توسط رادیکال‌های آزاد پیشگیری می‌کنند و به این ترتیب، باعث تسکین التهاب می‌شوند.
هم‌چنین، خربزه حاوی کولین است؛ کولین یکی از مواد مغذی مهم برای بدن است که باعث کاهش التهاب مزمن می‌شود؛ هم‌چنین، این ماده دارای خواص بسیار دیگری نیز هست، از جمله حفظ ساختار مناسب غشای سلولی، کمک به انتقال مناسب تکانه‌های عصبی و کمک به جذب مناسب چربی.
22. تنظیم فشار خون بالا
مصرف مرتب و متعادل خربزه برای تسکین بیماری فشار خون بالا بسیار مفید است؛ بیماری فشار خون بالا علت اصلی بروز انواع مختلف مشکلات قلبی و عروقی نظیر حمله‌ قلبی، سکته‌ قلبی، ضربان نامنظم قلب، ضعیف شدن نبض و غیره است. خربزه با کمک پتاسیم موجود در خود می‌تواند به تسکین بیماری فشار خون بالا کمک کند. پتاسیم عامل اتساع عروق (گشاد کننده‌ رگ‌ها) است و باعث شل شدن عروق خونی، کاهش فشار خون و افزایش میزان جریان خون در عروق خونی می‌شود.
23. حفظ آبرسانی به بدن
خربزه منبع بسیار عالی برای تأمین آب مورد نیاز بدن است؛ زیرا حدود ۹۰ درصد از خربزه را آب تشکیل می‌دهد. همین مسئله خربزه را به یک میوه بسیار مفید برای حفظ آبرسانی مناسب به بدن تبدیل کرده است. آبرسانی به بدن از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا آب نقشی مهم در حفظ سلامتی انسان ایفا می‌کند؛ تقریباً برای فعالیت تمام سلول‌های بدن به آب نیاز است. بیش از ۶۰ درصد بدن را آب تشکیل می‌دهد؛ ۷۳ درصد از قلب و مغز و هم‌چنین، ۸۳ درصد از ریه نیز از آب تشکیل شده‌اند.
کمبود آب می‌تواند باعث اختلال در آبرسانی به اندام‌های بدن و در نتیجه، باعث بروز تشنگی مفرط، سردردهای شدید، یبوست، سرگیجه، گودی زیر چشم، افت فشار خون، تنفس سریع، تند تپشی و غیره شود. بنابراین، از آن‌جا که خربزه به خوبی می‌تواند به حفظ آبرسانی به بدن کمک کند، مصرف این میوه در طول فصل تابستان توصیه می‌شود.
24. پاکسازی فوق‌العاده پوست
خربزه می‌تواند به طرز مؤثری سلول‌های مرده‌ پوست و آلودگی‌ها را از سطح پوست خارج و به شکل فوق‌العاده‌ای به پاکسازی پوست کمک کند.خاصیت خربزه در پاکسازی پوست، عمدتاً به خاطر وجود بتاکاروتن در این میوه است؛‌ بتا کاروتن در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شود و به دفع سلول‌های مرده‌ پوست کمک می‌کند. هم‌چنین، این ماده به عنوان یک آنتی‎اکسیدان‎، از سلول‌های پوستی در برابر استرس اکسیداتیو و آسیب‌های ناشی از اشعه‌ ماوراء بنفش خورشید نیز محافظت می‌کند.
25. درمان چین و چروک و لکه‌های پوست
خربزه منبع خوبی برای شماری از ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها و غیره به شمار می‌رود. همین خاصیت باعث می‌شود مصرف این میوه برای درمان چین و چروک و اثرات لکه‌های پوستی بسیار مفید باشد. گوشته‌ میوه‌ خربزه می‌تواند به درمان اثرات سوختگی‌ها و ساییدگی‌ها کمک کند

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی