[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۲
  • دوره جدید

هراس فلامینگوها از مرگ ، روزنامه شیراز نوین

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس با بیان اینکه حدود سه هزار جوجه فلامینگو در روزهای آتی با کاهش سطح آب دریاچه بختگان در معرض مرگ و نابودی قرار می‌گیرند اعلام کرد: یکی از راه‌های نجات فلامینگوها رها کردن آب از منابع بالادستی و رساندن آب به بختگان است.
به گزارش شیراز نوین به نقل از ایرنا ،حمید ظهرابی افزود: تعداد دقیق فلامینگوها در این دریاچه در دست بررسی است اما با توجه به تعداد لانه‌ها پیش‌بینی می‌شود دو هزار فلامینگو در این دریاچه باشد.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس اضافه کرد: اما با توجه به تجربیات سال‌های قبل که از لانه‌ها احتمالاً چندین بار استفاده می‌شود و یا کلونی‌هایی پیدا نمی‌شوند، در صورتی که فلامینگوها به طور غریزی و با درک خشکسالی مانع جوجه‌آوری بیشتر نشوند این رقم به سه تا ۶ برابر هم می‌رسد.
ظهرابی اظهار امیدواری کرد که فلامینگوهای بالغ با تشخیص شرایط بحرانی کم آبی در بختگان از تخم‌گذاری و جوجه‌آوری بیشتر خودداری کنند که در این صورت آمار فلامینگوها در حدود همین دو تا سه هزار باقی می‌ماند. 
این مقام مسئول با بیان اینکه در کنار درخواست برای رها کردن آب از منابع بالادستی سایر گزینه‌های نجات فلامینگوها نیز بررسی می‌شود، افزود :استادان  و صاحبنظران محیط زیست نظرشان این است که حوضچه‌های آب در نزدیک کلونی‌های زیست فلامینگوها ایجاد شود و در این صورت حدود چهار کیلومتر باید آب را با لوله به بختگان منتقل کنیم چون رساندن آب و برهم نزدن امنیت جوجه‌ها و والدین مهمترین اصول است.
وی با تأکید بر اینکه اگر آب به بختگان نرسد فلامینگوها تلف می‌شوند گفت‌ :فلامینگوها مطابق هر سال، امسال نیز در تالاب بختگان جوجه‌آوری داشتند، این پرندگان از اواخر اسفندماه ۹۹ در تالاب بختگان کلونی‌های جوجه‌آوری را تشکیل دادند و بیم آن می‌رود با توجه به شرایط خشکسالی سال جاری تلفات قبل از رسیدن به زمان پرواز با آمار بالایی اتفاق بیفتد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی