[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۱
  • دوره جدید

اعتمادسازی برای مشارکت، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
در ادامه پیوندهای فرامرزی و ملی مدیریت شهری شیراز، مقامات ارشد شهرداری‌های‌ اصفهان و شیراز به بهانه هفته شهرراز به گفت‌وگو و تعامل نشستند. این دیدار صمیمانه ظهر پنجشنبه 16 اردیبهشت‌ماه با حضور شهردار کلان‌شهر شیراز و رئیس کمیسیون فرهنگی مجمع کلان‌‌شهرهای کشور برگزار شد و محور گفت‌وگوهای آن بر مبنای جایگاه ارزنده بافت‌های‌ تاریخی، بهره‌گیری مؤثر از پتانسیل‌های‌ فرهنگوران و تبادل تجارب استوار شده بود.
 جوانه‌های‌ فرهنگی در آینده شکوفا می‌شود
شهردار شیراز در این دیدار ضمن تأکید بر اهمیت نگاه فرهنگی در مدیریت شهری بر جایگاه فرهنگی دو شهر شیراز و اصفهان و حرکت دوشادوش این دو در مسیر توسعه، اشاره کرد و گفت: ترویج رویکرد فرهنگی در شهرداری‌ها فارغ از وظایف عمرانی و خدماتی این نهاد، پیامدهای مثبت گسترده‌ای برای شهرها خواهد داشت، چراکه فرهنگ بذری است که امروز کاشته می‌شود و سال‌ها بعد در رفتار و اندیشه‌ شهروندان به ثمر می‌نشیند. اسکندرپور، باززنده‌سازی بافت تاریخی را مهم‌ترین ویژگی ممتاز شیراز و مصداق روشن مشارکت شهروندان در مدیریت شهری دانست که بیش از آنکه اقدامی عمرانی باشد، نوعی رویکرد فرهنگی تلقی می‌شود.وی با بیان این مطلب که با اقدامات اخیر، در حال حاضر ۸۴ مورد بوم‌گردی در بافت تاریخی شیراز فعال است، خاطرنشان ساخت: افزایش حضور شهروندان در بافت تاریخی، رونق زندگی در این محدوده شهری را به دنبال داشته است. حضور جوانان در بافت تاریخی بازسازی شده، یعنی دمیدن روح زندگی به کالبد این تکه از شهر. مهندس اسکندرپور افزود: این روزها، استقبال سرمایه‌گذاران از سرمایه‌گذاری در بافت تاریخی شیراز، افزایش رغبت مردم به داشتن خانه مسکونی در بافت، نشانه هویت و تشخص شهری است و این یعنی ما در پررنگ کردن جریان زندگی در بافت تاریخی شیراز که بیشتر به بافت فرسوده شبیه شده بود، موفق عمل کرده‌ایم و درهای بافت را با نگاهی نو اما اصیل به روی مردم باز کردیم. شهردار شیراز از توافق سه‌گانه‌ میان شهرداری، میراث فرهنگی و مجموعه بازار وکیل و سراهای تاریخی پیرامونی آن به عنوان اولین اقدام متفاوت برای مدیریت بافت تاریخی نام برد و گفت: این کمیته که مرجع تصمیم گیری برای مدیریت، احیا و بازسازی بازار تاریخی وکیل است، نماد کامل مشارکت مؤثر مردم در مدیریت شهر است.
 موفقیت شهرداری در اعتمادسازی
در ادامه این دیدار و گفت‌و‌گوی صمیمی معاون فرهنگی شهردار اصفهان و رئیس کمیسیون فرهنگی مجمع کلان‌شهرهای کشور از شیراز به عنوان مجموعه‌ای کامل از خوبی‌ و زیبایی و روز و هفته شیراز را فرصتی برای تأمل در تمام زیبایی‌ها دانست. دکتر محمد عیدی، رویکرد فرهنگی مجموعه مدیریت شهری شیراز را در سال‌های اخیر، قابل تقدیر ذکر کرد و گفت: برنامه‌های فرهنگی که طی چند سال اخیر به ویژه در یک سال شیوع کرونا در شیراز انجام شده است، بیانگر موفقیت شهرداری در اعتمادسازی عمومی و جذب مشارکت، حضور و همراهی هنرمندان، فرهنگوران و فرهیختگان شیراز در عرصه مدیریت شهری است. رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی مجمع کلان‌شهرهای کشور، ضمن اشاره به تجربه موفق شیراز در احیای بافت تاریخی، مشارکت دادن مردم در نوآوری‌های شهری را گامی مهم در راستای مدنی کردن مدیریت شهری برشمرد که شیراز به خوبی در این مسیر حرکت کرده است. دکتر عیدی بر تبادل این تجارب و هم‌اندیشی مدیران شهری و فعالان فرهنگی و هنری کلان‌شهرهای کشور تأکید کرد.
 رونق برنامه‌های‌ هفته شیراز
بر اساس این گزارش شایان ذکر است که مجموعه مدیریت شهری شیراز برنامه‌های‌ مختلفی در حوزه‌های‌ فرهنگی و اجتماعی برای هفته شیراز تدارک دیده که از 15 اردیبهشت ماه در حال اجرا است و شهروندان می‌توانند با استفاده از ظرفیت فضای مجازی، رسانه ملی در استان فارس و جراید مکتوب و برخط از آن‌ها بهره‌مند شوند. خواندن سرود شیراز توسط سالار عقیلی، رونمایی از 50 جلد کتاب در حوزه مکتب شیراز و معرفی شهروندان برگزیده تنها گوشه‌ای از برنامه‌های‌ 13 گانه‌ای است که معاونت فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز برای هفته شهر راز با نگاهی نو و رویکردی متفاوت نسبت به گذشته تدارک دیده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی