[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

پیشرفت‌هایی در وین حاصل شده اما هنوز راه زیادی در پیش است، روزنامه شیراز نوین

معاون وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به مذاکرات ایران و ١+٤ برای بازگشت آمریکا به برجام گفت که پیشرفت‌هایی در این مذاکرات حاصل شده است اما هنوز راه درازی پیش‌رو است. به گزارش ایسنا، وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا در گفت وگو با نشریه شورای آتلانتیک به سؤالاتی پیرامون چالش‌های دولت آمریکا در عرصه بین‌الملل، ازجمله بازگشت به برجام پاسخ داد.
وی در پاسخ به سؤالی درباره مذاکرات وین با بیان اینکه از بازگشت به جامعه بین‌الملل خرسند است، گفت: من ابتدا می‌خواهم از شرکای اروپایی‌مان تشکر کنم که به معنای واقعی سررشته مذاکرات برای بازگشت و پایبندی به برجام و مبنا قرار دادن آن برای حصول توافقی طولانی‌تر، قوی‌تر و بهتر با هدف رسیدگی به سایر نگرانی‌ها از سوی ایران همچون رفتار این کشور در منطقه، موشک‌های بالستیک آن، تجارت تسلیحات و سوابق حقوق بشری‌اش در داخل کشور و در سراسر دنیا را در دست دارند.
وی در ادامه به زندانیان دو تابعیتی در ایران اشاره کرد و مدعی شد که همه آن‌ها ناعادلانه در حبس به سر می‌برند.
شرمن افزود: موضوعات زیادی برای رسیدگی وجود دارد که اروپا جلودار آن است. همان طور که می‌دانید این مذاکرات غیرمستقیم است و تیم مذاکره کننده ما در هتلی جداگانه هستند. پیشرفت‌هایی در این مذاکرات حاصل شده اما هنوز راه زیادی برای طی کردن وجود دارد. 
این مقام آمریکایی خاطر نشان کرد: من امیدوارم که بتوانیم به یک فهم مشترک برسیم تا توافق فنی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ‌را که در ماه مه منقضی می‌شود، تمدید کنیم. امیدوارم که ما بتوانیم به پیشرفت‌های کافی دست یابیم که تا برگزاری انتخابات ایران در ماه ژوئن پایدار بماند. شرمن که در مذاکرات سال‌های قبل برای حصول برجام، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای آمریکا بود در ادامه اظهارات خود گفت: نمی‌دانم که آیا می‌توانیم تا ضرب‌الاجل انتخابات ایران در ماه ژوئن به تفاهمی ‌برای پایبندی در برابر پایبندی و توافقی برای ادامه رایزنی‌ها بعد از آن دست پیدا کنیم یا خیر. من از همکاران اروپایی‌مان برای پیش بردن این رایزنی‌ها تشکر می‌کنم. وی بار دیگر به حبس چند شهروند دوتابعیتی در ایران اشاره کرد و گفت که به همراه اروپایی‌ها برای آزاد شدن این افراد تلاش می‌کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی