[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۲
  • دوره جدید

دستاورد فرهنگ آرامش است، روزنامه شیراز نوین

  سعیدرضا امیرآبادی - گروه فرهنگ و هنر 
به همت معاونت فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز آیین افتتاح کتابخانه شهروند و رونمایی از محصولات شهروندی و اجتماعی برگزار شد. این مراسم صبح شنبه ۱۸ اردیبهشت با حضور شهردار شیراز، رئیس کمیسیون هوشمندسازی شورای اسلامی‌شهر ، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس و جمعی دیگر از مقامات مسئول با حضور اهالی فرهنگ و هنر و همراهی اصحاب رسانه در بوستان شهروند بلوار اتحاد برگزار شد.
 تجهیز فرهنگسرای بوستان در دوره کنونی شهرداری
شهردار شیراز در این مراسم گفت: بوستان 11 هکتاری شهروند در زمان دکتر پاک فطرت، شهردار اسبق شیراز ساخته شد و مهندس معصومی‌که هم اکنون مسئولیت شهرداری منطقه 7 را بر عهده دارند برای احداث این پارک تلاش‌های زیادی انجام داد. حیدر اسکندرپور در ادامه با تشکر از زحمات شهردار قبلی شیراز برای احداث این بوستان افزود: در این دوره از مدیریت شهرداری شیراز نسبت به تجهیز ساختمان این مجموعه فرهنگی اقدام کردیم. در نظر داشته باشیم که این بوستان قبلاً در حریم شهر شیراز واقع شده بود و با گذشت زمان به محدوده شهر اضافه شد و روستاهای اطراف این منطقه از هیچ‌گونه امکاناتی برخوردار نبودند که با الحاق به شهر بار هزینه‌های آن‌ها به شهرداری شیراز تحمیل گردید.
 تلاش برای ارتقاء ادبیات در کودکان
در ادامه این مراسم رئیس کمیسیون هوشمندسازی شورای اسلامی‌ شهر شیراز نیز با اشاره به فعالیت یک ساله خود بر مسند رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر شیراز، اظهار کرد: در این دوره برنامه‌ای تحت عنوان ادبیات کودک تدارک دیده شد تا در جهت ارتقاء قصه نویسی کودکان و تمام مواردی که به ادبیات کودکان مربوط می‌گردید در آن برنامه لحاظ شود. لیلا دودمان افزود: بر همین اساس از دکتر اکبرپور در برگزاری کلاس‌های آموزشی برای نویسندگان حوزه کودک کمک گرفتیم تا با آموزش این نویسندگان شاهد ارتقای ادبیات کتاب کودکان باشیم. وی افزود: در همان دوران نیز طی تفاهم‌نامه‌ای سالن تئاتر سلحشور در اختیار خانه تئاتر قرار گرفت که نتایج خوبی در حوزه تئاتر حاصل گردید. رییس کمیسیون هوشمندسازی شورای اسلامی‌ شهر شیراز با اشاره به افتتاح کتابخانه شهروند در پارک شهروند در منطقه کمتر برخوردار شیراز، اظهار کرد: ما تنها ساختمانی نمی‌سازیم که از آن بهره عمرانی ببریم بلکه با احداث آنان به دنبال این هستیم تا انسانی فرهنگی و کیفی را از آن استخراج کنیم. دودمان در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: همان‌گونه که موسیقی در نهاد کودکان این منطقه به عنوان یکی از شاخص‌های فرهنگی نمود پیدا کرده است، امروز کتابخانه شهروندی نیز می‌تواند شهروند و انسان فرهنگی را به جامعه معرفی نماید. وی به اهمیت ساخت کتابخانه در دنیا اشاره کرد و افزود: بنیادی تاکنون بیش از دو هزار کتابخانه را با نام کاخ‌هایی برای مردم احداث نموده است که در واقع آن کتابخانه‌ها به نوعی در ارتقای فرهنگ شهروندی مؤثر بوده و جامعه را مدیریت می‌کند. دودمان تصریح کرد: کتابخانه‌ها می‌توانند در یک محله نقش بالاتر از کتابخانه را داشته باشند و آن هم تبادل اطلاعات میان شهروندان است. وی افزود: در دوران شیوع ویروس کرونا هم کتابخانه‌ها می‌توانند محلی برای آموزش و تبادل اطلاعات در خصوص این بیماری باشند.
 دستاورد فرهنگ آرامش است
در ادامه این مراسم، معاون فرهنگی، هنری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با اشاره به شعار مهندس اسکندرپور برای اداره شهر گفت: وقتی شهردار در رأس مجموعه مدیریت شهری از شهر سبز پایدار و شهروند فرهنگ‌مدار سخن می‌گوید، یعنی فرهنگ شهروندی برایش جایگاه ویژه‌ای دارد. فرزاد صدری با بیان این که شیراز همان‌قدر که مهد تمدن است مهد فرهنگ هم به‌شمار می‌رود اظهار داشت: تمدن دست‌ساخته بشری است و فرهنگ محصول تربیت پیامبران. تمدن آسایش می‌آورد اما آرامش نه. آنچه آرامش شهر را فراهم می‌کند، فرهنگ است. شعار مدیریت شهری مبنی بر شهروند فرهنگ‌مدار یعنی رویکرد ما ایجاد آرامش در شهر است. وی در پایان افزود: افتتاح کتابخانه تخصصی شهروند و تولید محصولات فرهنگ شهروندی نیز در راستای تحقق همین شعار و رویکرد آموزش فرهنگ شهروندی است.
 اهمیت داستان در فرهنگ شهرها
در ادامه این مراسم  نویسنده و طنزپرداز شیرازی گفت: پیشرفت و توسعه داستان با رونق شهرها صورت گرفت و  داستان مقوله‌ای است که برای مفاهمه شکل می‌گیرد. احمداکبرپور در ادامه افزود: تأثیر ادبیات بر زندگی شهری و شکل‌گیری رفتار کودکان غیر قابل انکار است. اگرچه پیش‌تر آثاری تولید شده بود اما اینکه یک مجموعه منسجم و کامل با در نظر گرفتن همه‌ سلایق و علایق کودکان شهر از داستان و شعر و قصه و مواردی از این دست به این شکل تولید و تدوین شود، حرکتی نو و قابل تقدیر است.  
 کودکان شهروندان درجه یک هستند 
در ادامه این مراسم، مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس گفت: کودکان و نوجوانان به عنوان شهروندان درجه یک بهترین ثروت شهر مطرح هستند و هر شهر که می‌خواهیم به فرهیختگی آن نگاه کنیم نگاه به سمت شهروندان آن است و افتتاح کتابخانه تخصصی با گرایش کودکان در پارک شهروند یک فرصت  مناسب برای کودکان است. سعید رضا کامرانی با بیان اینکه فرهنگ در جامعه بستر همه چیز است، افزود: امروز۶۰درصد کتاب‌های حوزه کودکان ما ترجمه متون خارجی است، البته من با آثار جهانی حوزه کودک مخالف نیستم اما کشور ما به عنوان کشور صاحب تمدن، تاریخی و فرهنگی نباید دستمان برای تهیه نیازها به سمت دیگران دراز باشد و باید کتاب‌هایی در دسترس ما و فرزندانمان باشد که با فرهنگ و دین ما منافات نداشته باشد. وی با اشاره به بحث تخریب ساختمان شماره یک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس در باغ ملی که مدت‌ها سرخط خبرها بود گفت: از شهرداری به خاطر جلوگیری از تخریب این ساختمان تقدیر می‌کنیم و امیدواریم با ترمیم و ایجاد نمای جدید ساختمانی شایسته شیراز و حافظ داشته باشیم .
 جشنواره‌های فرهنگی علیه آسیب‌های اجتماعی
بر اساس این گزارش، شایان ذکر است جشنواره فیلم کوتاه گرن به همت مدیریت اجتماعی سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز نخستین دوره خود را در سال 1400 برگزار می‌کند.  از اهداف این جشنواره می‌توان به ایجاد بستر مناسب جهت بررسی و ارائه راهکار هنرمندان درباره موضوعات اجتماعی اشاره نمود. این جشنواره سعی دارد تا از منظر هنر به موضوعات خانواده، شهر و اجتماع نگاهی تازه و نو را به نمایش در آورد. برخی از اهداف برگزاری جشنواره عبارتند از: تقویت جایگاه هنرمندان فیلمساز شیراز در برطرف کردن آسیب‌های اجتماعی شیراز، برجسته کردن نقاط قوت و ضعف در پیشگیری از آسیب های اجتماعی شهر شیراز، ایجاد تعامل سازنده هنرمندان شهر شیراز با مسئولین اجتماعی  شهرداری شیراز، ارائه راهکارهای نو در برخورد با پدیده‌های نوظهور اجتماعی، ترغیب دانش آموزان به نگاه خلاق به اجتماع و خانواده. 
 جشنواره گرن مردم را فرا می‌خواند
بخش‌های نخستین جشنواره فیلم کوتاه گرن نیز به قرار زیر است : داستانی- فیلم‌های کوتاه داستانی زیر 20 دقیقه با موضوعات اجتماعی. مستندهایی با موضوع آسیب‌های اجتماعی و خانوادگی.انیمیشن‌هایی با موضوعات اجتماعی و فرهنگ. بخش دانش آموزی  ویژه دانش آموزان طراحی شده است که همه  مقاطع  دانش آموزان  می‌توانند شرکت کنند. فیلم های موبایلی: با موبایل خود فیلم کوتاه بسازید و در این بخش شرکت کنید. آخرین مهلت ارسال آثار پایان مرداد ماه است و به برگزیدگان هر بخش جوایزی ارزنده تعلق خواهد گرفت. شایان ذکر است در پایان این مراسم ۱۰ جلد کتاب، ۲ عروسک و ۴ محصول در حوزه شهروندی رونمایی گردید. همچنین پوستر جشنواره فیلم اجتماعی «گِرِن»، مجموعه نمایشنامه جامعه‌شناخت و یک کتاب صوتی در حوزه اجتماعی رونمایی شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی