[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۰
  • دوره جدید

مدیرعامل فجرشهیدسپاسی شیراز : دستگاه‌های قضایی باید به قراردادها و پول‌های فوتبال نظارت کنند، روزنامه شیراز نوین

  میثم محجوبی - شیرازنوین
برخلاف آنچه ابتدا به نظر می‌رسید، امسال هم فجری‌ها از مشکلات مالی مصون نماندند. آن‌ها در میانه راه چند بازیکن اصلی را از دست دادند و در فصل نقل و انتقالات هم آن‌طور که باید و شاید تقویت نشدند که شاید همین امر باعث شد که در مقابل دو تیم مدعی در دو هفته متوالی بازنده باشند. نبردهایی 6 امتیازی که طلایی پوشان عایدی از آن نداشتند.
حالا مدیرعامل باشگاه فجرشهیدسپاسی دوباره از وضعیت بی‌عدالتی حاکم بر فوتبال کشور شاکی است و امیدواری چندانی هم به برقراری این عدالت ندارد، مگر این که عالی رتبه‌ترین مقامات کشوری به این قضیه ورود کرده و مانع از نابودی فوتبال کشور، به خصوص تیم‌های ریشه‌دار غیردولتی شوند.
رسول فلاح می‌گوید : تیم‌هایی مثل فجرشهیدسپاسی، ملوان، خیبر خرم آباد و چوکای تالش که ریشه دارند و طرفداران زیادی هم دارند، متأسفانه به علت نبود نگرش صحیح و تفکرات مدیریتی در سطح کشور که با نوعی تبعیض همراه شده، رو به نابودی رفته‌اند و آن عدالت اجتماعی که باید در تمام بخش‌های مملکت حاکم  باشد، دست‌کم در حوزه فوتبال وجود ندارد.
وی افزود: فوتبال ما به چند باشگاه خاص محدود شده. تیم‌هایی که فقط اسم‌شان حرفه‌ای است وگرنه در حد همان فوتبال محلات است و فقط به نوعی پیشرفته‌تر اداره می‌شود. اگر این تفکرات ادامه داشته باشد، من فکر می‌کنم تا چندسال آینده اثری از فوتبال ایران وجود نداشته باشد. تیم ملی‌مان هم روز به روز افت می‌کند، همان‌طور که امروز هم کارمان به جایی رسیده که در یک گروه معمولی، برای صعود با کلی دردسر و اما و اگر مواجه هستیم. اگر نگرش کلان ما درست نشود، هیچ گاه به نتیجه نمی‌رسیم.
فلاح با اشاره به اینکه هدف قرار دادن فدراسیون فوتبال و انتقاد از آن، دردی را دوا نمی‌کند، ادامه داد: فدراسیون باید از بزرگان، مدیران، اصحاب رسانه و به طور کلی کسانی که در حلقه فوتبال هستند استفاده کرده و به رشد فوتبال کمک کند. همین حالا هم در خود فدراسیون آدم‌های پاک و سالمی ‌وجود دارند که با تغییر نگاه‌ها، نتایج بهتری برای فوتبال ما رقم می‌خورد. ما نباید از برادر عزیزمان آقای عزیزی خادم که فقط دو سه ماه است آمده‌اند، توقعات زیادی در مدت کوتاه داشته باشیم و اینکه بخواهیم فقط تخریب‌شان کنیم، منصفانه نیست.
مدیرعامل سابق باشگاه برق شیراز افزود: در فوتبال ما وحدت و وفاق وجود ندارد. تا زمانی که نفاق وجود داشته باشد، نمی‌توانیم حقمان را از این فوتبال بگیریم. برخی سرمایه‌گذاران وارد فوتبال شده‌اند اما توان رقابت با باشگاه‌هایی که از دولت ارتزاق می‌کنند را ندارند. نمونه بارز آن تیم فجرشهیدسپاسی است که متأسفانه نامش از یاد مسئولان رفته. باشگاه‌هایی مانند ما، نه دولتی هستند و نه از ابزار و ساختار لازم برای بخش خصوصی برخوردارند. بخش خصوصی که نمی‌تواند تنها نقش عابربانک را ایفا کند و فقط خرج کند. اگر شرایط کار اینگونه باشد، یک روز هم خسته می‌شود و دل‌زده، برای همیشه از فوتبال می‌رود. باید ساز و کاری فراهم شود که این‌ها از فوتبال فرار نکنند. 
وی افزود: اگر دستگاه‌های نظارتی و حسابرسی به بحث قراردادها و مسائل مالی ورود نکنند، در چندسال آینده فقط سه چهار تیم در لیگ یک باقی می‌مانند. در بخش تبلیغات محیطی، فدراسیون فوتبال نامه‌هایی زده و گفته این موضوع در اختیار سازمان لیگ است. سازمان لیگ هم از تیم‌ها در شروع مسابقات، ورودی دریافت می‌کند و خودشان بازاریابی کرده و حق باشگاه‌ها را آن‌جا کم می‌کنند. پس این‌طور نیست که فدراسیون ندهد! ما همیشه حقایق را باید بگوییم و در سازمان لیگ هم با توجه به شرایط اقتصادی، این اتفاقات می‌افتد. الآن در دنیا حق کپی رایت و اسپانسرینگ و حق پخش تلویزیونی است که دارد به فوتبال رونق می‌دهد. ما باید از کشورهای پیشرفته الگوبرداری کنیم. ببینیم ترکیه چه کرده که توانسته این‌همه در فوتبال پیشرفت کند و امسال هم قرار است فینال لیگ قهرمانان را برگزار کند.فلاح با بیان این مطلب که با شعار دادن نمی‌توان کاری از پیش برد، گفت: ما اندر خم یک کوچه هستیم. یک تیم که می‌خواهد از شیراز به ارومیه برود، باید 120 میلیون تومان هزینه رفت‌وآمد بدهد. این رقم شاید برای باشگاه‌های دولتی، پول تو جیبی باشد اما برای بخش خصوصی و تیم‌هایی مثل ما که هر روز باید برای تأمین مخارج‌مان از این اداره به آن اداره برویم، پول زیادی است. من سی سال است در این فوتبال هستم و امیدی به درست شدنش ندارم، مگر اینکه مسئولان ارشد مملکت و آن‌هایی که در رأس فوتبال هستند، دیوان محاسبات، سیستم‌های سازمان قضایی و بازرسی، وزارت اطلاعات و وزارت ورزش، به بحث قراردادها و پول‌ها و هدیه‌ها ورود کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی