[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۱
  • دوره جدید

حفظ بافت سنتی روستاها در کنار توسعه موضوعی قابل‌توجه است، روزنامه شیراز نوین

علی مظفری، معاون استانداری فارس و فرماندار ویژه شهرستان کازرون و خانم میرشکاری، رئیس دفتر نماینده شهرستان کازرون در مجلس شورای اسلامی، به همراه قاسم داودی مدیر بنیاد مسکن شهرستان کازرون و جهانگیر پروین مسئول پروژه‌های بهسازی بنیاد مسکن از پروژه‌ سنگ‌فرش یکی از میادین و کوچه‌های روستای تاریخی گردشگری دوان بازدید به عمل آوردند.
به گزارش روابط عمومی بنیاد مسکن استان فارس، در این بازدید فرماندار ویژه شهرستان کازرون ضمن شنیدن صحبت‌ها و مشکلات اهالی و شورای اسلامی روستای دوان و خشنودی از سنگ‌فرش معابر روستا و نیز همکاری و اقدامات بنیاد مسکن، از روند و نحوه اجرای این پروژه ابراز رضایت کرد. مظفری در ادامه بر لزوم مشارکت اهالی در سنگ‌فرش معابر این روستای تاریخی و ترویج الگوی معماری سنتی و بوم‌آور تأکید کرد و ضمن برشمردن مزایای سنگ‌فرش، از دهیاری و نماینده بخشداری خواست که در زمان صدور پروانه ساخت، متقاضیان را ملزم به اجرای نمای ساختمان و دیوارها خانه‌ها مطابق با اقلیم و بافت سنتی روستا نمایند.
معاون استانداری فارس و فرماندار ویژه شهرستان کازرون با تأکید بر اینکه حفظ بافت سنتی روستاها در کنار توسعه موضوعی قابل توجه است، از خدمات بنیاد مسکن برای توسعه روستایی تقدیر کرد.
قاسم داودی مدیر بنیاد مسکن شهرستان کازرون نیز ضمن تشکر از همکاری شایسته اهالی و شورای اسلامی و دهیاری روستا، بیان داشت: روستای دوان در سال 1399 مبلغ 3000میلیون ریال اعتبار از محل‌ اعتبارات ملی و استانی داشته که با تخصیص 2000میلیون ریال از این اعتبار، عملیات سنگ‌فرش روستای دوان به سرانجام رسید.
داوودی با بیان اینکه عملیات سنگ‌فرش معابر به پیمانکار واگذار گردید و عملیات سنگ‌فرش آن انجام شد، افزود: چنانچه اعتبارات لازم در نظر گرفته شود، مجموعه بنیاد مسکن شهرستان جهت سنگ‌فرش معابر و میادین روستا و نیز نماسازی دیوارها و اهدای وام برای بومی‌سازی بافت روستا مطابق با آنچه در گذشته بوده و لایق نام و جایگاه این روستای تاریخی است، تمامی تلاش خود را به کار خواهند بست. 
وی ادامه داد: بازنگری طرح هادی روستای دوان در دستور کار قرار گرفته و نقشه‌برداری آن انجام شده و در حال بررسی و ارائه پیش طرح توسط مشاور مربوطه در سال جاری است.
گفتنی است روستای تاریخی دوان، یکی از روستاهای شاخص و شناخته شده در سطح کشور است که قدمت آن به اواخر دوران اشکانی و اوایل دوران ساسانیان برمی‌گردد. این دهکده مهم و هدف گردشگری با مردمانی سخت‌کوش در بخش مرکزی شهرستان کازرون و در فاصله 12 کیلومتری مرکز شهرستان قرار دارد. طبق سرشماری سال 1395 جمعیت دوان 
580 نفر است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی