[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۲
  • دوره جدید

آیا با دیدن خون از حال می‌روید؟ علت ترس از خون چیست؟، روزنامه شیراز نوین

آیا می‌دانید ترس از خون چه دلایلی دارد و علت غش کردن برخی افراد با دیدن خون چیست؟ چندین راه برای پیشگیری و درمان این موضوع وجود دارد. 
به گزارش نمناک، در حال آماده کردن شام هستید و دستتان را می‌برید، یا بینی کودک شما خونریزی می‌کند، یا شاید خون را در یک نمایش تلویزیونی دیده و بلافاصله احساس سرگیجه، تهوع و تعریق کرده چهره‌تان سفید شده و به زمین می‌افتید. اگر شما یکی از 2 تا 4 درصد از جمعیتی هستید که با دیدن خون از هوش می‌روید، پس می‌دانید که این پدیده تا چه حد می‌تواند آزاردهنده، ناخوشایند یا به طرز جدی خطرناک باشد، پس بهتر است با مطالعه دقیق ادامه این بخش از سلامت نمناک در این مورد بیشتر بدانید.
از هوش رفتن بر اثر دیدن خون به عنوان بخشی از واکنش به ترس از خون محسوب می‌شود. ما متوجه این نکته شدیم که افرادی که با دیدن خون از حال می‌روند گرایش به اضطراب بیشتری در آن‌ها دیده می‌شود اما درست نمی‌دانیم که آیا اضطراب منجر به غش کردن می‌شود یا غش کردن اضطراب را در این افراد برمی‌انگیزد که به این مسئله ترس از خون یا خون هراسی گفته می‌شود. البته من گمان می‌کنم که ترس ایجاد شده مربوط به صرف مشاهده خون نیست بلکه به احساسی که پس از دیدن آن پیدا می‌کنند، برمی‌گردد. ما از نظر بالینی مشاهده کردیم که مردم اغلب در هنگام مشاهده خون خود یا کسانی که برایشان اهمیت دارند از حال می‌روند و همه این‌ها می‌تواند یک پاسخ عاطفی به این اتفاق باشد. ترس از خون یا همان خون هراسی اکثراً ریشه در خانواده دارد و عمدتاً به دلیل فعالیت عصبی در بدن به نام واگ بروز می‌کند. کسانی‌که مبتلا به این نوع ترس هستند هنگام برخورد با این عوامل در کسری از ثانیه ضربان قلبشان افت می‌کند و همین دلیل افت فشار خون و در نتیجه احساس ضعف در آن‌ها می‌شود.
این در حالی است که در انواع دیگر ترس و فوبیاها، ضربان قلب به شدت افزایش یافته و فشار خون بالا می‌رود، به خاطر همین است که در این مورد از هراس موارد زیادی از غش کردن گزارش شده است.
دلیل ترس از خون و هموفوبیا
دکتر سوزان کرکوران متخصص قلب و عروق می‌گوید: ما واقعاً نمی‌دانیم که علت این پدیده یعنی غش کردن دقیقاً چه می‌باشد؟ در حقیقت، رمزی و رازی علمی پشت این حادثه وجود دارد. این مشکل در افرادی که با دیدن خون از حال می‌روند ناشی از مشکلی در کنترل فشار خون است و این یعنی که مغز خون کافی را دریافت نمی‌کند و به زمین می‌افتید اما این لزوماً بدان معنی نمی‌باشد که افرادی که درگیر این مسئله هستند در زمان‌های دیگر هم فشار خون دارند. این اتفاق فقط در پاسخ به بروز موارد استرس زا رخ می‌دهد، وقتی ایستاده باشند بدن این افراد برای عوض کردن چرخش خون پاسخ نرمالی نمی‌دهد.
در واقع ایستادن طولانی مدت یکی از شناخته شده‌ترین عوامل برای غش کردن است و از دیگر موارد می‌توان به گرما، کمبود آب بدن و ناراحتی ناشی از اعتیاد اشاره کرد. برخی از عوامل کم‌تر شناخته شده‌اند، از جمله :
آمپول (تزریق یا مشاهده آمپول)،سرفه یا عطسه، ادرار یا مدفوع، بلعیدن، تجربه درد،کوتاه کردن یا شانه زدن موها
برخی دیگر از انواع از هوش رفتن عاطفی هستند، معمولاً در فیلم ها می‌بینید که بازیگر پس از شنیدن خبر مرگ یکی از اعضای خانواده غش می‌کند یا برخی افراد اغلب در شرایط عاطفی همچون عروسی و مراسم تدفین غش می‌کنند، به این دلیل که بدن ما دارای سیستم کار آمدی جهت جبران تغییراتی که در هنگام ایستادن برای ما رخ می دهد است و مغز جریان خون را به اندام فوقانی کاهش می‌دهد و پیامی به رگ‌های خونی در پا و لگن فرستاده می‌شود مبنی بر تنگ کردن رگ‌های خونی و انتقال و بازگرداندن آن‌ها به اندام فوقانی اما وقتی در معرض نور خورشید قرار می‌گیرید، سیگنال‌های شیمیایی که رگ‌های خونی را تنگ‌تر می‌کند به اندازه کافی قدرت ندارند و این یعنی خون در اندام‌های تحتانی حبس می‌شود سپس احساس ناخوشایندی به شما دست داده و فشار خون به صوت چشمگیری کاهش پیدا می‌کند و در نهایت به زمین می‌افتید. اگرچه ممکن است این اتفاق به‌نظر وحشتناک برسد اما وقتی غش می‌کنید مشکل گرانش حل می‌شود در نتیجه بازرسانی جریان خون به مغز صورت می‌گیرد.
پیشگیری از غش کردن بر اثر ترس از خون
خوشبختانه عدم شناخت مکانیزم دقیق این که چرا از هوش می‌رویم مبنی بر عدم شناخت راه‌های پیشگیری از آن نیست؛ اگر احساس کردید که ممکن است از هوش بروید، خوردن 500 میلی لیتر آب ، 20 تا 30 دقیقه قبل از آن می‌تواند به تنگ کردن عروق خونی کمک نماید، می‌توانید در صورت امکان قوز کنید تا خون به مغز رسد. 
هرگاه احساس کردید که ممکن است همین حالا از هوش بروید وانمود کنید که چیزی زمین افتاده یا برای بستن بند کفش خود به زمین بنشینید این کاری است که باید انجام دهید. اضطراب می‌تواند احتمال از هوش رفتن را افزایش دهد زیرا منجر به آزادسازی آدرنالین شده که باعث انتقال خون به پاها می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی