[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۰
  • دوره جدید

۲۰درصد ردصلاحیت شدگان در فارس احراز صلاحیت شدند- سرنوشت شهر در دستان لیست‌ها، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر - پیمان کشاورز  

با نزدیک شدن به زمان انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بحث نحوه حضور کاندیداها در انتخابات نیز داغ تر می‌شود. در این میان ارائه لیست‌های ائتلاف‌ها و تشکل‌ها نیز از جمله مهمترین مواردی است که کاندیداهای مطرح در دوران تبلیغات پیگیری می‌کنند که خود نشان‌دهنده اهمیت نوع حضور آنها و میزان تاثیرگذاری این لیست‌ها در سرنوشت انتخابات است. معمولاً دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا بیشترین میزان تقاضا را از سوی کاندیداها برای حضور در لیست ائتلافی خود دارند و در این میان اصولگراها در شیراز زودتر از رقیب خود از آماده شدن لیست نهایی کاندیداهای مورد نظر برای حضور در انتخابات پنجمین دوره شوراها خبر دادند. لیستی که اگرچه انتظار می‌رفت ارائه آن پس از ائتلاف اصلاح طلبان صورت پذیرد اما سریع تر از زمان مورد نظر آماده شد و نکته شاخص آن نیز حضور اسامی جدید و کنار گذاشتن افرادی شاخص از لیست دوره قبلی آنها برای شورای اسلامی شهر شیراز بود. اعلام فهرست اصولگرایان اما واکنش هایی را از سوی چهره‌های شاخص این جناح در استان در بر داشت که با دلخوری از سوی آنان همراه بود. در جبهه مقابل اما اصلاح طلبان که به نظر برای بستن لیست ائتلافی خویش مهره‌های بیشتری در اختیار دارند هنوز به اجماع رسمی نرسیده اند. آخرین گمانه‌زنی‌ها از حضور تعدادی افراد صاحب نام و شاخص در کنار چهره‌های جوان اصلاحات خبر می‌دهد.  اگرچه لیست اصلاح طلبان نیز تاکنون تغییراتی داشته است اما لیستی که  در روز گذشته به صورت موقت در فضای مجازی دست به دست می‌شود به نظر می‌رسد لیست نهایی این جناح در انتخابات شورای شهر شیراز باشد و به دلیل عدم اعلام رسمی این لیست از سوی شورای مرکزی اصلاح طلبان در فارس، واکنشی از سوی افراد شاخص این جناح در استان صورت نگرفته است.
 همچنین خبرهای رسیده حاکی از اتمام روند بررسی اعتراض افراد رد صلاحیت شده در پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا است. سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کل کشور در مصاحبه‌ای گفت: از میان 5 هزار و 389 شکایت ثبت شده نسبت به رد صلاحیت‌ها در انتخابات شوراها در کل کشور، دو هزار و 160 پرونده شکایت مورد رسیدگی مجدد قرار گرفتند که 692 مورد تایید صلاحیت و 609 مورد رد صلاحیت شدند. بنا به گفته فرهاد تجری 285 مورد از این شکایت‌ها مربوط به استان فارس بوده است. فرج‌الله رجبی عضو هیئت نظارت استان فارس در انتخابات شوراها نیز روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینكه كار آماری بر روی علل رد صلاحیت‌ها انجام نشده است، گفت: در بررسی صلاحیت‌ها حدود 20 درصد از كسانی‌كه در مراحل قبل صلاحیت‌شان احراز نشده بود، تایید شده‌اند.
 نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: هیئت نظارت در مسیر بررسی صلاحیت‌ها نگاهی توام با سعه صدر داشت و در مقایسه با سایر استان‌ها هم تعداد تایید صلاحیت‌ها بیشتر بوده است. وی یادآور شد: در ادوار گذشته افراد وابسته به جناح اصلاح‌طلب حذف می‌شدند اما در این دوره تعداد زیادی از افراد شاخص این گروه سیاسی هم تایید صلاحیت شده‌اند. رجبی در عین‌حال گفت: البته هر فردی می‌تواند معترض و گلایه‌مند باشد، شاید افرادی هم بوده‌اند كه ذی‌حق بودند اما شرایط برای احراز صلاحیت آنان فراهم نبود. وی با تصریح اینكه قطعا فردی با دیدگاه‌های اصلاح‌طلبی است، گفت: در این دوره از انتخابات به دلیل مسئولیتی كه در هیئت نظارت دارم، اجازه مداخله و اظهار نظر در مورد لیست‌ها و افراد را ندارم؛ اخلاق حكم می‌كند كه اعضای هیئت نظارت رفتاری داشته باشند كه همه احساس آرامش داشته باشند.رجبی با بیان اینكه هیچ حق امضایی برای انتخاب كاندیداهای لیست اصلاح‌طلبان ندارد، گفت: حتی اگر حق امضا و رایی به من بدهند هم قبول نكرده و از آن استفاده نخواهم كرد.وی در خصوص انتخابات ریاست‌جمهوری نیز گفت: معتقد هستم كه نمایندگان مجلس باید در تبیین وضع موجود برای مردم تلاش بیشتری انجام دهند؛ اقدامی كه دكتر لاریجانی انجام داد و در خصوص یارانه‌ها صحبت كرد، یك موضع‌گیری به‌حق و شایسته بود. رجبی با تصریح اینكه حكومت به معنای دادن نان و آب به مردم نیست بلكه ایجاد اعتماد و افزایش سرمایه‌های اجتماعی بسیار اهمیت دارد، گفت: ركن پای‌بندی مردم به حكومت، داشتن اعتماد به حاكمان و مسئولان است. وی با تاكید براینكه روزنامه‌نگاران و اصحاب رسانه در آگاهی‌بخشی به جامعه باید فعالانه‌تر ورود كنند، گفت: به نظر می‌رسد تمام روزنامه‌نگاران و نمایندگان مردم در مجلس باید شرایط عمومی را روشن كنند؛ باید به مردم واقعیت‌ها گفته شود. رجبی یادآور شد: مجلس با تصویب برنامه ششم توسعه مسیر حركت دولت را مشخص كرده است؛ شاید حتی یك سوم از مسائل تبیین شده در این برنامه هم اجرایی نشود، حال اگر وظایف و تكالیف دیگری بیش از آنچه بر اساس واقعیت‌ها در برنامه توسعه پیش‌بینی شده مطرح شود، به سرانجام رسیدن كار دشوار خواهد بود. نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان كرد: باید حرف‌ها و وعده‌هایی كه از سوی كاندیداهای محترم مطرح می‌شود، در قاعده كلی حفظ مصالح عمومی باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی