[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۸
  • دوره جدید

پایبندی در ازای پایبندی در توافق با ایران لازم است اما کافی نیست، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری دوشنبه شب، مواضع دولت این کشور را درباره پیشبرد روند مذاکرات احیای برجام در وین بیان کرد.
به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور در کنفرانس خبری دوشنبه شب در پاسخ به این سؤال که چه پیشرفت‌های جدیدی در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین انجام شده است، گفت: تحلیل ما هنوز این است که چالش‌هایی چشمگیر و شکافی عمیق میان جایی که ایرانی‌ها ایستاده اند و جایی که ما فکر می‌کنیم اگر با پایبندی دوباره به برجام موافقت کنند، وجود دارد. پرایس در ادامه در پاسخ به این سؤال که موضع دولت بایدن نسبت به معاهده منقضی شده تسلیحاتی در اکتبر گذشته و نزدیک شدن پایان تاریخ محدودیت‌های موشکی ایران طبق قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل چیست و آیا در مذاکرات هسته ای به هریک از این مسائل پرداخته می‌شود و تاریخ‌ها یا محتوای برجام در مذاکرات جاری در وین اصلاح می‌شوند یا نه، توضیح داد: اول اینکه چیزی که ما در چهارچوب مذاکرات وین درباره اش مذاکره کرده ایم، طرح رئیس جمهور بایدن مبنی بر پایبندی در ازای پایبندی است. بنابراین، چیزی که الان در وین آن را امتحان می‌کنیم، طرحی است که بر اساس آن می‌توانیم به یک توافق مبتنی بر پایبندی در ازای پایبندی دست بیابیم؛ یعنی ایران مشارکت کاملش در برجام را از سر می‌گیرد و این به معنای قائل شدن دوباره ایران به سخت‌ترین راستی آزمایی‌ها و بازرسی‌هایی خواهد بود که تا به حال مذاکره شده است. او در این راستا ادامه داد: موضوع این است که برنامه هسته ای ایران در سال‌های اخیر با فاصله گرفتن آن از توافق هسته ای، نصب سانتریفیوژهای جدید و فناوری جدید سرعت گرفته و مدت زمان گشایش هسته ای را کوتاه تر کرده است. ما می‌خواهیم اطمینان بیابیم که ایران دوباره به طور دائم و قابل راستی آزمایی از دستیابی به یک سلاح هسته ای منع شده و هنوز بر این باوریم که برجام ابزار مناسبی برای تحقق آن است. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه بیان کرد: همان طور که قبلاً هم گفته ایم، ازسرگیری پایبندی در برابر پایبندی لازم است اما کافی نیست. ما همچنین باور داریم که توافق هسته ای باید تحت مذاکره تقویت و طولانی تر شود، اما ما همچنین به دنبال مذاکره درباره چیزی هستیم که به آن توافق‌های بعدی می‌گوییم؛ توافق‌هایی که دقیقاً مسائلی را که به آن اشاره کردید، از جمله موشک‌های بالستیک، حمایت از تروریسم، نیروهای نیابتی و دیگر مسائل نگران کننده منطقه را در بر می‌گیرند. بنابراین این یک هدف طولانی مدت تر برای ماست در حالی که در این روزهای اول تمرکزمان بر احیای توافقی هسته ای می‌باشد. 
پرایس در بخش دیگری از اظهاراتش، ادعاهایی علیه ایران مطرح کرد و گفت: اگر قرار باشد ما تحریم‌هایی را که با برجام ناسازگار هستند لغو کنیم، هنوز سرسختانه ایران را پاسخ‌گوی رفتارش در دیگر زمینه‌ها خواهیم دانست؛ از جمله تروریسم، حمایتش از نیروهای نیابتی و سوء رفتارهای حقوق بشری اش. از ابزارهای سیاسی ما برای این کار، تحریم‌ها خواهند بود. هیچ چیزی در مفاد برجام نیست که تحریم‌ها را به عنوان یک ابزار سیاسی برای پرداختن به آن زمینه‌های بخصوص نفی کند و ما به پاسخ‌گو دانستن ایران ادامه خواهیم داد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی