[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۳۰
  • دوره جدید

سردخانه‌ها دست واسطه‌ها را کوتاه می‌کنند، روزنامه شیراز نوین

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: فارس مقام اول سردخانه به بهره برداری رسیده در سال 99 را در کشور به خود اختصاص داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، سید عبداله جزایری افزود: سردخانه محصولات باغی و زراعی زمینه‌ساز رونق اقتصادی مناطقی از کشور است که جمعیت قابل توجهی از ساکنان آن کشاورز یا باغدار هستند؛ لذا احداث سردخانه برای محصولات زراعی، باغی و دامی به عنوان راهکاری جهت رونق صادرات و کوتاه شدن دست واسطه‌ها محسوب می‌شود. وی تصریح کرد: سردخانه‌ها دارای قابلیت حفظ و نگهداری از محصولات زراعی و باغی، مواد غذایی، پروتئینی، صیفی، گل و گیاه هستند و این امر نشانگر اهمیت احداث سردخانه‌ها در راستای ایجاد صرفه اقتصادی بیشتر برای تولیدکنندگان محصولات کشاورزی و باغی است.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه سردخانه‌ها در کاهش ضایعات محصولات کشاورزی نقش کلیدی دارند و به عنوان حلقه واسط تولید و بازار می‌توانند در حفظ کیفیت محصول، نقش اساسی ایفا کنند، خاطرنشان کرد: بدون وجود و توسعه سردخانه در مناطق مختلف امکان تولید پایدار ممکن نبوده و در هر فصل تولید، بخشی از محصول به ضایعات تبدیل می‌شود؛ بنابراین سردخانه‌ها به عنوان مراکز ذخیره‌سازی نقش مهمی در تنظیم بازار مصرف داخل و رونق صادرات دارند.
وی تصریح کرد: کاهش ضایعات محصول، کم شدن هزینه‌های حمل و نقل، تنظیم بازار، کاهش مصرف سوخت، ایجاد اشتغال پایدار و افزایش سرمایه‌گذاری و رونق اقتصادی از دیگر مزایای ساخت سردخانه در کنار مراکز تولید و باغداری شهرستان‌هاست. جزایری اظهار کرد: واحد‌های سردخانه به بهره برداری رسیده در این استان بیش از 30هزار تن ظرفیت دارند و جذب ماده خام بیش از 31هزار تن را به خود اختصاص داده اند؛ همچنین در این واحدها مجموعاً 150 نفر به صورت مستقیم مشغول به کار شده اند و حجم سرمایه گذاری آن‌ها بیش از 105میلیارد تومان بوده است. وی ابراز کرد: با توسعه سردخانه‌ها در این استان، ضمن نگهداری مناسب محصولات کشاورزی تولیدی با هزینه کمتر، زمینه ارائه خدمات به سایر استان‌های هم‌جوار نیز فراهم می‌گردد. جزایری یادآور شد: صنایع تبدیلی و تکمیلی استان فارس از نظر تعداد واحد‌های به بهره برداری رسیده نیز رتبه دوم کشوری را پس از استان خراسان رضوی کسب کرده و در زمینه صدور جواز تأسیس احداث سردخانه‌ها نیز در سال 1399 رتبه دوم کشوری و همچنین در زمینه تعداد واحدهای صنعتی به بهره برداری رسیده در فرآوری محصولات زراعی با 18 واحد به مجموع ظرفیت 83 هزار تن، جذب ماده خام بیش از 121هزار تن و اشتغال 215 نفر رتبه دوم کشوری را به دست آورده است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی