[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۰
  • دوره جدید

احساس امنیت باید در بافت فرسوده حکم‌فرما باشد، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس گفت: بافت تاریخی شیراز که مانند نگینی در این شهر پرافتخار با مردم متمدن و فرهیخته می‌درخشد، باید با خواست و مشارکت مردم و همکاری دستگاه‌های مسئول باز هم در سطح کشور و جهان، نام بلندآوازه شیراز را پرآوازه نگه دارد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، دکتر عنایت الله رحیمی در مراسم افتتاح پایگاه مقاومت بسیج ابوذر در محله سنگ سیاه، با بیان اینکه یکی از آرزوهای دیرینه که تلاش‌های زیادی در زمینه تخصصی برای آن صورت گرفته، سازمان دهی بافت‌های فرسوده و تاریخی است، اظهار داشت: یک‌هزار و 800 هکتار بافت فرسوده رسمی و مصوب و سه‌هزار هکتار بافت فرسوده غیرمصوب در شیراز داریم.
نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان فارس با بیان اینکه نفوذناپذیری، ریزدانگی و ناپایداری از شاخصه‌های فرسودگی محسوب می‌شود، افزود: ریزدانگی به معنای تفکیک‌های بسیار خرد زیر 150 متر، نفوذناپذیری به معنای عدم دسترسی به درون محله توسط خودرو امدادی یا غیرامدادی و ناپایداری به معنای عدم تبعیت از آیین نامه‌های نظام مهندسی و عدم مقاومت قابل قبول بناهاست که بیشتر کالبدی است.
وی با اشاره به اینکه معضلات بافت‌های فرسوده اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی هستند، ادامه داد: تلاش همه دست اندرکاران این بوده که با تهیه برنامه ای جامع با عنوان برجام (برنامه جامع مشترک بین دستگاه‌های خدمات رسان و دستگاه‌های متولی مدیریت شهری) در بافت فرسوده بتوانیم این بافت‌ها را به یک وضع مطلوب برسانیم.
استاندار فارس با بیان اینکه مشکل اصلی بافت‌های فرسوده عدم سرزندگی است، گفت: باید سرزندگی را در قالب مؤلفه‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، کالبدی و زیست محیطی مجدداً به این محلات برگردانیم. 
دکتر رحیمی با اشاره به اینکه باید هویت تاریخی و تشخص اجتماعی را به محلات تاریخی برگردانیم، به گونه ای که افراد افتخار کنند که اهل محله سنگ سیاه هستند، افزود: باید همه مؤلفه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی این محلات تقویت شود و در این راستا مقرر شده است بین 30 تا 40 درصد از اعتبارات دستگاه‌های خدمات رسان در بافت فرسوده هزینه شود که شامل آب، فاضلاب، مخابرات و... است. 
نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان فارس با بیان اینکه شهرداری شیراز وظیفه خود را در زمینه ارتقای مؤلفه‌های بافت‌های فرسوده انجام داده، گفت: 350 هکتار بافت تاریخی شیراز بخشی از بافت فرسوده این شهر است و اعتبارات خود شهرداری شیراز در بافت تاریخی به این موضوع تعلق گرفته است؛ بقیه دستگاه‌ها نیز کارهایی انجام داده اند که موجب سرزندگی کالبدی شده است. 
وی با تأکید بر اینکه نیازمند سرزندگی اقتصادی در بافت‌های فرسوده هستیم، اظهار داشت: فرسودگی اقتصادی شاخص‌هایی مانند فقر، بیکاری و نبود دسترسی به مراکز مولد و ثروت آفرین دارد و باید بررسی شود که چه ظرفیت‌هایی در این مناطق وجود دارد که سرزندگی اقتصادی را در این مناطق ایجاد کند. استاندار فارس با اشاره به اینکه گردشگری به عنوان موتور محرکه ایجاد سرزندگی در بافت‌های تاریخی می‌تواند باشد، گفت: صنایع دستی، صنایع خلاق فعال مانند تعزیه خوانی، چاپ، نشر و تئاتر که این محلات زادگاه آن بوده است، می‌تواند در این راستا مورد توجه قرار گیرد.
نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان فارس افزود: برندهای محبوب شیراز مانند فالوده و کلم پلو که کشش زیادی برای افراد دارد، بدون ایجاد کارگاه در منازل می‌تواند راه اندازی شود و رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها نیز می‌توانند به گردشگران خدمات بدهند.
وی با بیان اینکه آلودگی‌های زیست محیطی مانند آلودگی آب، خاک، هوا و صوت انزجار به وجود می‌آورد، گفت: باید سرزندگی‌های زیست محیطی مانند دسترسی به آب سالم، فاصلاب مناسب و نظافت خوب در محلات ایجاد و امکان حضور دستگاه‌های خدمات رسان، فراهم شود.
استاندار فارس با تأکید بر ایجاد سرزندگی امنیتی با مشارکت نیروی انتظامی، افزود: احساس امنیت باید در بافت فرسوده حکم فرما باشد و حضور مستمر نیروی انتظامی و بسیج با مشارکت مردم، قطعاً می‌تواند امنیت را به ارمغان بیاورد.
دکتر رحیمی مباحث اجتماعی مانند طلاق و اعتیاد را از مظاهر نامطلوب بافت‌های فرسوده دانست و گفت: رسیدگی به معضلات اجتماعی در بافت‌های فرسوده در دستور کار دستگاه‌های مسئول بوده است و شاهد کاهش این مشکلات در این بافت‌ها هستیم. نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان فارس تصریح کرد: برای توسعه هرچه بیشتر بافت‌های فرسوده و تاریخی مشارکت دستگاه‌ها و نهادهای مسئول با سازمان‌های مردم نهاد که هم اکنون در حال فعالیت هستند یا تشکیل خواهند شد ضروری است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی