[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۵
  • دوره جدید

توسعه باغ‌های انسان‌محور، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
آیین بهره برداری و کلنگ زنی پروژه‌های شاخص شهرداری شیراز در سطح منطقه 6 انجام شد. مراسم افتتاح بوستان چهار هکتاری کوکب شیرازی، پارک سه کنج و آیین کلنگ زنی باغ موزه کتاب مقارن با هفته شیراز با حضور رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر، شهردار شیراز و جمعی از مدیران مناطق و معاونان و با همراهی جمعی از مسئولان ارشد استان و اصحاب رسانه در محل پروژه‌ها برگزار شد.
 اهالی شیراز، لایق پروژه‌های فاخر
شهردار شیراز با بیان اینکه مردم شیراز لایق اجرای پروژه‌های فاخر شهری هستند، گفت: بعضی می‌گویند که چرا پروژه‌های فاخر و پیاده راه‌های گران قیمت در دوره فعلی مدیریت شهری اجرا شده است که در پاسخ به این افراد باید اعلام کرد که مردم شیراز لایق این گونه پروژه‌ها هستند. حیدر اسکندرپور در آیین افتتاح پروژه‌های شهری به مناسبت هفته شیراز گفت: فضاهای رهاشده در سطح شهر وجود دارد که گاه دیده نمی‌شود؛ در صورتی که این محیط‌ها را می‌توان با طراحی مناسب به فضاهای زنده و پویای شهری برای استفاده شهروندان تبدیل کرد.
 وی با بیان اینکه پیش از خودرو، انسان‌ها برای مدیریت فعلی شهر شیراز اهمیت دارند، افزود: مجموعه‌های متراکم شهری و ساختمانی در شیراز وجود دارد که خانواده‌ها در این فضاهای متراکم با انواع مشکلات مواجه هستند و مدیریت شهری موظف است فضاهایی را برای آسایش، تفریح و ورزش شهروندان ایجاد کند. شهردار شیراز عنوان کرد: در هر ۱۱ منطقه شهری شیراز پارک‌های ورزش و سلامت تعریف شده که شهروندان با سنین مختلف بتوانند از آن استفاده کنند.
وی تقدم پیاده بر سواره و انسان بر خودرو را رویکرد مدیران شهرهای بزرگ دنیا دانست و گفت: پیاده راه سلامت فاخر به نام استاد شجریان به طول حدود چهار کیلومتر دارای فضای دوچرخه سواری و پیاده روی استاندارد در حال ساخت است که یکی از افتخارات مدیریت شهری فعلی شیراز خواهد بود و تقدیم شهروندان می‌شود. وی با بیان اینکه مردم شیراز لیاقت اجرای پروژه‌های فاخر را دارند، گفت: در اغلب پروژه‌های دوره فعلی شیراز مانند پارک سه کنج که در این آیین افتتاح شد از طراحان حرفه ای و تحصیل کرده و مصالح باکیفیت استفاده شده است. وی اظهار داشت: پارک چهار هکتاری کوکب شیرازی در محدوده شهرداری منطقه ۶ پشت بیمارستان بعثت با اعتبار ۲۵میلیارد ریال هزینه اجرا افتتاح شد. اسکندرپور اظهار داشت: کلنگ زنی باغ کتاب شامل کتابخانه و کافه گالری در خیابان خلبانان شیراز با ۱۳۰۰ متر زیربنا و ۴۵۰۰ متر مساحت و الگو از باغ‌های ایرانی کلنگ زنی شد که پیش بینی می‌شود تا یک سال آینده کار ساخت آن تمام شود. وی در ادامه گفت: پارک سه کنج نیز با مساحت ۴هزار مترمربع با هزینه اجرای ۲۰میلیارد ریال در بلوار شهید کسایی شیراز به بهره برداری رسید. شهردار شیراز گفت: قیمت زمین دو بوستان کوکب شیرازی و سه کنج که دیروز افتتاح شد، بیش از ۴هزار میلیارد ریال است.
 پروژه‌های کوچک، رضایتمندی‌های بزرگ
در ادامه این مراسم رئیس کمیسیون عمران، حمل‌و‌نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر شیراز با تأکید بر اینکه شهرداری شیراز نگاهی یکسان و متوازن به همه شهروندان در تمام نقاط شهر دارد، ابراز داشت: در سایه شعار عدالت‌محوری که با توسعه مناطق کمتربرخوردار شهر همراه بوده، حتی شاید بتوان گفت به شهروندان شمال شهر شیراز کمتر توجه شده است. نواب قائدی که در آیین افتتاح بوستان سه‌کنج سخن می‌گفت، در زمینه تحقق عدالت‌محوری به افتتاح طرح‌های متعدد پیاده‌رو سازی در شهرداری‌های مناطق ۲، ۵ و ۷ اشاره کرد و افزود: می‌توان گفت برخی پروژه‌ها که در مناطق یادشده اجرا شده است، در نقاط شمالی شهر وجود ندارد؛ برای مثال در خیابان معالی‌آباد که یکی از پرترددترین خیابان‌های شیراز به‌شمار می‌رود، به‌تازگی مسیر پیاده‌رو‌ها در دست بازسازی است. عضو شورای اسلامی شهر شیراز با تقدیر از شهردار منطقه ۶ عنوان کرد: در چند وقت اخیر، پروژه‌های بسیار خوبی در این منطقه تعریف شده که شادی و نشاط را برای همشهریان به ارمغان آورده است؛ همچنین یاوران خون گرم این منطقه در زمینه شناسایی نیاز‌ها به مجموعه شهرداری و شورای شهر یاری رسانده‌اند. او از بوستان سه‌کنج با عنوان یکی از اقدامات ارزشمند شهرداری یاد کرد و گفت: افزون بر این بوستان، باید از پارک چهار هکتاری کوکب شیرازی نیز یاد کرد که مصداقی از زیبایی‌های است که همشهریان برای تفریح و توسعه تعاملات اجتماعی از آن بهره می‌گیرند. رئیس کمیسیون عمران، حمل‌و‌نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر شیراز افزایش زیبایی بصری برای ایجاد تعادل در زندگی شهرنشینی را نیز از دیگر مزایای این فضاهای تعاملی دانست و گفت: زندگی شهری و مشکلات آن از جمله وجود سازه‌های بتنی و ساختمان‌های بلند‌مرتبه، روح و روان همشهریان را تحت تأثیر قرار داده و ایجاد فضاهای مفرح شهری می‌تواند به آنها کمک کند تا از استرس این فضاها دور شوند. قائدی پاکیزگی شهر را نیز در گرو تلاش‌های شبانه‌روزی سازمان پسماند و پاکبانان دانست و اظهار داشت: پاکیزگی از صفات مؤمنان است و در احادیث و روایات و قرآن کریم هم بر آن تأکید شده است و امیدواریم توسعه پروژه‌های کوچک‌مقیاس این چنینی که رضایت خاطر شهروندان را تأمین می‌کند، در مناطق مختلف استمرار یابد. قائدی همچنین از تلاش‌های نافرجام برای ایجاد فضای سبز شهری در شهرک‌های منفصل منطقه ۶ یاد کرد و تأکید داشت: از شهردار منطقه ۶ تقاضا دارم که با تمام توان برای ایجاد سرانه بوستان در شهرک‌هایی همچون پردیس، لاله و جوادیه بکوشد؛ زیرا تلاش برای ایجاد فضای سبز در این شهرک‌ها که پیش از این روستا بوده‌اند، با وجود پیگیری‌ها و درخواست‌های متعدد هنوز به نتیجه نرسیده و ضروری است هرچه سریع‌تر به آنها رسیدگی شود.
 باززنده‌سازی مناطق مرده شهری
حمیدرضا اسماعیلی شهردار منطقه ۶ شیراز در آیین بهره برداری از پروژه‌های این منطقه گفت: فرهنگ احداث چنین فضاهای شهری طی چند سال گذشته بر پایه بهسازی فضای بلا استفاده است. وی افزود: یکی از اراضی بلا استفاده در بلوار فرهنگ شهر بود که طراحی آن اجرا شد و بوستان فرهنگ نام گذاری گردید. همچنین فضایی در خیابان کسایی داشتیم که تبدیل به باغ ۲ هکتاری شد و به نام بوستان کتاب نام گذاری گردید. وی در ادامه عنوان کرد: یک فضای رها شده در این محدوده داشتیم که بوستان سه کنج نام گذاری شد و مشتمل بر ۲هزار و ۵۰۰ فضای سبز احیا شده است. اسماعیلی عنوان کرد: یک زمین ۴هزار متری با اعتبار ۲۰۰میلیارد تومان با ۱۵درصد سطح اشغال کتاب فروشی و گالری به صورت باغ در این منطقه به بهره برداری می‌رسد. این مقام مسئول در پایان اظهار داشت: یکی از مشکلات خیابان شهید کسایی روشنایی این خیابان است که شهرداری نسبت به تأمین آن اقدام کرده است.
 ساختارسازی برای افزایش نشاط
بر اساس این گزارش شایان ذکر است پروژه بهسازی بوستان کتاب شیراز واقع در بلوار شهید رجایی با هزینه 200میلیارد ریال در زمینی به مساحت 1500 مترمربع با هدف توسعه فضای سبز عمومی و زیباسازی منظر شهری در راستای ارتقای سلامت و نشاط شهروندان به بهره برداری رسید. همچنین پارک 4 هکتاری کوکب شیرازی با هزینه 25میلیارد ریال در بلوار احسان به بهره برداری رسید. این پارک در زمینی به مساحت 5500 متر با هدف بازآفرینی فضای مرده شهری، افزایش تعاملات اجتماعی، ترویج فرهنگ ورزش و تقویت زندگی پیاده در شهر انجام گرفته است. دیگر پروژه ای که به مناسبت هفته شیراز افتتاح شد، پارک سه کنج در بلوار شهید کسایی است. هزینه اجرای این پروژه 20میلیارد ریال بوده و در زمینی به مساحت 4هزار مترمربع احداث شده است. از اهداف این پروژه می‌توان به توسعه فضاهای سبز و گسترش زیرساخت‌های تفریحی و پرکردن اوقات فراغت شهروندان اشاره کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی