[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۰
  • دوره جدید

تیغ دولبه مسکن، روزنامه شیراز نوین

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، معتقد است ساخت خانه ارزان قیمت توسط شهرداری‌ها آسیب پذیری شهرها را کاهش داده و علاوه بر کسب درآمد برای شهرداری‌ها، نرخ اجاره بها را نیز کنترل می‌کند.
به گزارش شیرازنوین به نقل از خانه ملت، علیرضا پاک فطرت، به طرح ساخت مسکن ارزان قیمت توسط شهرداری‌ها اشاره کرد و گفت: شهرداری شهرهای بزرگ بر اساس این طرح مکلف به ساخت خانه‌هایی با قیمت مناسب می‌شوند تا بر اساس وظیفه مدیریت شهری و حقوق شهروندی به خانواده‌های کم درآمد و آسیب پذیر با نرخ پایین اجاره دهند.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: با تأمین مسکن ارزان قیمت برای طبقه کم درآمد و محروم جامعه، دو اتفاق بسیار مهم رخ خواهد داد؛ ابتدا با اجرای این طرح و تعیین اجاره ارزان قیمت، نرخ کلی اجاره‌ها در سطح شهر کنترل می‌شود و از طرفی کسب درآمدی برای شهرداری‌ها نیز خواهد بود. عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در شهری مانند وین اتریش که سال‌ها از نظر ارتقای فرهنگ شهروندی در اروپا رتبه اول را کسب کرده است، حدود 30 درصد کل آپارتمان‌های مسکونی متعلق به شهرداری است. بدین معنی که شهرداری این مساکن را ساخته تا با اجاره آن هم کسب درآمد کرده و هم قیمت اجاره بها را تنظیم می‌کند.
وی افزود: با ارائه طرح ساخت مسکن ارزان قیمت توسط شهرداری‌ها به دنبال این هستیم که شهرداری‌ها بر اساس جمعیت هر شهر اقدام به ساخت واحدهای استیجاری کنند؛ چراکه شهرداری‌ها به لحاظ منابع مالی خودکفا بوده و تمام درآمد و هزینه‌های آن زیر نظر شوراهای شهر صورت می‌گیرد. از طرفی ساخت 1000 واحد خانه با قیمت هر متر 4 تا 5میلیون تومان برای شهرداری‌هایی که زمین، پروانه ساخت و نیروی فنی در اختیار دارند، به نسبت پروژهای عمرانی آنها مبلغ قابل توجهی نیست.
پاک فطرت ادامه داد: اما این تعداد واحد مسکونی در کنار یک دیگر موجب به دست آوردن سرمایه مناسبی برای شهرداری‌ها شده و همچنین خانواده‌های آسیب پذیر را در خودش جای خواهد داد. البته بخشی از آنها به صورت خیریه در اختیار نیازمندان قرار می‌گیرد. این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه اجرای طرح ساخت مسکن ارزان قیمت توسط شهرداری‌ها آسیب پذیری شهر را کاهش می‌دهد، عنوان کرد: این طرح مختص محرومان و نیازمندان بوده و کارمندان شهرداری حق استفاده از آن‌ها را ندارند. عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شهرداری‌ها در طرح مذکور بر اساس مکانیزمی مشخص و جمعیت هر منطقه اقدام به ساخت خانه می‌‌کنند، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال شهرداری تهران موظف به ساخت 5000 واحد مسکونی می‌شود که تداوم این اقدام، تعداد قابل توجهی خانه در اختیار شهرداری قرار می‌دهد که می‌توانند مسکن بخش عمده از اقشار آسیب پذیر و محروم جامعه را با پرداخت مبلغ ناچیزی به عنوان اجاره بها تأمین کنند. وی اظهار کرد: ساخت خانه ارزان قیمت توسط شهرداری‌ها موجب جذب بیشتر جوانان شده که با این کار ازدواج و فرزندآوری نیز افزایش خواهد یافت. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی