[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۱
  • دوره جدید

سالار سرود شیراز را عاشقانه خواند، روزنامه شیراز نوین

اشاره: آیین پایانی برنامه‌های هفته شیراز در باغ عفیف‌آباد توانست اختتامیه شورانگیزی برای برنامه‌های چهارساله‌ای باشد که بنیان خود را بر مبنای انسان و انسان‌محوری گذاشته است. هفته شهرراز مقارن با ماه مبارک رمضان و شب‌های پرفیض قدر در مسجد صورتی آغاز به کار کرد. در روزهای بعد میزبان مستندسازان و هنرمندانی بر صحنه سینما گلستان بود که دست روزگار ناجوانمردانه حکم به فراموشی آن‌ها داده بود. آفتاب نو که ظهور کرد به باغ جهانی جهان‌نما رفتیم و آوازه‌خوانان شهر برای‌مان فولکلورهای روح نوازی را خواندند که عطر کوچه پس کوچه‌های کاه‌گلی شیراز را در فضا مستور می‌کرد. اما کار به اینجا تمام نشد. ارج گذاری بر مکتب شیراز با همه عمق و وسعت گران‌بهایش در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس کلید خورد و سلسله کتاب‌های گران‌بهایی رونمایی شدند که آیندگان بیشتر به اهمیت آن‌ها پی‌می‌برند. به دنبال آن در نگارخانه نوستالژیک باغ ملی نمایشگاه آثاری برپا شد که مدیریت شهری شیراز برای حمایت مادی و معنوی از هنرمندان اقدام به خرید آن‌ها کرده بود. ضیافت به شب پایانی که رسید، در باغ رؤیایی عفیف‌آباد شیراز سالار عقیلی به روی صحنه زرین رفت و سرود شیراز را جهانی کرد. اگرچه به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی امکان حضور گسترده مردم فراهم نشد، اما این برنامه بر بستر فضای مجازی با استقبال هزاران نفری روبه‌رو شد. به راستی که هنرمند برجسته ایران در دستگاه‌های آواز، سرود شیراز را چه عاشقانه خواند.
چو یزدان به شب، مُهر خورشید زد 
جهان تکیه بر تخت جمشید زد 
غزل تا غزل شهرِ یاران تویی
سفرنامه‌ی شهریاران تویی
آغوش تو باغ ارم 
چشم تو باغ دلگشا
شاه‌چراغت قبله‌ی
رند و خراب‌ و پارسا
با نامت از روز ازل 
شیرازه بست آواز من 
ای پایتخت عاشقان
شیراز من، شیراز من
مراسم اختتامیه هفته شیراز به همت معاونت فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز برگزار شد. این مراسم شامگاه پنجشنبه 23 اردیبهشت‌ماه با حضور رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز، شهردار شیراز، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، امیران ارتش و جمعی دیگر از مقامات ارشد شهر و استان با همراهی اهالی فرهنگ و هنر و اصحاب رسانه در باغ عفیف‌آباد شیراز برگزار شد.
یک بدعت ارزنده برای آینده شیراز
رئیس شورای شهر شیراز هم در این مراسم گفت:  همه ما باید تلاش کنیم تا از ظرفیت موجود برای معرفی بیشتر شیراز به دنیا استفاده کنیم. سید عبدالرزاق موسوی با مثبت ارزیابی کردن برنامه‌های هفته شیراز امسال تصریح کرد: در میان اقدامات انجام‌شده که در طول این هفته  اتفاق افتاد نشست با برگزیدگان یا در واقع نخبگان شیرازی خارج از کشور بود چرا که ما برای معرفی بهتر شیراز به این‌گونه کارها نیاز داریم و معتقدم ما سرمایه بزرگی را  در بیرون از مرزهای کشورمان داریم  که از این سرمایه‌ها تا الآن نتوانستیم استفاده کنیم و این برنامه پیام خوبی بود که در سال‌های آینده نیز برای استفاده از این ظرفیت‌ها و پیشرفت شهر  برنامه‌ریزی شود. موسوی افزود: من از هفته شیراز  دو دستاورد را به صورت خاص برداشت کردم که اول موضوع مشارکت نخبگان در برگزاری هفته شیراز بود، یکی از مشکلاتی که امروز مدیریت ما در سطح کلان تا پایین  از آن رنج می‌برد این است که ما در جذب و جلب مشارکت مردم و به صورت خاص نخبگان عاجز و ناتوانیم و این هفته  فرصتی بود برای اینکه حداقل از ظرفیت بخشی از نخبگان حوزه فرهنگ و هنر استفاده کنیم ، مشارکت نخبگان، متخصصین و همه مردم در برنامه‌های ما می‌تواند به ما کمک کند. رئیس شورای شهر شیراز گفت:دستاورد دیگری که فکر می‌کنم برای شهرداری بسیار ارزنده است و  حوزه سازمان فرهنگی اجتماعی می‌تواند از آن  استفاده کند این است که فعالیت‌های ما بر اساس برنامه از پیش تعیین شده باشد و یکی از ویژگی‌هایی که سبب شد هفته شیراز با نظم و انضباط خوبی برگزار شود وجود برنامه‌ای  از قبل تنظیم شده بود. موسوی گفت: برگزاری مراسم آغازین این هفته در مسجد زیبای نصیرالملک بود و مراسم پایانی در باغ مصفا و زیبای عفیف‌آباد  نشان‌دهنده نوع نگاه و رویکردی بود که شورای پنجم انتخاب کرد، اینکه ارزش‌ها و فرهنگ اسلامی و ایرانی هر دو را باید با هم دید و بر اساس آن برنامه‌ها را تنظیم کرد و در واقع این را در عمل نشان داد.
شیراز در ابعاد یک کلان‌شهر جهانی
شهردار شیراز در این مراسم گفت: امسال در هفته شیراز فرصتی فراهم شد تا با مشارکت نخبگان گوشه‌ای از ظرفیت‌های ارزنده شیراز را روایت کنیم. حیدر اسکندرپور با یادآوری این که شیراز متعلق به همه مردم ایران و جهان است و باید با نگاهی جهانی به آن نگریست خاطر نشان کرد: برنامه‌های هفته شیراز را از مسجد تاریخی نصیرالملک مقارن با ماه مبارک رمضان و شب‌های پرفیض قدر شروع کردیم و در ادامه اصحاب هنر موسیقی شیراز را در اماکن تاریخی بازخوانی کردند و اینک در باغ جهان نمای شیراز ترانه شیراز را می‌شنویم. وی در بخش دیگری از سخنانش رونمایی از سلسله کتاب‌های هویتی و فرهنگی شیراز را اقدامی ارزنده و ماندگار ارزیابی کرد و افزود: آرزو می‌کنم که این برنامه‌ها نقطه آغازی باشد که آیندگان با قدرت بیشتری آن‌ها را ادامه دهند. شهردار شیراز با تشکر از همه کسانی که در برپایی پرشکوه برنامه‌های هفته شیراز تلاش داشتند افزود: متأسفانه بیماری کرونا باعث شد تا از حضور نماینده محترم ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز در مراسم‌های هفته شیراز محروم شویم. آیت‌الله دژکام در همه برنامه‌ها یار و همراه ما بود و برای وی صحت و سلامت آرزومندیم. وی در پایان به درگذشت پیشکسوت نامی عرصه فرهنگ و هنر، منصور اوجی اشاره کرد و افزود: متأسفانه اردیبهشت امسال شیراز در کنار همه زیبایی‌هایی که داشت شاهد درگذشت منصور اوجی و گروهی از هموطنان‌مان به دلیل ویروس کرونا بودیم که برای همه از دست دادگان طلب رحمت و برای خانواده‌هایشان طلب صبر آرزومندم.
هرروز از آن شیراز است
معاون فرهنگی اجتماعی شهردار شیراز نیز در ادامه این مراسم با اشاره به اقدامات انجام شده در هفته شیراز اظهار کرد: شیراز شهری است که به نعمت‌های بیکران علمی و ادبی آراسته شده، شهر نزول اجلال حضرت احمد بن موسی، شهر لسان‌الغیب شهرحافظ و سعدی، شهر عرفان شوریده حال، شهر هنرهای سنتی، شهر معماری زیبای ایران، شهر شاعران قرآن نگار، شهر باغ‌های نارنج و نارنجستان‌ها، شهر گلستان‌ها و بوستان‌های دانش و معرفت، شهر حجره‌ها و حوزه‌ها، شهر مکتب‌ها و مکتب‌خانه‌ها، شهر مردمانی با مرام و معرفت مثال‌زدنی و شهر اعضای یک پیکر است.دکتر جعفری گفت: شیراز امروز به همت مدیران خردمند و فرهیختگان توانمند چشم دوخته است تا سپهر آینده‌اش را به بلندای خوش آوازگی به رونق و توسعه فرهنگی اجتماعی و اقتصادی رقم بزند. وی افزود: از این روست که بی‌تردید برگزاری نمادین هفته‌های فرهنگی در شهرهای جهان از یک سو شناخت و معرفی داشته‌ها و توانمندی‌ها را به تصویر می‌کشد و از دیگر سوی انگیزه‌ای برای رفع کاستی‌ها و افزودن داشته‌ها است و بر همین قرار است که شیراز امروز به همت دور اندیشی و بهنگام اندیشی همه دوستدارانش چشم دوخته است چرا که بی‌تردید هر روز روز شیراز و شیرازیان است.
پی نوشت: شعر سرود شیراز را احسان افشاری سروده و آهنگ و تنظیم این اثر را محمد مهدی باطنی برعهده داشته است. گروه ارکستر راز و نیاز در آیین اختتامیه هفته شیراز با سالار عقیلی همراهی داشتند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی