[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۷
  • دوره جدید

تعالی هنر در پرتو حمایت از فرهنگوران، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی - گروه فرهنگ و هنر
 به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز، آیین رونمایی از «مجموعه کتاب شیراز» و«مجموعه نقش ماندگار» به همراه رونمایی از نمایشگاه آثار تجسمی خریداری شده از هنرمندان برجسته شیرازی برگزار شد. این مراسم با حضور رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز، شهردار کلان‌شهر به همراه جمعی از معاونان و مدیران شهری، مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مرکز فارس و با حضور جمع کثیری از فرهنگوران و هنرمندان و اصحاب رسانه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سینما فرهنگ مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس برگزار شد.
 پشتوانه فکری در برنامه‌های هفته شیراز 
رئیس شورای شهر شیراز در ادامه این مراسم با اشاره به فرمایشی از امیرالمؤمنین (ع) گفت: ریشه همه گرفتاری‌ها در نادانی و جهالت است. سید عبدالرزاق موسوی با اشاره به این که یکی از مشکلات ایرانی‌ها این است که در کار گروهی به مشکل برمی‌خوریم اظهار داشت: مطالعه کتاب می‌تواند راه چاره‌ای در این زمینه باشد، چرا که اگر کتاب بخوانیم با دانایی به فهم و درک مشترکی از مسایل می‌رسیم که نتیجه آن می‌تواند بهتر شدن کار گروهی باشد. وی اقدامات معاونت فرهنگی شهرداری شهرراز در برپایی هفته شیراز را خلاقانه، وزین، نو و با پشتوانه فکری ارزیابی کرد و افزود: شهر ما این شایستگی را دارد که در حوزه کتاب  نه تنها در ایران بلکه در هر کشوری که زبان فارسی در آن جاری باشد برگ زرینی برای زبان فارسی باشد.
 تقدیر از عزت نفس اهالی فرهنگ
شهردار شیراز در این مراسم گفت: هنرمندان شیراز از آنچنان عزت نفسی برخوردارند که به جای اندیشیدن به منافع مالی، با جان و دل پیشکش‌های  ارزنده‌ای را به شهر و کشورشان تقدیم می‌کنند. حیدر اسکندرپور حمایت مادی و معنوی از هنرمندان را رویکردی ارزشمند از سوی مدیریت شهری قلمداد کرد و افزود: رزمندگان هشت سال دفاع مقدس با ایثارگری‌ها و جان‌فشانی‌های بی‌دریغ خود در حقیقت بزرگ‌ترین هنرمندان این مرز و بوم هستند که جان خود را برای کشورشان در طبق اخلاص گذاشته و فدا کردند. وی با اشاره به عزت نفس رفیع هنرمندان اظهار داشت: یاد و خاطره شهدا و رزمندگان برای همیشه در ذهن و زندگی ما به یادگار می‌ماند. منتخب اهالی بین‌الحرمین در کرسی مدیریت شهری شیراز افزود: حمایت شورا و شهرداری شیراز از هنرمندان منتقدانی هم دارد. به طور حتم آن‌ها از عزت نفس هنرمندان چیزی نمی‌دانند، چرا که اهالی گران‌قدر فرهنگ و هنر از چنان منش بزرگوارانه‌ای برخوردار هستند که در اندیشه مبالغ مادی نبوده و اثر رفیع خود را با جان و دل به مردم تقدیم می‌کنند. شهردار شیراز در ادامه اظهار داشت: هفته شیراز امسال بسیار متفاوت و پربار بود. اما محفل فرهنگی امروز که با کتاب عجین است، با افتتاحیه پروژه های بزرگ هم قابل مقایسه نیست.  روزی نسل‌های بعدی در مرور گذشته خود خواهند گفت برای اولین بار ۵۰ جلد کتاب در حوزه‌های مختلف فرهنگ، هنر و ماهیت شیراز در دوره شورای پنجم به چاپ رسید. شورای شهر پنجم، نگاهی متفاوت به شهر داشت. علی رغم ملاحظات، مناسبت‌ها و محدودیت‌های پیرامونی که وجود داشت، در این دوره  نگاهی نرم و از جنس فرهنگی و اجتماعی به شهر داشتند و البته همراهی شهرداری هم در کنار این نگاه شورا به شهر، موجب رقم خوردن اتفاق‌های متفاوتی شد.اسکندرپور در ادامه افزود:  در برنامه بنده به شورای اسلامی شهر شیراز برای دوران مدیریت نیز این نگاه وجود دارد که به شهر نرم‌تر و با رویکردی فرهنگی‌تر نگاه کنیم و امروز هفته شیراز ۱۴۰۰ سرشار از برنامه‌های زیرساختی در حوزه فرهنگ و همسو با شعار فرهنگ‌مداری پیش رفت. وی با بیان این که محدودیت‌ها گاهی فرصت‌های بی‌بدیلی را خلق می‌کنند، اظهار داشت: کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن برگزاری مراسم مردمی را محدود کرد اما ما را به سمت برگزاری برنامه‌های زیرساختی پیش برد. 
 در اندیشه توسعه فرهنگی شیراز
رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس و مرکز سعدی‌شناسی نیز در این مراسم گفت: خرد و آزادی دو ‌گوهر دردانه زندگی آدمی ا‌ست که با دانش، بینش و آفرینش به دست می‌آید و کتاب به عنوان عصاره اندیشه ناب انسان‌ها و ‌نتیجه پژوهش و تفکر و در توسعه فرهنگ و فراهم آوردن خرد و آزادی است. کوروش کمالی سروستانی افزود: از این رو اگر به رشد و تعالی فرهنگ دینی و ملی و‌ توسعه فرهنگی می‌اندیشیم باید به کتاب فکر کنیم. شهروندان فرهنگی خواندن، فهمیدن و آفریدن را پیش شرطی انکار ناپذیر برای دانش توسعه فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی می‌دانند، چرا که  از دانش است  که بینش زاده می‌شود و از فحوای بینش است که کنش آغاز می‌گردد و‌کنشگر اجتماعی آگاهانه در تعالی کشور می‌کوشد و باید خرد و آزادی را دستمایه رفاه، شادی، آسایش و آرامش قرار دهد.
 حمایت مادی و معنوی از هنرمندان
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز هم در این مراسم با اشاره به مصوبه شورا در خصوص خرید آثار هنرمندان گفت: این آثار هم گنجینه‌ای برای شهر هستند و هم می‌توانند در دفتر مسئولان شهر نصب شوند. معتقدم در دفتر شهردار باید فاخرترین آثار هنرمندان شهر باشد تا هر مهمان خارجی و کشوری به اینجا آمد با این هنرمندان آشنا شود. سید احمدرضا دستغیب افزود: از شهرداری درخواست می‌کنم کاری کنند که مردم در جای جای شهر هنر را لمس کنند، اینجا شیراز است، شیراز یعنی فرهنگ و هنر و این هنر است که به مدیر ارزش می‌دهد. وی اظهار داشت: امسال دومیلیارد تومان در بودجه برای خرید آثار هنرمندان دیده شده که امیدواریم این بودجه هر چه سریع‌تر محقق شود و آثار هنرمندان خریداری گردد.
 وِیژگی هنر مانایی است
معاونت فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهردار شیراز در این مراسم گفت: در سال گذشته شهرداری شیراز با حمایت‌های شورای اسلامی شهر مبلغ 500 میلیون تومان ردیف بودجه برای خرید آثار هنرمندان اختصاص داد. دکتر مرتضی جعفری با بیان این که این اتفاق برای اولین بار در کشور رخ می‌دهد اظهار داشت: ویژگی آثار هنری این است که هر چه بماند ماناتر و ارزشمندتر می‌شود. با توجه به رویکرد فرهنگی مدیریت شهری شیراز تلاش کردیم در این دوره به انجام کارهای زیرساختی، اجرای رویدادهای فاخر فرهنگی و تولید محصولات گرانمایه و ماندگار بپردازیم. وی از سیاست‌گذاری کلان شهرداری شیراز برای ترویج مؤلفه‌های فرهنگی خبر داد و افزود: در کنار حمایت‌های مادی و معنوی از هنرمندان که از ارکان اصلی این طرح است، به یاد داشته باشیم که آثار ارزنده هنرمندان برای شهر و مدیریت شهری سرمایه‌های معنوی ایجاد می‌کند. معاون شهردار شیراز در ادامه افزود: در سال ۹۹ تألیف و چاپ بیش از ۵۰ عنوان کتاب ارزشمند در حوزه‌های فرهنگی هویتی و هنری شیراز رقم خورد که این در گذشته و حال در تمام کشور بی‌نظیر بوده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی