[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

تولیدکنندگان سودجو نگران برداشته‌شدن تحریم‌ها هستند، روزنامه شیراز نوین

یک مقام ارشد کارگری با بیان اینکه جلوگیری از واردات کالا می‌تواند باعث انحصار در بازار داخلی شود، بر لزوم تولید رقابتی و حمایت از مصرف کننده ایرانی تأکید کرد و گفت: کسانی که از برداشته شدن تحریم‌ها نگران اند، تولیدکنندگان سودجویی هستند که کالاهای خود را با قیمت بالا و سود سرشار وارد بازار کردند و به مصرف کننده داخلی رحم نکردند!
ناصر چمنی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به تأثیر رفع تحریم‌ها بر تولید داخلی، گفت: دنیای امروز دنیای تعامل و گفت و گوست و نمی‌توانیم دور خودمان حصار بکشیم. اگر اینطور فکر کنیم که با کشورهای دیگر همکاری و مراوده نداشته باشیم، به ضرر ماست و اقتصاد رشد نمی‌کند.
وی ادامه داد: زمانی که ما در داخل خودرو تولید می‌کردیم و برای جوانان اشتغال ایجاد شده بود، بعضی کشورها هنوز خط تولید نداشتند ولی ما به دلیل یک سری ضعف‌ها در بخش صنعت دچار مشکل شدیم و هنوز در خط تولید خودروهای اولیه هستیم و آن طور که باید ارتقا پیدا نکرده ایم؛ در حالی که آن کشورها از جمله ژاپن و کره امروز از برندهای مطرح جهان در تولید خودرو هستند.
رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با بیان اینکه تحریم‌ها به سود بخش تولید و تولیدکنندگان داخلی تمام شد، افزود: معتقدم سیستم کارخانه داری ما نباید تنها به فکر سودآوری باشد. سال ۱۳۹۷ که با تحریم‌ها روبه‌رو بودیم، یخچال سه‌میلیون تومانی تا مرز ۱۵میلیون تومان رفت و یک سری از لوازم خانگی با قیمت‌های بالا به دست مردم رسید. متأسفانه برخی تولیدکنندگان سودجو هم از این مسئله به نفع خود بهره برداری کردند، قیمت‌ها را بالا بردند و به مصرف کننده داخلی رحم نکردند و به دلیل عدم نظارت و کنترل لازم، مردم و مصرف کنندگان متضرر شدند.
چمنی افزود: سال ۱۳۹۶ یک لباسشویی خارجی را با ۷۵۰هزار تومان می‌شد خرید ولی مگر امروز می‌توان لباسشویی ایرانی را این قیمت خرید؟ مصرف کننده صرف نظر از قیمت بالا به کیفیت کار هم اهمیت می‌دهد و با خود می‌گوید چرا باید جنسی بخرد که یک ماه نشده خراب می‌شود؟
این مقام ارشد کارگری خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان سودجو به جای آنکه به فکر سود بیشتر باشند، به افزایش کیفیت محصول و به روز کردن تکنولوژی خود فکر کنند؛ شاید سود سرشاری به دست بیاورند ولی مقطعی است؛ چون ممکن است با برداشته شدن تحریم‌ها، این بار مصرف کنندگان داخلی که به شدت از افزایش قیمت‌ها متضرر شده اند، به آنها رحم نکنند و باید آماده باشند که تولیداتشان در انبارها بماند.
وی در پایان با بیان اینکه باید به تولید رقابتی بیندیشیم و حمایت از مصرف کننده ایرانی را هم مدنظر قرار بدهیم، اظهار کرد: حمایت نباید فقط از تولیدکننده باشد؛ بلکه مصرف کننده هم که کالا را می‌خرد و انتظار کیفیت و دوام آن را دارد، باید مورد حمایت قرار گیرد. اگر حمایت یک‌طرفه باشد و کنترل و نظارتی بر روند تولید و بازار محصولات داخلی صورت نگیرد، انحصار ایجاد می‌شود و به جایی می‌رسیم که یخچال و تلویزیون از 3‌میلیون تومان به ۳۰میلیون تومان می‌رسد و خانواده‌ها توان خرید جهیزیه برای فرزندانشان را از دست می‌دهند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی