[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۳۰
  • دوره جدید

دروازه بدون دروازه‌بان ، روزنامه شیراز نوین

 فرزاد وثوقی- گروه گزارش
farzad_vossoghi@yahoo.com

تأمین نیازهای اساسی در بازاری ارزان‌تر از بازارهای گران و فانتزی ضرورتی است که مردم با مراجعه به دروازه کازرون درصدد رفع آن هستند. هرچند این نقطه شهری یکی از مناطق تاریخی شیراز محسوب می‌شود، اما وجود بازار منهای رعایت بهداشت در آن با توجه به حجم مراجعات و تحمل بی‌توجهی‌ها، همیشه سؤال برانگیز بوده است. توقع بیشتر مردم از ناحیه مرکز بهداشت است تا شهرداری شیراز که همه توقع دارند عصای معجزه گر داشته باشد و مشکلات را یک تنه حل و فصل نماید. 
دوربین شیرازنوین را به سمت دروازه کازرون نشانه رفتیم و با اوج تجمع برای خرید و عدم رعایت بهداشت مواجه شدیم. تنفس در روزهای غیرکرونایی هم در این محدوده به صورت خاص انجام می‌شود. لاشه ماهی‌ها تا ظهر در حاشیه دکان‌ها می‌ماند تا فروخته شود. آب به صورت مداوم جاری است و محیط برای دفع ضایعات چندان مناسب به نظر نمی‌سد. برخورد تاریخی در این بافت فرسوده وجود ندارد که البته این برخورد وظیفه شهرداری و شهرسازان است تا تفکیکی برای آن قائل شوند؛ اما سال‌هاست که دروازه کازرون در بن بست تجاری قرار گرفته و حالا با موضوع ارزش افزوده هم مواجه شده است؛ ارزش افزوده ای که تخلیه آن به محیطی مناسب را غیرممکن می‌کند. در بولوار زند نیز با مشکلی مشابه مواجه هستیم؛ منتها در این نقطه ماهی فروشان غلبه دارند و در آن نقطه مجتمع‌های پزشکی؛ مجتمع‌هایی که علاوه بر بولوار زند، خیابان‌های منشعب به آن را نیز تسخیر کرده اند و تراکم به حدی است که نجات منطقه و مردم را غیرممکن ساخته است. در خیابانی دیگر نظیر رودکی هم گرفتار مشکلات عدیده ای در باب هتل سازی هستیم. تجمعی سخت که حتی آتش سوزی در ارتفاع هم چاره آن را نکرد و ساخت و ساز‌ها ادامه دارد.
دروازه کازرون یکی از مناطق هدف گردشگری است که باید برای روزهای پساکرونا و آغاز گردشگری، برای آن برنامه داشت. این بازار آشفته با حجم ترافیک موجود هرچند برای بعضی دستگاه‌ها مانند پلیس راهور تولید درآمدهای میلیاردی می‌کند، اما باید سامان‌دهی شود. هرکدام از دستگاه‌های اجرایی که از این بازار آشفته سهمی دارند، باید گوشه ای از سهم خود را صرف سامان‌دهی آن کنند. ارزانی کالا و خدمات و وفور اجناس در این نقطه دلیلی مناسب برای ادامه این تنش اجتماعی و 
بهداشتی نیست. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی