[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۰
  • دوره جدید

انسداد آبراه ، روزنامه شیراز نوین

معاون امور عمرانی استانداری فارس از رهاسازی ۳۵۴میلیون مترمکعب آب برای امور کشت و زراعت در شهرستان‌های مرودشت، زرقان و خرامه در سال زراعی گذشته خبر داد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، محمود رضایی با اشاره به اینکه امسال کم بارش ترین سال طی 50 سال گذشته بوده است، تصریح کرد: در سال زراعی گذشته با توجه به وجود تجربیات در سنوات گذشته، رهاسازی آب از سد درودزن در سه مرحله مصوب و عملیاتی شد.
وی کشت بیش از ۱۰۰هزار هکتار از اراضی مناطق محدوده رودخانه کر در شهرستان‌های مرودشت، خرامه و زرقان را از جمله دلایل توزیع عادلانه آب در این مناطق دانست.
معاون امور عمرانی استانداری فارس گفت: آب رهاسازی شده از سد درودزن پس از طی مسیر حدود بیش از 160 کیلومتری رودخانه کر تا آخرین نقطه رودخانه، جهان آباد خرامه در اختیار کشاورزان این مناطق قرار گرفت. بر اساس مصوبه کارگروه آب کشاورزی استان در دومین مرحله رهاسازی آب از سد درودزن در سال آبی 1399-۱۴۰۰ معادل ۱۱۰میلیون مترمکعب آب رهاسازی شد. در مرحله سوم نیز در اردیبهشت ماه جاری رهاسازی حدود ۸۰میلیون مترمکعب آب انجام شد. پیش از این در دی ماه و بهمن ماه 99 حدود ۱۴۷میلیون مترمکعب آب در مرحله نخست از سد درودزن رها شده بود.
وی عنوان کرد: با توجه به درخواست نظام صنفی شهرستان خرامه مبنی بر نیاز خاکاب، پس از رهاسازی حقابه زیست محیطی به میزان 55میلیون مترمکعب خاکاب شهرستان خرامه آغاز و ‌با توجه به وقوع بارندگی، تنها یک روز و معادل 2.6میلیون مترمکعب خاکاب انجام شد. 
معاون امور عمرانی استانداری فارس توضیح داد: در نیمه دی ماه سال گذشته پایش رطوبت مزارع توسط مدیریت زراعت استان و با همکاری مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی در سطح اراضی شهرستان‌های مرودشت، زرقان و خرامه صورت گرفت و نتایج این پایش نشان داد که بسیاری از مزارع شهرستان‌های مذکور با توجه به عدم وقوع بارندگی مؤثر در وضعیت تنش قرار دارند. 
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس بیان کرد: در دومین جلسه کارگروه آب کشاورزی در سال گذشته بر اساس نتایج پایش رطوبت و گزارش اداره کل هواشناسی، با درخواست رهاسازی موافقت و در این مرحله در تاریخ ۲۷ دی ماه سال گذشته بالغ بر ۵میلیون مترمکعب رهاسازی بر مبنای ضرایب صورت جلسه سال ۹۲ در طول مدت زمان ۵۱ روز به عنوان خاکاب انجام شد.
وی با بیان اینکه در آخرین روزهای سال 99 مجدداً با توجه به درخواست نظام صنفی پایش رطوبت در سطح مزارع در هر سه شهرستان انجام و در این راستا اولین کارگروه آب کشاورزی در پنجم فروردین ماه امسال تشکیل شد، گفت: با توجه به گزارش اداره کل هواشناسی مبنی بر عدم وقوع بارش مؤثر در فصل بهار، میزان رهاسازی ۲۰۵میلیون مترمکعب آب کشاورزی در طی دو مرحله از سد درودزن تصویب و در همان تاریخ رهاسازی انجام شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس عنوان کرد: با همکاری تمامی ذی نفعان به خصوص شرکت بهره برداری از شبکه‌های آبیاری، نظام صنفی کارهای کشاورزی و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ها در سال زراعی گذشته در مجموع ۳۵۴میلیون مترمکعب آب در سطحی بالغ بر ۵۹هزار هکتار رهاسازی شد. بر این اساس افزایش تولیدی بالغ بر ۱۰۰هزار تن پیش بینی شد.
رضایی با اشاره به اینکه پرونده رهاسازی آب از سد درودزن در سال جاری بسته شده است، گفت: در خصوص میزان رهاسازی آب در سال زراعی پیش رو باید منتظر میزان بارش‌ها باشیم.
وی تأمین آب مصرفی مردم استان را دارای اولویت دانست و گفت: علی‌رغم تمام اقدامات و تمهیدات انجام شده، تأمین آب پایدار برای حداقل ۷ شهرستان استان فارس با مشکل جدی روبه‌روست.
وی خاطرنشان کرد: به واسطه وقوع بحران کم‌آبی در استان فارس و علی‌رغم اقدامات گسترده انجام شده، تأمین آب پایدار برای شهرستان‌های کازرون، فسا، جهرم، فیروزآباد، داراب، و مرودشت و شهرهای حاجی‌آباد و بیضا با مشکلات جدی مواجه است.
معاون امور عمرانی استانداری فارس وضعیت ۵۵۸ روستا و ۱۴ شهر استان فارس به لحاظ منابع آب را بحرانی اعلام کرد و گفت: حفر چاه در تمام دشت‌ها ممنوع اعلام شده و کف شکنی بعضی چاه‌های قدیمی تا عمق ۶۰۰ متر هم رسیده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی