[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۶
  • دوره جدید

جایگاه ۱۸ فارس در تأثیرپذیری اقتصادی از کرونا، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی فارس گفت: بر اساس ارزیابی‌های انجام شده از فعالان اقتصادی در حوزه تأثیرپذیری از بیماری کرونا، فارس با کسب امتیاز ۶.۱۴ در جایگاه ۱۸ کشور قرار گرفته است.
یلدا راهدار بیان کرد: بر اساس این پژوهش کشوری، فعالان اقتصادی ۵ استان اصفهان، البرز، مرکزی، آذربایجان شرقی و قم کمترین تأثیر و استان‌های اردبیل، خراسان جنوبی، کردستان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان بیشترین تأثیرپذیری را از همه‌گیری کرونا داشته‌اند.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، این فعال اقتصادی فارس افزود: این پژوهش نشان می‌دهد فعالان اقتصادی استان در دوران شیوع بیماری کرونا توانسته‌اند تا حدودی کسب و کار و فعالیت‌های اقتصادی خود را حفظ کنند و برای دوام و فعالیت آن برنامه ریزی داشته باشند.
راهدار همچنین با ارائه گزارش پایش امنیت سرمایه گذاری استان فارس ادامه داد: با توجه به محدودیت منابع سرمایه به ویژه برای یک کشور در حال توسعه، تأکید بر سرمایه گذاری و تخصیص آن به بخش‌های کلیدی اهمیت زیادی دارد.
او عنوان کرد: در مقوله سرمایه گذاری، برقراری امنیت سرمایه گذاری از طریق ایجاد ثبات در متغیرهای اقتصادی نظیر تورم، نرخ ارز، سیاست‌ها و قوانین و مقررات تأثیرگذار است و از این طریق سرمایه گذاران با آرامش خاطر می‌توانند منابع مالی خود را به کشور منتقل کنند. راهدار اظهار کرد: عمده نماگرها و مؤلفه‌های امنیت سرمایه گذار شامل تعریف و تضمین حقوق مالکیت، ثبات اقتصاد کلان، ثبات و پیش بینی پذیری مقررات و رویه‌های اجرایی، شفافیت و سلامت اداری، فرهنگ وفای به عهد و صداقت و درستی، مصونیت جان و مال شهروندان از تعرض و عملکرد دولت شناسایی شده است.
او با اشاره به وضعیت کشور در امنیت سرمایه گذاری اضافه کرد: شاخص کل امنیت سرمایه گذاری در ایران در تابستان ۱۳۹۹ کمیت ۶.۴۶ از ۱۰ (۱۰ بدترین حالت) سنجیده شده است که این میزان بیانگر این است که ارزیابی امنیت سرمایه گذاری در تابستان ۱۳۹۹ نسبت به فصل قبل از آن و برخلاف روند فصل زمستان نامناسب تر شده است. عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: بر اساس این گزارش نامناسب ترین نماگر در این زمینه عملکرد دولت و مناسب ترین نماگر مصونیت جان و مال شهروندان از تعرض مشخص شده و وضعیت تمام نماگرها در تابستان ۱۳۹۹ نسبت به بهار ۱۳۹۹ نامناسب تر یا بدتر شده است. 
راهدار همچنین با اشاره به وضعیت فارس در امنیت سرمایه گذاری عنوان کرد: نماگر عملکرد دولت در تابستان ۱۳۹۹ با کمیت ۷.۹۱ از ۱۰ اولین نماگر در میان هفت نماگر دیگر ارزیابی شده است که نامناسب ترین وضعیت را دارد.
عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی فارس افزود: این در حالی است که نماگر مصونیت جان و مال شهروندان از تعرض با شاخص ۴.۴۴ از ۱۰ وضعیت مناسبی را در میان سایر نماگرها دارد. 
او اضافه کرد: بررسی رتبه استان فارس در هریک از نماگرها در تابستان ۹۹ نشان می‌دهد که تعریف و تضمین حقوق مالکیت با رتبه ۲۷ در بین سایر استان‌ها به عنوان نامناسب ترین مؤلفه شناخته شده است. 
راهدار افزود: بعد از آن نماگر فرهنگ وفای به عهد و صداقت و درستی با رتبه ۲۴ و شفافیت و سلامت اداری و عملکرد دولت با رتبه ۲۱ در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته و نماگر مصونیت جان و مال شهروندان از تعرض با رتبه ۸ و امتیاز ۴.۴۴ در میان سایر استان‌ها وضعیت مناسب تری داشته است.
او با اشاره به پایش فضای کسب و کار استان در زمستان ۹۹ بیان کرد: در این بازده زمانی امتیاز استان از میانگین کشور پایین تر بوده است و محیط کسب و کار استان نسبت به فصل پاییز ۹۹ در حدود ۰.۰۴ واحد درصد بهبود یافته است و فضای کسب و کار استان مشابه فصل بهار ۹۹ بوده است. راهدار مؤلفه‌های نامساعد فضای کسب و کار فارس بر اساس یافته‌های اتاق ایران را غیرقابل پیش بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات، دشواری تأمین مالی از بانک‌ها، بی ثباتی سیاست‌ها، مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر به کسب و کار و تولید و عرضه نسبتاً آزاد کالاهای غیراستاندارد و تقلبی در بازار عنوان کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی