[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۱۹
  • دوره جدید

فرار مالیاتی بدون مانع ، روزنامه شیراز نوین

  نماینده سپیدان و بیضا در مجلس: کد ملی جایگزین حساب بانکی برای اخذ مالیات شود 
فرار مالیاتی بدون مانع 

علیزاده: متأسفانه مسئولان سازمان امور مالیاتی اهتمام جدی در موضوع فرار مالیاتی ندارند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: فرار مالیاتی یکی از ضعف‌های ساختار نظام مالیاتی است و یکی از مهم ترین راه‌های جلوگیری از فرار مالیاتی تعیین کد ملی اشخاص به جای تعریف شماره حساب بانکی آنهاست.
به گزارش شیرازنوین به نقل از خانه ملت، محسن علیزاده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، یکی از مهم ترین موضوعات در مجلس یازدهم اصلاح ساختار مالیاتی کشور است، گفت: اصلاح ساختار مالیاتی در حالی که هدف دولت کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی و تمرکز بر درآمدهای مالیاتی است، باید به صورت جدی پیگیری و اجرا شود. 
نماینده مردم سپیدان و بیضا در مجلس تصریح کرد: یکی از ایرادات در بحث اصلاح ساختار مالیاتی کشور رصد و شناخت راه‌های فرار مالیاتی است که به خوبی تعریف نشده‌اند؛ این مسائل باید به صورت شفاف تعریف شود. در حالی که کمیسیون اقتصادی پیش از این برای کمک به دولت در این زمینه اعلام آمادگی کرده است، اما متأسفانه مسئولان سازمان امور مالیاتی اهتمام جدی در پیگیری این موضوع ندارند؛ در صورتی که ارائه پیشنهادات از سوی مسئولان برای پیشبرد مطلوب اصلاح ساختار مالیاتی لازم است.
وی ادامه داد: مجلس در بودجه سال 1400 تا جای ممکن به شکل‌گیری الزاماتی برای جلوگیری از فرار مالیاتی به دولت کمک کرد؛ مانند برخی اصناف که تا امروز ملزم به پرداخت مالیات بودند اما پرداخت نکرده بودند و ما دولت را مکلف به شناسایی میزان درآمد این اصناف از طریق درگاه پرداخت الکترونیکی و کارتخوان‌ها کردیم.
علیزاده با بیان اینکه وجود راه‌هایی برای فرار مالیاتی یکی از ضعف‌های ساختار نظام مالیاتی کشورمان است، گفت: اکنون راه‌های شناسایی منابع درآمدی تنها مختص به حقوق کارمندان شده و به طور منظم مالیات از پرداختی آنها کسر می‌شود؛ بنابراین یکی از مهم ترین راه‌های جلوگیری از فرار مالیاتی تعیین کد ملی اشخاص به جای تعریف شماره حساب بانکی افراد است؛ زیرا هر کد ملی نمایانگر میزان تراکنش‌های بانکی اشخاص نیز می تواند باشد و این روند در سایر کشورها در حال اجراست و می‌توان به خوبی از آن الگوبرداری کرد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: گاهی مسئولان به دلیل احتمال ناراحتی و اعتراض در جامعه از ارائه راهکارهای جدید در زمینه شفافیت مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی نگران هستند؛ در صورتی که امروز به راحتی می‌توان گردش مالی سالانه هر شخص را محاسبه و بر اساس آن میزان مالیات را تعیین کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی