[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۲
  • دوره جدید

بهترین منابع پری بیوتیک؛ معرفی ۱۵ غذای سرشار از پری بیوتیک، روزنامه شیراز نوین

دستگاه گوارش را تقویت می‌کنند. به گزارش چطور، پری‌بیوتیک‌ها در تأمین مواد مغذی‌ برای سلول‌های روده بزرگ و سلامت دستگاه گوارش نیز مؤثرند. از جملۀ این مواد مغذی می‌توان به اسیدهای چرب کوتاه‌زنجیر مانند بوتیرات، استات و پروپیونات اشاره کرد. این اسیدهای چرب از طریق جریان خون جذب‌ می‌شوند و به سلامت سوخت‌وساز کمک‌ می‌کنند. 
پری‌بیوتیک چیست؟
پری‌بیوتیک‌ها نوعی فیبرند که بدن انسان قادر به هضم آن‌ها نیست، منتها این مواد مغذی به تقویت و رشد باکتری‌های مفید موجود در دستگاه گوارش کمک می‌کنند.
پری‌بیوتیک‌ها در بدن به جذب بهتر کلسیم، بهبود گوارش، تقویت سلول‌های پوششی دستگاه گوارش و جلوگیری از جهش ناگهانی قند خون پس از صرف غذا کمک می‌کنند. اگرچه می‌توان پری‌بیوتیک را از طریق مصرف برخی مکمل‌ها دریافت کرد، بهتر است در یک رژیم غذایی خوب و سالم و متوازن و از غذاهای کامل و فرآوری‌نشده دریافت شود.
ممکن است برخی افراد اصطلاح پروبیوتیک و پری‌بیوتیک را یکسان فرض کنند. این امر درست نیست. پری‌بیوتیک نوعی فیبر خاص است؛ اما پروبیوتیک به مخمرهای زنده و باکتری‌های مفیدی اطلاق می‌شود که در بدن زندگی می‌کنند و برای دستگاه گوارش مفیدند. پروبیوتیک‌ها را می‌توان از طریق مکمل‌ها و برخی غذاها دریافت کرد.
منابع پری‌بیوتیک
پری‌بیوتیک‌ها بیشتر در سبزیجات و میوه‌ها و غلات کامل یافت می‌شوند. برخی غذاها مانند ماست و فرآورده‌های غلات با پری‌بیوتیک‌ها غنی شده‌اند. ممکن است روی برخی محصولات غذایی عباراتی مانند محتوی گالاکتوالیگوساکارید، فروکتوالیگوساکارید، الیگوفروکتوز، فیبر کاسنی و اینولین را مشاهده بکنید. این عبارات نیز نشان‌دهنده وجود پری‌بیوتیک‌ در آن محصولات غذایی است.
در ادامه، با منابع پری‌بیوتیک آشنا می‌شویم.
۱. ریشه کاسنی
۲. برگ گل قاصدک
۳. شلغم شیرازی (سیب‌زمینی ترش)
۴. سیر از بهترین منابع پری‌بیوتیک
۵. پیاز از دردسترس‌ترین منابع پری‌بیوتیک
۶. تره‌‌فرنگی
۷. مارچوبه
۸. موز
۹. جو از بهترین منابع پری‌بیوتیک
۱۰. جو دوسر
۱۱. سیب از دردسترس‌ترین منابع پری‌بیوتیک
۱۲. کاکائو
۱۳. ریشه گیاه باباآدم
۱۴. تخم کتان
۱۵. سبوس گندم
سخن پایانی
پری‌بیوتیک‌ها نوعی فیبر خاص‌اند که به بهبود گوارش و تقویت سلامت عمومی ‌بدن کمک می‌کنند. پری‌بیوتیک‌ها بیشتر در سبزیجات، میوه‌ها و غلات کامل یافت می‌شوند. همچنین، مکمل‌های پری بیوتیک و غذاهای غنی‌شده با پری‌بیوتیک‌ها نیز در بازار یافت می‌شوند. بهتر است پری‌بیوتیک‌ها را در یک رژیم غذایی سالم و با مصرف غذاهای کامل و فرآوری‌نشده دریافت کنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی