[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۰
  • دوره جدید

بی‌توجهی به مقام‌های استانی باعث دلسردی نونهالان می‌شود، روزنامه شیراز نوین

  میثم محجوبی - شیرازنوین
کونگ فو یکی از رشته‌های ‌فعال استان فارس است که 17 سال است با یک رئیس اداره می‌شود. حجت جوانمردی از سال 1383 ریاست هیئت را به عهده دارد و با سابقه‌ترین رئیس فعلی هیئت‌های ‌استان به شمار می‌رود. در کنار او از همان ابتدا حبیب شکرریز قرار داشته که به‌عنوان دبیر هیئت فعالیت دارد:  «من شاگرد استاد جوانمردی هستم و از زمانی که در مسابقات کشوری آسیب دیدم، نتوانستم به ورزش حرفه‌ای ادامه بدهم و آمدم در بحث مربیگری و اداری هیئت همکاری کردم»
حبیب شکرریز با بیان اینکه افراد بیمه شده زیر نظر هیئت کونگ فوی استان فارس 7641 نفر هستند، دیگر مشکل اساسی این هیئت را نداشتن یک سالن اختصاصی برای کونگ‌فو اعلام کرد وگفت: ما فقط یک سالن تمرینی داریم که سالن 22 بهمن است. نداشتن سالن تخصصی کونگ فو دارد ضربات زیادی به ما می‌زند. 
وی افزود: امیدواریم نسبت به هیئت ما که همواره جزء سه هیئت برتر کشور بوده است، نگاه منصفانه‌تری صورت بگیرد. این طور نباشد که به فلان هیئت، مبالغ آنچنانی داده شود اما به هیئت ما که عملکرد خوبی داشته است، سالیانه فقط 6 میلیون تومان تعلق بگیرد که حتی کفاف هزینه‌های‌ یک سفرمان را هم نمی‌دهد. شکرریز یکی دیگر از مشکلات موجود را بی‌توجهی آموزش و پرورش به قهرمان‌های ‌استان می‌داند و عنوان کرد: یکی از دغدغه‌های‌اصلی ما این است که آموزش و پرورش، امتیاز چندانی برای دانش‌آموزانی که در رشته‌های‌مختلف ورزشی موفق به کسب مقام قهرمانی در استان می‌شوند، قائل نیست. مدارس نمونه دولتی عنوان می‌کنند که مقام‌های ‌قهرمانی استان را قبول ندارند و فقط ارائه مقام‌های‌کشوری می‌تواند باعث تعلق گرفتن امتیاز ویژه‌ای برای  دانش‌آموز ورزشکار شود. خب این چنین برخوردهایی باعث دلسردی و سرخوردگی نونهالان و نوجوانان ورزشکار خواهد شد. این در حالیست که در کشورهای مدرن دنیا، به ورزش کودکان در کنار تحصیل آن‌ها بهای زیادی داده می‌شود و همین مسئله باعث رشد ورزش آن‌ها در سطوح جهانی و المپیک شده است.
این مربی کونگ فو همچنین از بی‌توجهی به مربیان این رشته در دوره بحران کرونا گلایه دارد و می‌گوید: 15 ماه از شیوع کرونا و تعطیلی باشگاه‌ها می‌گذرد اما یک نفر از مسئولان زنگ نزده که بگوید مربیان شما چگونه دارند امرار معاش می‌کنند؟ پیشکسوتی را سراغ دارم که به ما زنگ زده و گریه کرده، چون کلاس او از صد نفر به چهار نفر کاهش یافته. خب ما خبر داریم که مخارج زندگی او تنها از همین راه تأمین می‌شود. خود من به عنوان دبیر هیئت، به جای اینکه به مسائل فنی بپردازم و ارتقای سطح فنی ورزشکاران و مربیان در دستور کارم باشد، ابتدا باید روی مسائل اقتصادی زندگی خودم تمرکز کنم. خب با این شرایط نمی‌توان امیدی به پیشرفت داشت. هنوز ریالی به حساب هیئت واریز نشده که ما بتوانیم حداقل پاسخگوی چند تن از مربیانمان باشیم. اینچنین تصمیماتی نشان می‌دهد تصمیم‌گیرندگان ما ورزشی نیستند و رویکردی سیاسی به مسائل ورزش دارند.
وی افزود: در این هفده سالی که استاد جوانمردی به عنوان رئیس هیئت کنگ‌فو فعالیت می‌کنند ما همواره جزء سه هیئت برتر کشور بوده‌ایم و در هر دو بخش آقایان و بانوان حرف اول را در کشور می‌زنیم. مخصوصاً بانوان ما در لیگ، عملکرد  درخشانی را کسب  کرده‌اند. مربی تیم ملی بخش بانوان هم از استان فارس است و بازیکنان ملی‌پوش هم در این بخش داریم. 
شکرریز در خصوص وضعیت شهرستان‌ها در رشته کونگ‌فو گفت: همگی شهرستان‌ها در این رشته فعال هستند اما غیر از شیراز، شهرستان‌های‌ مرودشت، جهرم، ارسنجان، لار و داراب وضعیت بهتری دارند و همچنین شهرستان‌های کازرون، گراش و نورآبادممسنی هم تیم‌های‌خیلی خوبی هستند. دبیر هیئت کونگ‌فوی استان فارس گفت: باید تشکر کنم از زحمات رئیس فدراسیون، آقای حیدری که واقعاً یک تنه ایستاده‌اند و فدراسیون کونگ‌فو را می‌گردانند. همچنین تشکر ویژه‌ای دارم از زحمات استاد جوانمردی، رئیس هیئت که از وقت و مالشان تا جایی که ممکن است برای رشد کونگ‌فوی استان هزینه می‌کنند. به جرأت می‌گویم وی اسپانسر هیئت هستند و هر ساله بالغ بر سی یا چهل‌میلیون تومان از جیب خودشان برای هیئت خرج می‌کنند. همچنین باید از کلیه مسئول سبک‌های ‌آقایان و بانوان تشکر کنم که همیشه همراه و همگام ما هستند و بدون تلاش این عزیزان و رؤسای هیئت‌های شهرستان‌ها، هیچ مقام قهرمانی و موفقیتی به دست نمی‌آید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی