[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۲
  • دوره جدید

عصر سیاست ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

در عصر سیاست زندگی می‌کنیم؛ صنعت بزرگی که بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان را می‌چرخاند. مرزها در حال برداشته‌شدن است. ارتباطات جهانی است و اقتصاد نیز جهانی شده و باید آن را باور کرد. به علاوه اینکه یک سیاست واحد و در سایه قرارگرفته اقتصادی برای اداره جهان لازم است. حکمرانی خوب، حکمرانی بر جهان است؛ نه یک منطقه جغرافیایی خاص که قابل تحریم‌شدن باشد. تحریم‌ها نیز به یک ابزار قدیمی و سنتی در نبردهای سیاسی تبدیل شده است تا به وسیله آن جهان را یکپارچه کرد. حالا اگر تحریم‌ها در حال بی اثر شدن هستند، تنها یک دلیل دارد و آن برداشته شدن مرزها و نیز نیاز جهانی به اقتصاد جهانی است...

رقابت شدیدی برای امتیازگیری از منابع در اختیار مناطق آغاز شده است. در بعضی کشورهای جهان مانند چین پرجمعیت نیاز به منابع انرژی بسیار است و چینی‌ها برای دستیابی به این منابع با طرح و برنامه‌های حساب شده به میدان آمده اند. در اقتصاد سنتی می‌توان به اتحاد جماهیر شوروی سابق اشاره داشت؛ جماهیری با وسعت بسیار که برای مدیریت اقتصادی، نیازمند خرد شدن اما با سیاستی واحد بود. حالا روسیه خردشده با سیاستی واحد در حوزه اقتصادی به دنبال منابع انرژی و دستیابی به آب‌های بین المللی است و اگر آمریکا و اروپا همچنان سیاست‌های تحریمی و انزوایی خود را ادامه دهند از رقابت‌های اقتصادی در بسیاری مناطق آسیا و خاورمیانه عقب خواهند ماند. از این روست که باید دست دوستی به سوی همه ممالک دراز کنند. 
حضور در بازارهای جهانی نیازمند استراتژی واحدی است؛ استراتژی سیاسی که طراحی شده و در حال اجراست. ایران نیز نمی‌تواند از این بازی اقتصادی عقب بماند و خود را در پوشش اقتصاد داخلی پنهان کند؛ چراکه بازار امروز یک بازار جهانی است و تولید باید جهانی محور باشد. 
سال‌های گذشته کشور انگلستان در حال خروج از اتحادیه اروپا بود اما تاکنون این اتفاق نیفتاده و با سکوت خبری و هیاهوی کووید 19 اخبار وسیع آن به خاموشی گرایید. از طرفی اقتصاد مبتنی بر دلار در سال‌های گذشته تضعیف شد و کشورهای عضو اوراسیا دنبال کاهش نفوذ دلار بر اقتصاد خود بودند که البته در درازمدت و با اتخاذ سیاست‌های خاص اقتصادی توانستند این نفوذ را کاهش دهند؛ هرچند همچنان دلار حرف اول را در اقتصاد جهان می‌زند، اما باید پذیرفت که تکانه‌های اخیر پایه‌های دلار را تضعیف کرده است و ادامه این تکانه‌ها به نفع اقتصاد بزرگی مانند آمریکا نیست. 
ایران کشوری دارای ظرفیت‌های فراوان اقتصادی است که در اولویت آن نیروهای انسانی متفکر و خلاق قرار دارند. هرچند تاکنون اقتصاد از نقش انسان محور خود غافل بوده است اما باید پذیرفت که نخبگان ایرانی پس از مهاجرت، در کشورهای مقصد نقش تعیین کننده ای داشته اند و به درجات بالایی رسیده اند. 
با مهاجرت نخبگان این فرضیه که مرزها در حال برچیده شدن هستند واقعیت پیدا می‌کند؛ چراکه در کشوری مانند ایالات متحده آمریکا تجمیعی از ملیت‌ها صورت گرفته که اغلب نخبگان، کثرت آن را تشکیل می‌دهند. با این اوصاف نمی‌توان گفت فشار بر نخبگان برای خروج از کشور، اتفاقی و بدون برنامه بوده است؛ چراکه اقتصاد جهانی و سیاست‌های همراه آن نیازمند جذب نخبگان برای تولید علم و تکنولوژی است. حالا شرق مانده و وابستگی‌های صنعتی و اقتصاد تک محصولی که هر آن دستخوش تغییرات شدید و نوسانات اقتصادی و اجتماعی است؛ تغییراتی که شاید تهدید نظامی در مرز‌ها نباشد اما تهدید امنیتی در داخل را رقم خواهد زد. اگر به تعاملات و دیپلماسی امروز ایران نگاهی گذرا داشته باشیم، به این نتیجه می‌رسیم که دیپلماسی امروز ایران مبتنی بر آرامش در سیاست و برچیدن تنش‌هاست؛ تنش‌هایی که تا دیروز بین همسایگان وجود داشته حالا باید با گفت و گو حل و فصل شود. پیشنهاد صلح هرمز از سوی ایران مبتنی بر همین سناریوست؛ سناریویی که حالا به شدت در حال پیگیری است و کشورهای منطقه به طور کل باید در آن نقش داشته باشند؛ چراکه امنیت یک مقوله همه گیر است و باید به طور واحد به آن نگریست. در انتخابات آتی نیز ملت یک پیام واحد دریافت کردند و آن تعیین خطوط دیپلماسی ایران در مقابل کشورهای جهان از طرف عالی ترین مقام کشور و ولی امر مسلمین بود. درواقع کشمکش‌های سیاسی در این نقطه خاتمه خواهد یافت وقتی دولت و وزارت خارجه تنها یک مجری معرفی شدند که سیاست‌های واحد جمهوری اسلامی ایران را منتقل می‌کنند. درواقع دولت یا وزارت امور خارجه به تنهایی سیاست گذار نیستند؛ بلکه مجری سیاست‌های حاکم به تشخیص مصلحت نظام هستند. 
حالا باید به یک برجام و توافق داخلی برسیم؛ هرچند زمان برای اعتمادسازی از بین رفته است وحدود یک ماه تا انتخابات باقی مانده اما می‌توان نهایت سعی و تلاش را برای آشتی ملی داشت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی