[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

حریق جنگل با هیزم انسانی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز گفت: با توجه به حمایت‌های شهردار کلان شهر شیراز، این سازمان از لحاظ تجهیزات و وسایل امداد و نجات جزو سازمان‌های خوب و به روز در کشور است. محمدهادی قانع صبح دیروز سه شنبه 28 اردیبهشت ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه از نظر خودرویی و ماشین آلات امدادی با توجه به پشتیبانی‌هایی که در سال گذشته انجام شد در وضعیت خوبی قرار داریم، اظهار داشت: سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز از لحاظ تجهیزات با هیچ مشکلی رو به رو نیست، اما با توجه به تحریم‌ها خرید مجدد بسیاری از تجهیزات امکان پذیر نیست.
وی بیش از ۹۰ درصد علل آتش سوزی‌ها در مراتع را عامل انسانی اعلام کرد و افزود: تاکنون شاهد رخ دادن ۱۱۴ حریق در حاشیه کوه‌ها بودیم و ۶۱۹ مورد حریق نیز در فضای سبز و پوشش‌های گیاهی روی داده است‌.
این مقام مسئول در ادامه با اشاره به اینکه در سال گذشته دستور العملی از سوی سازمان آتش نشانی شیراز برای مقابله با حریق مراتع اعلام و به تصویب وزارت کشور رسید، افزود: این طرح در سراسر کشور به عنوان طرح الگویی در حال اجراست. قانع با بیان اینکه طرح «حافظان شهر من» در سال گذشته توسط شهرداری شیراز شکل گرفت، گفت: در جهت مدیریت بهتر حوادث و هماهنگی بیشتر سایر ارگان‌های مرتبط با بحث آتش سوزی مراتع و منابع طبیعی از ۱۸ اردیبهشت امسال نیز طرح «حافظان شهر من ۲» اجرا گردید. این طرح شامل ۵ مرحله کاربردی است و در مرحله این طرح با هدف پیش آگاهی با برگزاری جلسات با گروه‌های مختلف طبیعت دوست همراه بودیم و در مرحله دوم با موضوع پیشگیری طرح را اجرا نمودیم تا با پیشگیری از رخ دادن حوادث جلوگیری نماییم.
وی افزود: در حال حاضر ۲۳ ایستگاه عملیاتی از محدوده عملیاتی خودشان بازدیدهایی انجام داده و تذکرات لازم را نسبت به خطرات موجود به مالکان داده اند. رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز با بیان اینکه نرم افزار اندروید «آتش نشان» با هدف ارائه اخبار و مطالب راه اندازی شده است، گفت: شهروندان می‌توانند این نرم افزار را از سایت آتش نشانی شیراز دریافت نمایند. وی با اشاره به اینکه آموزش‌های عمومی سراسری در حال اجراست، اظهار کرد: در بخش سوم این طرح کشف آتش سوزی است که هرچه سریع‌تر مطلع شویم، بسیار مفیدتر خواهد بود. رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز با بیان اینکه نیروهای آتش نشان داوطلب در قالب تیم‌های واکنش سریع در حال آموزش هستند، اظهار کرد: به منظور کنترل و پیشگیری از حریق کشیک‌های شبانه روزی در اطراف کوه‌های شیراز افزایش یافته است. وی افزود: از دیگر موارد اقدامات بعد از آتش سوزی است که باید ابتدا علل آتش سوزی مشخص شود تا از تکرار آتش سوزی مجدد جلوگیری شود. قانع با بیان اینکه بخشی از از آتش سوزی‌ها به صورت عمد انجام می‌گردید، گفت: افراد مقصر در این رابطه دستگیر شدند اما در برخی موارد نیز آتش سوزی سهل انگاری بود و مردم باید بدانند که موظف هستند برای حفظ طبیعت آتشی که در فضای باز ایجاد می‌کنند را کاملاً خاموش کنند؛ چراکه ممکن است با وزش باد باعث حریق شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی