[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

قیمت‌گذاری اشیای تاریخی برای بیمه، اعتباری است، روزنامه شیراز نوین

مهر: یک کارشناس میراث فرهنگی گفت: قیمت‌گذاری اشیای تاریخی برای بیمه، اعتباری است تا شرکت بیمه‌گذار مسئولیت اشیا را برعهده بگیرد. بنابراین نمی‌شود قیمت نجومی در نظر گرفت.
حسن قره‌خانی از کارشناسان پیش‌کسوت میراث فرهنگی که مسئولیت بررسی اشیای تاریخی انتقال داده شده به نمایشگاه آلمان را بر عهده داشت، پیرامون انتقادها به نحوه قیمت بیمه ۴۴۶اثر تاریخی ایران در نمایشگاه بن آلمان توضیحاتی داد و گفت: از دو سال مانده به پایان دولت دهم تا الان حدود ده نمایشگاه بزرگ از اشیای تاریخی به کشورهای دیگر رفته است. اکنون نیز اگر قیمت گذاری انجام شده است. نرخ سال‌های گذشته را در نظر گرفته و درصدی آن را افزایش داده اند و ارزیابی نهایی انجام شده است. به نظر من قیمت متعادلی نیز برای بیمه آثار در نظر گرفته شده است. این آثار تاریخی برای خرید و فروش به آلمان نرفته است، بلکه قیمت در نظر گرفته شده برای آنها در حقیقت اعتباری است که برای بیمه آنها در نظر گرفته می‌شود. بنابراین معادل نرخ خرید و فروش آن قیمت گذاری نشده است. از سوی دیگر باید به نحوی قیمت گذاری انجام می‌شد که شرکت‌های بیمه گذار، این آثار تاریخی را بیمه می‌کردند.
وی ادامه داد: شرکت بیمه گذار خارجی باید بپذیرد که اگر اتفاقی برای آن آثار افتاد هزینه بیمه آنها را بدهد. بنابراین باید قیمتی که به او داده می‌شود را بپذیرد. نمی‌توان به واسطه اینکه این آثار تاریخی هستند قیمت‌های نجومی به بیمه گذار پیشنهاد کرد. این شرکت‌های بیمه گذار معمولاً بیمه اشیا و آثار تاریخی نمایشگاه‌های دیگر را نیز تقبل می‌کنند. با حدود قیمت‌ها آشنایی دارند. آنها می‌دانند که کدام نمایشگاه در کجا برگزار شده و نرخ بیمه آنها چقدر بوده است. گاهی اگر اهمیت یک شیء به ارزش فرهنگی و... باشد می‌توان با ادله قیمت بیمه یک شی را تا ۸۰درصد افزایش داد. مانند قیمتی که برای بیمه جام‌های زرین گذاشته شده است. این شرکت‌ها هیچ زمانی آبروی چندین ساله خود را فدای چنین معاملاتی نمی‌کنند. از این نظر مشکلی برای قیمت گذاری آثار وجود ندارد. قیمت‌ها باید مطابق با واقعیت باشد. 
قره خانی با تأکید بر اینکه جام مارلیک تنها یک جام نیست، گفت: چیزی حدود ۳۸جام از مارلیک به دست آمده است. هیچ کدام از آثار کشف شده آنجا تک نبوده اند. مشابه آن آثار در مارلیک و در موزه وجود دارد. اگر برای جام مارلیک که اکنون یک و نیم میلیون یورو بیمه در نظر گرفته شده، دو میلیون یورو تخمین زده می‌شد، باز هم عده‌ای بودند که می‌گفتند چرا سه میلیون یا چرا چهار میلیون یورو نزدید؟ یک و نیم میلیون یورو یعنی حدود ۷میلیارد تومان. اگر جام مارلیکی در بازارهای ایران پیدا شود هیچ قاچاقچی نمی‌تواند این جام را با این قیمت بخرد. البته اگر پیدا شود. جام بدل مارلیک را نهایتاً بتوانند با ۵۰۰ میلیون تومان جا به جا کنند. جام حسنلو هم حدود ۲۸۰۰سال قدمت دارد. از فرهنگ‌های مستقر در ایران مربوط به دوران حسنلو جام‌های زیادی کشف شده است. بنابراین این اشیا منحصر به فرد نیستند.
وی افزود: آلمانی‌ها به دنبال نمایشگاهی از اشیای منحصر به فرد نیستند. آنها به جنبه‌های عملی و پژوهشی اشیا توجه دارند. اگر به فهرست اشیای تاریخی نگاهی شود متوجه می‌شوید که بیشتر آنها اشیای سفالی و گلی هستند و درصد کمی از آنها اشیای کمیاب بوده اند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی