[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

۵ واقعیت شگفت‌انگیز در مورد سیستم ایمنی بدن، روزنامه شیراز نوین

سیستم ایمنی بدن در حقیقت اصلی‌ترین ابزاری است که ما برای مقابله با بیماری‌ها در اختیار داشته و کلیه خدمات پزشکی در صورت بروز بیماری بدون وجود این سیستم، فاقد کارایی هستند. در این گزارش به بررسی برخی ویژگی‌های سیستم ایمنی بدن می‌پردازیم.
به گزارش بهداشت نیوز، در شرایط عادی و هنگامی‌که شما در حال انجام کارهای روزمره خود هستید،  تریلیون‌ها عام بیماری‌زا و  مهاجم خارجی در حال حمله گسترده به تریلیون سلولی هستند که بدن شما را تشکیل می‌دهند.
عوامل زیستی تهدید کننده سلامتی، در مجموع به عنوان عوامل بیماری‌زا شناخته می‌شوند، این مهاجمان شامل باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و کلیه موجودات تک سلولی هستند که برای بقا  و تولید مثل تلاش می‌کنند.
در این میان اما  ویروس‌ها ، بسته‌های اطلاعات ژنتیکی سلول‌های میزبان را گرفته و در داخل آن‌ها تکثیر می‌شوند و قارچ‌ها  نیز گونه‌ای از گیاهان به شمار می‌روند که امکان بیمار کردن انسان را دارند.
در بین کلیه این عوامل زیستی بالقوه تهدید آمیز، باکتری‌ها و ویروس‌ها بسیار بدتر از سایر موارد هستند. باکتری‌های خطرناک سمومی ‌را در بدن آزاد می‌کنند که باعث بروز بیماری‌هایی مانند E. coli، سیاه زخم و ...  می‌شوند. آسیب سلولی ناشی از ویروس‌ها باعث ایجاد بیماری‌هایی از قبیل سرخک، آنفلوآنزا و سرماخوردگی و البته موارد خطرناک‌تری همچون اچ آی وی، ابولا  و کرونا می‌شوند.
باید پذیرفت که تقریباً همه چیز در محیط اطراف ما مملو از این مزاحمان میکروسکوپی است و حتی تعداد زیادی از این موجودات در داخل بدن شما زندگی کرده و حتی می‌توانند مفید باشند.
در این میان خبر خوب، این است که سربازان میکروسکوپی مدافع بدن شما معمولاً روزانه در برابر عوامل بیماری‌زا پیروز شده و از طریق ترکیبی از موانع محکم، نیروی بی‌رحم و هوش برتر میدان جنگ که در مجموع سیستم ایمنی بدن نامیده می‌شود، سلامت انسان را تضمین می‌کنند.
در اینجا پنج واقعیت شگفت‌انگیز را در مورد سیستم ایمنی بدن انسان بررسی می‌کنیم:
۱-  واکنش سیستم ایمنی بدن گاهی موجب آسیب دیدگی اندام‌ها می‌شود:عطسه، سرفه، گلودرد و تب همگی از واکنش‌هایی با هدف دفع عوامل بیماری‌زا هستند، از سوی دیگر این علائم گاهی می‌توانند آزاردهنده بوده و حتی موجب آسیب دیدن بیمار شوند.
۲- سلول‌های سیستم ایمنی بدن شما در همه جای بدن حضور دارند.  یک قطره خون حاوی حدود ۳۷۵ هزار  گلبول سفید است و خون هفت درصد از کل وزن بدن شما را تشکیل می‌دهد، به این ترتیب می‌توانید مطمئن باشید که در همه جای بدنتان سربازان کافی برای دفاع از شما وجود دارد.
۳-در برخی موارد مصونیت از بیماری، قابل انتقال است: آنتی‌بادی‌های موجود در شیر مادر به نوزادان مصونیت موقت از بیماری‌هایی را می‌دهد که بدن مادر از آن‌ها مصون است و از عفونت نوزاد جلوگیری می‌کند. به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند نوزادان حتماً از شیر مادر تغذیه کنند.
۴- گلبول‌های سفید در دفاع از بدن شما تنها نیستند:  سیستم ایمنی بدن علاوه بر مبارزه با عوامل بیماری‌زا با برخی از بیماری‌ها و مشکلات دیگر نیز مبارزه می‌کنند که البته این مبارزه در حوزه‌ای فراتر از گلبول‌های سفید صورت می‌گیرد. برای مثال سلول‌های T با سلول‌های سرطانی بدن مبارزه می‌کنند و برخی از درمان‌های سرطانی تعداد سلول‌های T را افزایش می‌دهند.
۵- سیستم ایمنی بدن شما در برابر تغییر عوامل بیماری‌زا ضعیف است: متأسفانه حافظه سلول‌های سیستم ایمنی بدن نسبت به یک بیماری خاص، ثابت بوده و به همین دلیل شما نمی‌توانید به آنفلوآنزا و سرماخوردگی ایمنی همیشگی پیدا کنید زیرا ویروس‌ها همیشه جهش پیدا می‌کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی