[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۲
  • دوره جدید

ورزشگاه‌های محبوبی که امنیت کافی ندارند!، روزنامه شیراز نوین

  میثم محجوبی - شیرازنوین
عملکرد شهرداری شیراز در ایجاد پارک‌ها و پیاده راه‌های کوهستانی جای تقدیر دارد و توانسته مردم را تا حد زیادی به ورزش‌های سالمی چون پیاده‌روی و کوه‌پیمایی علاقه‌مند کند.  حالا این اماکن جزء محبوب‌ترین ورزشگاه‌های بخشی از مردم شیراز تبدیل شده‌اند و به رغم ادامه پاندمی کرونا، آن‌ها نمی‌خواهند لذت کوه‌پیمایی را از خود دریغ کنند.
پارک‌های کوهستانی مانند دراک، قندیلی و  نور که در نقاط مختلف شیراز قرار دارند، حالا چندماهیست بازگشایی شده و شاهد حضور روز افزون علاقه‌مندان هستند و هر چه بیشتر به فصل گرما نزدیک می‌شویم، تمایل مردم به حضور در این مکان‌ها در ساعات پایانی روز بیشتر و بیشتر می‌شود. اما آیا در ساعات تاریکی، امنیت کافی برقرار است؟
مأموران کم تعداد حاضر در این اماکن، پاسخ مثبتی به این سؤال شیراز نوین ندادند. آن‌ها می‌گویند مواردی از زورگیری و تعرض  برای برخی از مردم پیش آمده که دلیل آن، کمبود روشنایی در برخی مناطق و البته کمبود مأموران حاضر در این مکان‌هاست. حتی یکی از مأموران حافظ امنیتِ پارک کوهستانی نور، چندی پیش مورد هجوم چند نفر از اشرار قرار گرفت. چند جوان که حالت طبیعی نداشتند، در مسیری تاریک، یکی از مأمورهای شهرداری را حین انجام وظیفه کتک زده و وسایل او را شکستند. یعنی حتی مأمور شهرداری از تعرض و خطرات احتمالی مصون نیست، چه برسد به شهروندان معمولی.
پارک کوهستانی نور بر خلاف اسمش، از نور کافی برخوردار نیست. برای رسیدن به جاده زیبا و پرنوری که به منظور پیاده‌روی و دوچرخه سواری احداث شده، باید از مسیرهایی تاریک و نا امن عبور کنید که همین فاکتور منفی باعث می‌شود خیلی از مردم قید حضور در این مکان‌ها را بزنند.، مکان‌هایی که به‌خصوص در این شرایط بحرانی کرونا، می‌توانند عامل سلامتی و نشاط جامعه باشند و نیاز است مسئولان شهرداریِ مناطق مختلف شیراز، رسیدگی بیشتری به وضعیت روشنایی، امنیت و البته پاکیزگی این مکان‌ها داشته باشند.
وضعیت پارک کوهستانی دراک، از این هم خطرناک‌تر است. این پارک بزرگ و بسیار محبوب، علاوه بر اینکه از روشنایی کمتری نسبت به دو پارک کوهستانی دیگر برخوردار است، به تازگی محل سکونت مارهای سمی و عقرب‌ها هم شده و از این نظر هم می‌تواند برای مردم علاقه‌مند، خطرآفرین باشد. یکی از مأموران این منطقه در این ارتباط به شیراز نوین گفت : ما با موارد زیادی از جمله زورگیری و مسائل غیراخلاقی در تاریکی شب برخورد کرده‌ایم اما علاوه بر این‌ها، خطر برخورد با حیوانات خطرناک نیز برای مردم وجود دارد. 
وی افزود: با نزدیک‌تر شدن به فصل گرما، خطر نزدیک شدن حیوانات و جانوران  به‌خصوص مارهای سمی و عقرب‌ها به عابران پیاده بیشتر هم می‌شود و در نقاطی که نور کافی وجود ندارد، این خطر به مراتب بیشتر است. این مأمور وظیفه شناس که نگرانی زیادی نسبت به حال مردم در گفتارش مشهود بود، همچنین به وجود چند گرگ در مناطق غیرمسکونی پارک دراک اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه این گرگ‌ها تاکنون وارد منطقه پیاده‌روی یا آلاچیق‌های مسکونی نشده‌اند، اما همواره این نگرانی برای ما وجود داشته که خدای نکرده روزی شاهد حمله آن‌ها به مردم باشیم و یا عده‌ای از مردم از سر کنجکاوی از مرزهای مسکونی پارک فراتر رفته، وارد قلمرو گرگ‌ها شده و حادثه‌ای ناگوار رقم بخورد.
با توجه به این دل نگرانی‌هایی که از زبان مطلع‌ترین اشخاص حاضر در این اماکن می‌شنویم، ضرورت رسیدگی سریع و مطلوب به وضعیت امنیت پارک‌های کوهستانی شیراز، بیش از پیش احساس می‌شود. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی