[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۸
  • دوره جدید

استاد ژئوپلیتیک دانشگاه: مذاکره‌کنندگان در وین نماینده نظام هستند، روزنامه شیراز نوین

یک استاد ژئوپلیتیک دانشگاه با بیان اینکه مذاکرات وین در مسیر خوبی پیش می‌رود، گفت: برخی تمایل دارند به بعد از انتخابات موکول شود که این کار درستی نیست؛ زیرا اگر قبل از انتخابات هم به نتیجه برسد کسی نمی‌گوید صرفاً کار دولت بوده است.
عبدالرضا فرجی راد در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص روند مذاکرات برجامی در وین، اظهار کرد: تصور می‌کنم مسیر خوبی پیش می‌رود از کلیات عبور کرده و وارد بحث پیش نویس و جزئیات توافق شده‌اند. البته ممکن است در این مرحله اختلاف نظرهایی پیش آید اما این اختلاف نظرها باید توسط شخصیت‌های بالای دو کشور و تصمیم گیران سیاسی مورد بررسی قرار گیرد.
این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: موضوع حساس است؛ هم در داخل آمریکا و هم در داخل ایران حساسیت‌هایی ایجاد شده که باید درمورد این حساسیت‌ها مسئولان بالای دو کشور تصمیمات نهایی را بگیرند. سفیر سابق کشورمان در نروژ همچنین بیان کرد: به نظر می‌رسد 85 درصد راه را رفته‌ایم. موفقیت قطعی است و تصور می‌کنم در دور بعدی که مذاکره کنندگان پس از مشورت با شخصیت‌های تصمیم گیرنده برای ادامه مذاکرات عازم شوند، می‌توانیم نتیجه‌گیری خوبی داشته باشیم. فرجی راد افزود: این نکته را هم باید در نظر داشته باشیم که برخی از سناتورهای آمریکایی و همچنین لابی صهیونیستی در داخل آمریکا سنگ اندازی می‌کنند و از طرف دیگر در داخل ایران نیز برخی معتقد هستند باید این مسئله عقب بیفتد؛ در این باره بیانیه صادر می‌کنند و تمایل دارند که به بعد از انتخابات موکول شود. وی تصریح کرد: این قبیل اقدامات کار درستی نیست. اگر قبل از انتخابات به نتیجه برسد هم کسی نمی‌گوید که صرفاً کار دولت بوده است؛ زیرا این کار، کار نظام است، تصمیم شورای عالی امنیت ملی است و باید خوب پخته شود؛ آنها هستند که کار را پیش می‌برند. دولت به عنوان یک بدنه در شورای عالی امنیت ملی کار را دنبال می‌کند. در واقع هیچ ارتباط خاص و ویژه ای با دولت ندارد.
این دیپلمات پیشین کشورمان ادامه داد: مذاکره کنندگان ایرانی نیز نماینده نظام و شورای عالی امنیت ملی هستند و آنهایی که مصاحبه می‌کنند و می‌گویند این کار به چند ماه بعد موکول شود، به نظرم در اشتباه هستند؛ زیرا این مسئله ارتباطی به دولت ندارد. چه بسا اگر قبل از انتخابات هم به نتیجه برسد مردم خوشحال شده و تأثیر این اقدامات را می‌بینند. در واقع به مردم روحیه می‌دهد؛ ضمن اینکه شاید برای انتخابات هم خوب باشد. وی در پایان با بیان اینکه بحث‌های کلیدی باقی مانده مباحث فنی است، گفت: یکی از این موضوعات بحث ماشین‌های آی آر ۶ است که درمورد آن بحث‌هایی انجام شده است. قبلاً موضوع سانتریفیوژها مطرح نبوده و فکر می‌کنم در این موضوع هم به توافق نسبی رسیده‌اند. مسئله دیگر هم تحریم اشخاص است که ایران معتقد است این تحریم‌ها به دنبال حرکاتی است که ترامپ انجام داده و مربوط به برجام نیست؛ لذا حساسیت‌هایی وجود دارد که باید بحث شود تا مجدداً بهانه ای برای خدشه دار کردن توافق نباشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی