[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۳
  • دوره جدید

فراموشی، بافت تاریخی را تهدید می‌کند ، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس گفت: احیای بافت تاریخی شیراز به صورت فرهنگ‌مبنا، بهترین، ماندگارترین و کم هزینه ترین اقدام است و این فرصت و ظرفیت هم اکنون وجود دارد. به گزارش شیرازنوین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، دکتر عنایت الله رحیمی در دیدار دکتر عارف نیا، مدیرعامل صندوق کمک به توسعه فرهنگ و هنر با بیان اینکه شیراز دارای یک‌هزار و 800 هکتار بافت فرسوده و 350 هکتار بافت تاریخی فرهنگی است، اظهار داشت: عدم سرزندگی موجب فراموشی این بافت شده که این موضوع دارای ابعاد کالبدی، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی است.
نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان فارس با اشاره به اینکه برنامه جامع مشترک برای ارائه خدمات دستگاه‌های مسئول به بافت‌های تاریخی طراحی شده و در چند محله هدف اجرا شده است، افزود: سنگ سیاه یکی از محلات هدف این طرح است که فعالیت‌های قابل توجهی در آن صورت گرفته و نتایج خوبی را نیز به دنبال داشته است.
وی با بیان اینکه خانه‌ها و آثار تاریخی ارزشمندی در بافت تاریخی شیراز وجود دارد، ادامه داد: خانواده‌های اصیل شیرازی در این محلات ساکن بوده اند که به دلایل مختلفی مانند فرسودگی، نقل مکان کرده اند و ریزدانگی، نفوذناپذیری و ناپایدار بودن از دلایل فرسودگی بافت تاریخی محسوب می‌شود. استاندار فارس با اشاره به اینکه مهاجرت خانواده‌های اصیل شیراز از بافت تاریخی موجب آسیب دیدن جایگاه و شخصیت اجتماعی بافت تاریخی شده و زمینه رشد آسیب‌های اجتماعی را فراهم کرده است، اظهار داشت: سرمایه گذاری صندوق کمک به توسعه فرهنگ و هنر و سامانه تحفه با ارائه تسهیلات لازم برای فعالیت‌های هنری در بافت تاریخی شیراز اقدامی اقتصادی است که ایجاد اشتغال را نیز به دنبال خواهد داشت. دکتر رحیمی با بیان اینکه شیراز در همه طول سال پذیرای گردشگران خارجی است که علاقه مند به بازدید از بافت تاریخی و آشنایی با تاریخ، ادبیات و رسوم مردم شیراز هستند، گفت: بافت تاریخی محل مناسبی برای تبلور شخصیت و هویت فرهنگی شیراز است و فعالیت‌های هنری مانند نقاشی، خطاطی، موسیقی، انیمیشن، تئاتر، تعزیه، مد و لباس و انواع غذاها و خوراکی‌های شیراز می‌تواند در این محیط عرضه شود.
نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان فارس رسیدگی به وضعیت فاضلاب، جمع آوری زباله، نوسازی و بهسازی، روشنایی معابر، امنیت و امکانات ارتباطاتی را از الزامات کالبدی احیای بافت تاریخی برشمرد و با تأکید بر اینکه در این زمینه اقدامات بسیار خوبی انجام شده است، افزود: با فعالیت‌های هنرمندانه و خلاقانه، بافت تاریخی به بدنه زنده و پررونق شهر بازمی‌گردد؛ زیرا اقتصاد خلاق حرف اول را در شهرهای تاریخی دنیا می‌زند.
وی با تأکید بر اینکه بافت تاریخی شیراز هم اکنون زنده شده و عده ای از ساکنان قدیمی این بافت علاقه مند به بازگشت به این مناطق هستند، گفت: گذرهای تاریخی مختلفی در سطح شهر شیراز برای ایجاد رسته‌های خاص فعالیت‌های هنری مناسب هستند که باید با کار فرهنگی زمینه ایجاد و گسترش آن‌ها را فراهم کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی