[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۰
  • دوره جدید

صنعت ثبات می‌خواهد، روزنامه شیراز نوین

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس ضمن طرح این توصیه به نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری که وعده‌های اقتصادی واقعی بدهند، خاطرنشان کرد که دادن وعده‌های واقعی که قابلیت اجرا داشته باشد، منجر به افزایش مشارکت در انتخابات خواهد شد.
به گزارش دریافتی شیرازنوین، جمال رازقی در جلسه کمیسیون صنعت و رونق تولید اتاق بازرگانی فارس که به شکل وبینار برگزار شد، گفت: مردم ما بسیار آگاه و مسلط به امور روز هستند و کاندیداهای انتخابات‌های پیش رو در کشور باید در بیان وعده‌های انتخاباتی خود در حوزه اقتصاد، واقعیت‌ها را همراه با راهکار اجرایی بیان کنند؛ زیرا دیگر مردم پذیرای حرف‌های شعاری و وعده‌های توخالی که واقعی نباشد، نیستند.
او با بیان اینکه در گذشته و دولت‌های مختلف در حوزه اقتصاد موضوع هایی را دستاویز خود کردند که برگرفته از واقعیت‌های موجود نبود، افزود: کاندیداهای انتخاباتی همه دم از ایجاد رفاه اقتصادی برای مردم می‌زنند، اما هیچ کدام از آنها نمی‌گوید که وضعیت اقتصاد کشور چگونه است؟ در این حوزه در یک کشور جنگ زده قرار داریم. به مردم آگاهی نمی‌دهند که آماده باشند برای بیرون آمدن از وضعیت جنگ اقتصادی و ساخت و آبادانی کشور و فقط وعده ایجاد رفاه در کمتر از یک سال می‌دهند. حال آنکه اگر بنا باشد که تثبیت اقتصای بر اساس رفاه مردم باشد، کشور نیازمند اصلاحات اقتصادی است و این اصلاحات باید در ریل گذاری کلان اقتصاد کشور، سیاست روابط خارجی، نظام بانکی، نظام تأمین اجتماعی، قانون کار و سیاست‌های ارزی کشور به صورت جدی و با عزم حاکمیتی و عمومی انجام شود.
رئیس اتاق بازرگانی فارس با یادآوری اینکه همواره موضوع ارز از محورهای شعاری کاندیداها بوده است، اضافه کرد: دهه‌های متمادی است که نرخ ارز در کشور ما دستخوش مسائل مختلف است و ما تنها کشوری هستیم که در ۴۰ سال متوالی تورم دورقمی داشته‌ایم و این روند را برای فعالیت مدیران اقتصادی و صنعتی کشور بسیار سخت می‌کند.
وی که اعتقاد دارد ثبات اقتصادی در کشور نداریم و فعالان این حوزه باید با مسائل مختلف و ابعاد گوناگون این مسائل آشنا باشند تا بتوانند فعالیت کنند، گفت: انجام فعالیت اقتصادی در فضایی که ثبات وجود ندارد، برای تولیدکننده و صنعتگر بسیار سخت و پرریسک است اما فعالان اقتصادی ما با سرمایه گذاری هایی که کرده اند، ریسک فعالیت خود را پذیرفته اند.
رازقی اضافه کرد: سال‌هاست بخش خصوصی پیشنهاد افزایش سالانه نرخ ارز بر مبنای مابه‌التفاوت تورم داخلی و متوسط نرخ جهانی را مطرح می‌کند اما گوش شنوایی نیست و تلاش‌های دولت و سیاست گذار سرکوب نرخ ارز و تثبیت آن است و در این موضوع در سال‌های مختلف با مسائلی از جمله نرخ تورم بالا در کشور و از دست رفتن سرمایه واحدهایی که کالا دارند، نوسان روابط بین المللی و محدودیت منابع ارزی کشور و در نهایت جهش نرخ ارز روبه‌رو هستیم.
وی با تأکید بر اینکه همه ما دنبال ثبات اقتصادی در کشور هستیم، گفت: صنعت و تولید در شرایط ثبات اقتصادی رشد پیدا می‌کند و فعالان اقتصادی کشور باید نسبت به پیش بینی آینده تولید و وضعیت بازار مبنای حرکت فعالیت اقتصادی خود برنامه ریزی کنند.
رئیس اتاق بازرگانی فارس در خصوص واکسن کرونا برای واحدهای صنعتی استان، افزود: موضوع واکسن کرونا برای واحدهای صنعتی در سطح ملی مطرح و در اتاق ایران و تهران دنبال شده اما تاکنون این موضوع به مرحله عملیاتی نرسیده و محقق نشده است.
رازقی با بیان اینکه موضوع واکسن کرونا از سوی اتاق ایران در دست پیگیریست و در صورت تحقق این مهم تمام واحدهای صنعتی کشور تحت پوشش قرار می‌گیرد، گفت: اگر بدون کارشکنی، اجازه واردات واکسن کرونا به بخش خصوصی داده می‌شد، نیاز کشور به واکسن تأمین شده و واحدهای صنعتی نیز در اولویت تزریق قرار می‌گرفتند.
وی افزود: بیماری کرونا در همه دنیا اقتصاد و کسب و کارها را تحت تأثیر قرار داد و در حال حاضر بسیاری از کشورها با انجام واکسیناسیون، به بازگشت کسب و کارها به حالت عادی و حتی جبران رکود آنها در طی دوران بیماری کمک کردند.
رازقی با اشاره به پیش بینی تأثیر بیماری کرونا بر اقتصاد کشور نیز گفت: بر اساس گزارش‌های اقتصادی کشور و بین الملل، پیش بینی می‌شود بیماری کرونا تا اواسط سال ۱۴۰۱ در کشور باشد؛ لذا باید تدابیر و سیاست هایی اتخاذ شود که در این مدت بنگاه‌های اقتصادی نیز بتوانند متناسب با شرایط به فعالیت اقتصادی خود بپردازند.
وی بیان کرد: متأسفانه یکی از نقاط ضعف کشور ما این است که بدون مشورت و نظر بخش خصوصی سیاست گذاری‌ها انجام می‌شود و بخش خصوصی باید برای اجرا به مقابله با سیاست‌های اتخاذشده بپردازد.
رئیس اتاق بازرگانی فارس همچنین گفت: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها برای گذراندن مرخصی مطالعاتی می‌توانند در قالب مرخصی مطالعاتی علمی در مدت زمان ۶ ماه در واحدهای صنعتی حضور یابند؛ لذا هرکدام از واحدهای صنعتی استان که نیاز به حضور این افراد دارند، درخواست خود را همراه با تخصص مورد نیاز، به اتاق بازرگانی ارائه دهند.
رازقی اضافه کرد: حضور اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در واحدهای صنعتی فرصت بسیار خوبیست که امیدوارم واحدهای صنعتی استان برای رفع مشکلات و به روز رسانی تولیدات خود نسبت به این موضوع اهتمام داشته باشند.
رئیس اتاق بازرگانی فارس همچنین با اشاره به ابراز گلایه فعالان اقتصادی از برخورد بانک‌ها، ادامه داد: رفتار بانک‌ها با فعالان اقتصادی درخور شأن و مناسب نیست و اگر مشکلات قانونی در این زمینه وجود دارد، فعالان اقتصادی باید به واحد حقوقی و کمیته قضایی و سرمایه گذاری اتاق بازرگانی فارس مراجعه و مشکلات خود را پیگیری کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی