[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۰
  • دوره جدید

موزه اختصاصی نداریم ، روزنامه شیراز نوین

  فرزاد وثوقی- گروه گفت‌وگو:
farzad_vossoghi@yahoo.com

باید خوش‌نویسی را از گوشه عزلت برهانیم. انگار در عصر جدید استقبال از هنر و پاسداشت هنرمندان کاهش یافته است و نوجوانان و جوانان بیشتر جذب بازی‌های رایانه ای شده اند تا پرداختن به هنر و شرکت در کلاس‌های آموزشی و هنری. در این رابطه گفت و گویی ترتیب دادیم با استاد مجید چیزفهم دانشمندیان، خوش‌نویس معاصر و رئیس انجمن خوش‌نویسان شیراز که در پی ارائه می‌شود. 
 استاد در پاسخ به اولین سؤال من بفرمایید موزه اختصاصی خوش‌نویسی در شیراز داریم یا خیر و اگر پاسخ منفی است بفرمایید نقش تشکل‌های فرهنگی و اداره فرهنگ و ارشاد در این چالش بزرگ چه میزان بوده است؟
موزه ای که فقط اختصاص به آثار خوش‌نویسی داشته باشد من سراغ ندارم؛ هرچند که اخیراً با مصوبه شورای شهر شیراز توسط معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز اقدام به خرید آثار هنری از هنرمندان نمودند که تعدادی آثار خوش‌نویسی هم در بین آنها بود و قرار است موزه ای برای نمایش این آثار در نظر گرفته شود.
 ما در استان فارس گالری داری داریم که از هنر خوش‌نویسی حمایت کند یا خیر؟ بفرمایید چرا و به چه علت این هنر که دارای عقبه بزرگی است، در محاق قرار دارد؟
گالری‌های متعددی در شیراز وجود دارد که اکثر آنها در اختیار بخش خصوصی است و تنها نگارخانه وصال به عنوان یکی از قدیمی ترین گالری‌های موجود، مربوط به اداره کل ارشاد اسلامی استان فارس و نگارخانه ملی و آبگینه متعلق به شهرداری هستند. در عین حال این گالری‌ها همیشه همکاری لازم را در نمایش آثار هنری و خوش‌نویسی داشته‌اند.
من اعتقاد دارم آن طور که شما می‌فرمایید، هنر خوش‌نویسی به محاق نرفته و با توجه به سابقه 71ساله این انجمن وجود بیش از 380 شعبه در شهرستان‌های کشور در خط‌های نستعلیق، شکسته نستعلیق، ثلث، نسخ و خط تحریری و گرایش‌های دیگر فعال بوده و همه ساله شاهد پیشرفت‌های قابل توجهی در نتایج مسابقات و جشنواره‌های ملی و بین المللی هستیم. البته مقداری افت استقبال در تمامی کلاس‌ها دیده می‌شود که عوامل مختلفی موجب آن است که بحث کارشناسی دامنه داری می‌طلبد.
 اعتقاد دارم خوش‌نویسی از ادبیات وام می‌گیرد و شدت و ضعف در این مسیر نوعی توجه یا بی‌توجهی به ادبیات و اشعار بزرگان ایرانی و اسلامی قلمداد می‌شود؛ چرا سرمایه‌گذاری مناسبی در این حوزه انجام نشده است؟
همانطور که گفتید، هنر خوش‌نویسی همواره در طول تاریخ به عنوان یک هنر مقدس و معنوی مطرح بوده که موجب ارتقای هنرهایی همچون شعر، ادبیات و متون مختلف ادبی و مذهبی بوده است؛ اما آسیب هایی که متوجه این هنر می‌شود، نه تنها عدم سرمایه گذاری مناسب برای آن است، بلکه جو حاکم بر رفتار‌ها و امور اجتماعی، به خصوص جوانان و سرگرمی‌های متفاوت موجب کندی استقبال از آن شده است.
 به عنوان یک راهکار بفرمایید چگونه می‌توان حمایت‌های مالی را متوجه این هنر که باید در شمار صنعت‌های بزرگ صادرات محور باشد، نمود؟
راهکار حمایت از بخش اقتصادی هنر خوش‌نویسی از طرق مختلف قابل اجراست؛ اول اینکه بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، هر دستگاه دولتی را تشویق کردند که درصدی از بودجه خود را اختصاص به خرید آثار هنری بدهد که اگر این کار به مرحله عمل درآید، می‌تواند گشایش خوبی برای تقویت اقتصاد هنر باشد. 
از طرفی متولیان فرهنگی و رسانه ای در صورتی که به اهمیت مقوله فرهنگ و هنر توجه کنند و در این زمینه همکاری لازم را جهت معرفی و تبلیغ هنر‌های مختلف انجام بدهند و رونق بیشتری در ارائه امور هنری ایجاد شود، مسلماً کمک شایانی هم به وضعیت اقتصادی هنرمند خواهد شد و هم تأثیرات مثبت را در جامعه ای که نیاز مبرم به امور فرهنگی دارد، خواهد گذاشت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی