[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۰
  • دوره جدید

قهرمانی مقتدرانه تنیسور ترک، روزنامه شیراز نوین

  میثم محجوبی - شیرازنوین
رقابت‌های تنیس سطح چهار جهان در رده سنی جوانان،‌ بعد از ظهر دیروز با برگزاری دیدارهای نهایی در بخش‌های انفرادی و دو نفره به پایان رسید.
این رقابت‌ها در باشگاه تنیس فیوچرز از مجموعه ورزشی هوابرد شیراز برگزار شد. نخستین فینال بخش انفرادی تور جهانی زیر ۱۸ سال در بخش دختران، پیش از ظهر شنبه اول خردادماه برگزار شد و مشکات الزهرا صفی از ایران توانست به راحتی از سد حریف ترک‌ خود عبور کرده و عنوان قهرمانی این دوره از رقابت‌ها را از آن خود کند.
صفی موفق شد در ست نخست با نتیجه۰-۶ پولات از ترکیه را شکست دهد و در ست دوم نیز با همین نتیجه به پیروزی رسید تا این دیدار با قهرمانی نماینده کشورمان به پایان برسد.
تنیسور ترک عنوان نایب قهرمانی را به‌دست آورد و ماندگار فرزامی‌ و پرنیا رکن آبادی نیز عنوان سوم مشترک را به نام خود ثبت کردند.
در مرحله نهایی این رقابت‌ها که شنبه در باشگاه فیوچرز شیراز برگزار شد، تیم متشکل از کیان سانتینو از آلمان و علی یزدانی از ایران مقابل یوستین بلا از رومانی و دیمیتری دولژنکف از روسیه به برتری دست یافت.
در این دیدار تیم ۲ نفره ایران و آلمان با نتایج ۶ بر سه، ۶ بر یک و ۱۰ بر چهار حریفان روس و رومانی را شکست و عنوان نخست را به خود اختصاص داد.
همچنین تیم آریو جوادی و کسری رحمانی از ایران  به همراه تنیس بازان تیم ترکیه عنوان سوم مشترک را به‌دست آوردند.
در جدول اصلی بازی‌ها و در بخش پسران‌، ۳۲ تنیسور از کشورهای ایران، ترکیه، آلمان، روسیه، دانمارک و رومانی و در بخش دختران تنیسورهایی از کشورهای ایران، ترکیه و بلژیک‌ حضور دارند.
در بخش دو نفره نیز تیم مشکات الزهرا صفی و درسا چراغی با نتیجه 2 بر صفر (5-7 و 2-6) مقابل تیم ماندگار فرزامی ‌و ثنا گرکانی به برتری دست یافت و در این بخش نیز صاحب نشان طلا شد. دو تیم از ترکیه نیز عنوان مشترک سوم را کسب کردند.
اما دیدار نهایی پسران در بخش انفرادی بین یک ایرانی و یک ترک برگزار شد. باران سویلر از ترکیه که سطحی بالاتر از تمامی ‌شرکت‌کنندگان حاضر در رقابت‌ها داشت، با رنکینگ ۲۲۵ فدراسیون جهانی به مصاف کسری رحمانی، تنیسور اهل شهر تهران رفت. کسری صاحب رنک ۸۸۵ جهان است و اختلاف دو تنیسور در دیدار نهایی نیز کاملاً مشهود بود.
باران سویلر در ست اول با حساب شش بر سه به برتری دست یافت. در ست دوم هم کسری رحمانی تنها توانست در گیم‌های سوم و هفتم به پیروزی رسد و سایر گیم‌ها را به تنیسور ترک واگذار کرد. با این حال می‌توان دلیل شکست کسری رحمانی را کم تجربگی او دانست و او را یکی از آینده‌های تنیس کشور نامید.
علی یزدانی و کیان سانتینو عنوان مشترک سوم را به دست آوردند
با پایان رقابت‌های بخش انفرادی، مسابقات به پایان رسید و مراسم اختتامیه با حضور داوود عزیزی رئیس فدراسیون تنیس، جعفر قادری یکی از نمایندگان شیراز در مجلس شورای اسلامی، ژاله فرامرزیان معاون توسعه منابع وزارت ورزش، مجید شهیدی مدیرکل حراست وزارت ورزش و عباس حاجی زاده مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان فارس برگزار شد.
رئیس فدراسیون تنیس در پایان این مسابقات گفت: شاهد برگزاری اولین دوره مسابقات گرید ۴ بودیم. بیش از ۲۰ بازیکن خارجی حضور داشتند، به نظرم بازیکنان ما هم خوب  درخشیدند.
او در مورد برگزاری مسابقات فیوچرز برای رده بزرگسالان در ایران گفت: واقعیت این است که برگزاری این مسابقات در ایران مستلزم وجود اسپانسر قوی است. برگزاری یک هفته فیوچرز ۲۰ هزار دلار هزینه می‌خواهد و فدراسیون به سختی می‌تواند آن را  تأمین کند. البته با توجه به دعوت از اسپانسرها  این احتمال هست که در ایران برگزار شود.
عزیزی در مورد اینکه چه تلاشی برای پس گرفتن زمین‌های تنیس توسط فدراسیون انجام گرفته است، تصریح کرد: به شدت تلاش کردیم اما به هیچ نتیجه‌ای نرسیدیم. علی‌رغم قول‌هایی که وزارت ورزش و شرکت توسعه و تجهیز دادند، به قول‌ها عمل نشد و فدراسیون تنیس  فاقد زمین است و به نظرم  بخش خصوصی همکاری بیشتری در این زمینه با ما کرد تا مجموعه ورزش ایران.
او ادامه داد: تمام رایزنی‌های لازم را با وزارت ورزش و شرکت توسعه برای پس گرفتن زمین‌های تنیس کردم. تمام تلاشم را می‌کنم این اتفاق برای تنیس ایران بیفتد اما فعلاً که  هیچ اتفاقی نیفتاده است و شاهد این هستیم که بخش خصوصی به ما کمک می‌کند.
رئیس فدراسیون در پاسخ به این پرسش که بدهی به شرکت توسعه و تجهیز دارند یا خیر، تأکید کرد: بیش از ۵ میلیارد بوده که ۴ میلیارد و ۳۵۰ میلیون آن را پرداخت کرده‌ایم.
او در مورد درخواست فرامرزیان از اداره کل فارس برای اهدای زمین تنیس به هیئت این استان گفت: اجرای غلط ماده ۸۸ ماده الحاق ۲ باعث شده همگانی کردن تنیس به سختی انجام شود. همه ادارات کل موظف هستند برای همگانی کردن تنیس، زمین در اختیار هیئت‌ها بگذارند و اینکه هیئت‌های استان‌ها زمین نداشته باشند اصلاً اتفاق خوبی برای تنیس ایران نیست‌ و آسیب جدی  می‌زند.
به گزارش شیراز نوین، این مسابقات در حالی به پایان رسید که ضعف در نحوه برگزاری و نحوه اطلاع‌رسانی هیئت تنیس فارس از ابتدا تا انتهای رقابت‌ها کاملاً مشهود بود، مسائلی که کاظم چابک رئیس هیئت نیز در صحبت‌های پایانی خود به آن اشاره و اعتراف کرد.
ضمن اینکه سه داور از شش داور مرد حاضر در این مسابقات،‌ از استان فارس بودند که از نکات مثبت رقابت‌ها برای استان به شمار می‌رفت.
گفتنی است، مرحله بعدی همین رقابت‌ها طی روزهای آینده در شهر ارومیه برگزار خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی