[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

بیانیه توضیحی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در خصوص تمدید موعد بیانیه مشترک ایران با آژانس، روزنامه شیراز نوین

دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد: با توجه به در جریان بودن مذاکرات فنی پیرامون حل و فصل موضوعات پادمانی میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، حفظ داده‌های دوربین‌های نظارتی به مدت یک ماه از تاریخ سوم خردادماه ۱۴۰۰ ادامه می‌یابد.
به گزارش ایسنا، در بیانیه توضیحی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در خصوص پایان موعد بیانیه مشترک ایران با آژانس در خصوص توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی آمده است:  
امروز سوم خردادماه ۱۴۰۰ فرصت سه ماهه در خصوص نگهداری داده‌های دوربین‌های نظارتی نصب شده در تأسیسات هسته ای ایران به پایان می‌رسد. شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر تداوم توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران بر اساس قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» درمورد نحوه ادامه کار پس از انقضای زمان توافق قبلی با آژانس بین المللی انرژی اتمی تصمیم گرفت؛ «با توجه به در جریان بودن مذاکرات فنی پیرامون حل و فصل موضوعات پادمانی میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی که به موازات مذاکرات وین در جریان می‌باشد، حفظ داده‌های دوربین‌های نظارتی را به مدت یک ماه از تاریخ سوم خردادماه ۱۴۰۰ ادامه دهد تا از این طریق فرصت لازم برای پیشرفت و به نتیجه رسیدن مذاکرات فراهم شود».
به گزارش ایسنا، پیش‌تر کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین گفته بود: تصمیم ایران برای ادامه ضبط داده‌های دوربین‌ها حداکثر تا یک‌ماه دیگر، از سوی سازمان انرژی اتمی به اطلاع مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسید. غریب آبادی افزود: داده‌های سه ماه گذشته همچنان در اختیار سازمان انرژی است و به آژانس منتقل نمی‌شود. داده‌های یک ماه پیش روی نیز صرفاً نزد ایران خواهد ماند. در رابطه با حذف یا انتقال داده‌ها، همان شرایط تفاهم مشترک سه ماهه همچنان حاکم خواهد بود. نماینده دائم کشورمان به کشورهای طرف مذاکره توصیه کرد تا از این فرصت که بر اساس حسن نیت ایران فراهم شده است، در جهت لغو کامل تحریم‌ها به گونه ای عملی و قابل راستی آزمایی استفاده کنند. مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز دیروز اعلام کرد که توافق با ایران تا ٢٤ ژوئن تمدید شده است.
رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی دیروز (دوشنبه) در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که توافق ایران و آژانس درخصوص بازرسی‌ها که روز ٢١ مه (٣١ اردیبهشت ماه) منقضی شده بود، تا اواخر ماه ژوئن تمدید شده است.
وی در ادامه تصریح کرد که تفاهمات ایران و آژانس تا ٢٤ ژوئن ادامه خواهد یافت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی