[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۰
  • دوره جدید

سخنگوی وزارت امور خارجه: دور پنجم مذاکرات وین می‌تواند دور نهایی باشد، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی وزارت امور خارجه:
دور پنجم مذاکرات وین می‌تواند دور نهایی باشد

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تأکید کرد: گفت‌وگوهای وین قفل نشده و در این گفت‌وگوها پیشرفت قابل توجهی صورت گرفته است.
به گزارش ایسنا، سعید خطیب زاده صبح دیروز دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران ایرانی و خارجی با اشاره به فرارسیدن سوم خرداد، سالروز آزادی خرمشهر و تبریک این روز گفت: سالروز آزادسازی خرمشهر و حماسه ای که صورت گرفته، فراتر از فتح یک شهر است. این حماسه نماد خاص و اراده ملی ایران بود و نشان داد که هرگاه مردم ایران اراده می‌کنند، حتی اگر تمام دنیا در مقابل آنها بایستند و تمام زر و زور و قدرت با هم جمع شوند، در دفاع از کیان اسلامی و مرز پرگوهر این کشور تردیدی به خود راه نمی‌دهند و به آن دست پیدا می‌کنند.
وی در پاسخ به سؤالی در ارتباط با مباحث صورت گرفته درمورد احتمال تمدید توافق بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و آخرین اخبار در این ارتباط خاطرنشان کرد: ضروری است که در این مورد دو نکته گفته شود؛ اول اینکه در شورای عالی امنیت ملی در خصوص موضوع تمدید این توافق گفت‌وگوها صورت گرفته است و این موضوع در پروسه بررسی‌های نهایی قرار دارد و در اولین فرصتی که این پروسه نهایی شود، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی یا سازمان انرژی اتمی در ارتباط با آن اطلاع رسانی خواهند کرد. این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: درمورد این توافق توجه به این نکته ضروری است که این توافق دسترسی فراپادمانی به آژانس بین المللی انرژی اتمی نمی‌دهد و این یک تصمیم بین ایران و آژانس است که دوربین‌های فیلمبرداری‌ها را در چهارچوب پروتکل الحاقی انجام دهند ولی دسترسی به بازرسان آژانس داده نشود و اگر این توافق تمدید نیز شود بعد از این هم دسترسی فراپادمانی به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی 
داده نمی‌شود.
وی ادامه داد: اگر در پایان گفت‌وگوهای وین ما به نتیجه مشخصی برسیم، فیلم‌های ضبط شده می‌تواند در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار بگیرد و باید تا آن روز صبر کنیم.
خطیب زاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به سؤال دیگری در ارتباط با مذاکرات وین تأکید کرد: در خصوص گفت‌وگوهای فنی وین پیشرفت‌های قابل توجهی صورت گرفته و هنوز فکر می‌کنیم تفاهم در دسترس است و آنچه هم باقی مانده، بر اساس دستورالعمل‌های اعلامی به وزارت خارجه، باید مورد دقت و پیگیری قرار بگیرد.
خطیب زاده ادامه داد: اگر تصمیم سیاسی در واشنگتن اتخاذ شود که از ادبیات، رفتار و منش دولت قبل ایالات متحده و کمپین شکست خورده فشار حداکثری فاصله گرفته شود، درمورد آنچه باقی مانده، به راحتی می‌توان به نتیجه رسید.
سخنگوی وزارت خارجه تأکید کرد: اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها فراموش نکنند که اگر برجام امروز زنده است، این موضوع به خاطر صبر راهبردی و اقدامات با تدبیر ایران است.
وی همچنین درمورد برخی اظهارات اخیر مقامات سعودی علیه ایران گفت: ریاض باید تصمیم بگیرد که آیا واقعاً می‌خواهد از ادبیات و کلام ملال آور گذشته استفاده کند و رفتار گذشته خود را تکرار کند یا اینکه تصمیم گرفته به عنوان شریک سازنده در کنار دیگر کشورهای منطقه نقش ایفا کند و از سیاست‌های توطئه طلبانه و جنگ افروزانه فاصله بگیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی