[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۰
  • دوره جدید

کارگران بدون بیمه رها شده‌اند، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس کانون انجمن‌های صنفی و استادکاران ساختمانی فارس گفت: در جامعه شاهد تنش‌های شدید اقتصادی و تورم افسارگسیخته هستیم و این در حالی است که دستمزد کارگران همپای افزایش این هزینه‌ها رشد نیافته است.
 ضرورت بیمه در کشاکش کرونا
سیدمحمد فرشیدیان در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به افزایش هزینه درمان که به دنبال افزایش نرخ تورم روی داده است، خاطرنشان کرد: کارگران و استادکاران ساختمانی در زمره مشاغل سختی قرار می‌گیرند که در معرض بیماری‌های مختلفی هستند و شیوع بیماری کرونا و هزینه‌های گزاف آن لزوم بیمه کارگران را ضروری تر از همیشه نشان می‌دهد. وی افزود: طبق ماده ۱۸ قانون بهبود محیط کسب و کار، امورات مربوط به کارگران ساختمانی به انجمن‌های صنفی سپرده شده است؛ لذا طبق ماده ۵ قانون بیمه تأمین اجتماعی کارگران ساختمانی تمامی کارگران و استادکاران ساختمان که کارت مهارت و پروانه مهارت از سازمان فنی و حرفه ‌ای دریافت کرده و در صنعت ساختمان اشتغال دارند، باید تحت پوشش بیمه قرار گیرند. این در حالی است که بیمه کارگران ساختمانی از سال گذشته تاکنون متوقف شده و حدود ۲۰۰هزار کارگر ساختمانی در این استان فاقد پوشش بیمه هستند.
این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش افزود: درخواست داریم تا نمایندگان مردم در شورای اسلامی در حل مشکل قشر زحمت کش کارگران ورود کنند و این معضل توسط شورای عالی استان فارس پیگیری شود. فرشیدیان با بیان اینکه حدود ۲۵۰هزار کارگر ساختمانی و فصلی در استان فارس مشغول به فعالیت هستند، اظهار داشت: از این تعداد تنها ۵۲هزار نفر در استان تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و مابقی در انتظار سهمیه بیمه تأمین اجتماعی می‌باشند.
رئیس کانون انجمن‌های صنفی و استادکاران ساختمانی فارس وی با اشاره به توقف بیمه کارگران ساختمانی از سال ۹۹ بیان داشت: از سال ۱۳۹۸ تاکنون حدود ۱۵هزار نفر در استان فارس تمامی تمامی مراحل را برای قرار گرفتن تحت پوشش بیمه گذرانده و در سامانه رفاهی پالایش شده‌اند و در انتظار سهمیه و پوشش بیمار بیمه کارگران ساختمانی می‌باشند، اما متأسفانه حتی یک نفر از آنها تحت پوشش بیمه قرار نگرفت.
این مسئول امور صنفی کارگران ساختمانی تأکید کرد: بیمه این قشر زحمت کش و در معرض خطر هیچ باری بر دوش دولت ندارد و تمامی هزینه‌ها از جانب سازندگان ساختمان، انبوه سازان و فعالان صنعت ساخت و ساز پرداخت می‌شود؛ لذا فقط ۷ درصد آن توسط کارگر ساختمانی به حساب تأمین اجتماعی واریز می‌گردد. به گفته فرشیدیان، بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، سال ۹۹ دو برابر سال ۹۸ پروانه ساختمانی صادر شده که در این میان سهمیه بیمه کارگران ساختمانی از سوی کارفرما به حساب تأمین اجتماعی واریز شده است، اما متأسفانه از ابتدای سال ۹۲ تاکنون سهمیه بیمه برای این رشته ضعیف و زحمت کش در نظر گرفته نشده که این وضعیت منجر به نارضایتی و اعتراض کارگران و استادکاران ساختمانی شده است.
رئیس کانون انجمن‌های صنفی و استادکاران ساختمانی فارس با بیان اینکه طبق قانون بیمه کارگران و استادکاران صنعت ساختمانی باید توسط کارفرما در موقع اخذ پروانه ساخت، پرداخت شود، گفت: به بیمه مراجعه کرده ایم و در جواب می‌گویند شهرداری همکاری لازم را ندارد؛ با شورای شهر جلسه گذاشته ایم اما همکاری لازم را نداشته و ندارند.
 درخواست حمایت از اقشار کارگری
در ادامه این نشست مشاور بیمه انجمن کارگران و استادکاران استان فارس گفت: در سالی که رهبر معظم انقلاب آن را سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها نام گذاری کرده اند، حمایت بیشتر از کارگران را خواستاریم. چرخ صنعت عظیم ساختمان سازی بدون حمایت از قشر کارگران نمی‌چرخد.نسیمه نوبخت افزود: بازنشستگی کارگران ۳۵ سال است و سازمان تأمین اجتماعی به کارگران غرامت بیکاری را پرداخت نمی‌کند و شاهد هستیم که بیشترین حوادث ناشی از کار مربوط به کارگران ساختمانی است و اگر کارگری در مسیر رفت و آمد دچار حادثه شود، بیمه به او تعلق نمی‌گیرد. 
نوبخت با اشاره به مشکلات معیشتی کارگران در ایام شیوع کرونا اظهار داشت: در ایام شیوع بیماری کرونا شاهد هستیم که اقتصاد و معیشت همه اقشار جامعه به خطر افتاده است؛ لذا بعضاً توانسته اند تسهیلات یا خدمات دریافت کنند. اما کارگران ساختمانی منبع درآمدی را از دست داده اند و حتی هزینه کارت عضویت خود را نمی‌توانند پرداخت کنند! به گفته این مقام مسئول، به دلیل گرانی و تورم هزینه ثبت نام انجمن صنفی از ۹هزار تومان به ۱۸۰هزار تومان رسیده و امروز در دکه‌های محل تجمع کارگران و استادکاران ساختمانی از هیچ امکاناتی برخوردار نیستند. مشاور بیمه انجمن کارگران و استادکاران استان فارس در پایان از مسئولان و نمایندگان مردم خواستار رسیدگی سازمان‌های متولی شهری و استانی به مطالبات کارگران شد و اینکه این موضوع در شورای عالی کار استان فارس مطرح شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی