[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۸
  • دوره جدید

به کودکتان زیاد بستنی ندهید !، روزنامه شیراز نوین

بستنی از دسته خوراکی‌های خوش طعمی ‌است که همه بزرگسالان و کودکان نسبت به آن علاقه دارند اما مصرف زیاد بستنی خطرات و عوارضی را برای کودکان به همراه دارد.
به گزارش بهداشت نیوز، بستنی یکی از خوراکی‌های پر طرفدار، لذیذ، خوشمزه و هوس‌انگیز در بین بزرگسالان و کودکان است که کمتر کسی تمایلی به خوردن آن ندارد و می‌تواند از این خوشمزه دوست داشتنی دل بکند. برخی از کودکان و حتی بزرگسالان میل و علاقه به بستنی با طعم‌های مختلف وانیلی، شکلاتی، توت فرنگی و ... دارند تا حدی که تمام طول روز حاضرند به جای انواع غذا بستنی بخورند.
ذائقه کودکتان را به بستنی عادت ندهید
همه بچه‌ها به خوردن بستنی و یخمک‌های رنگی علاقه‌مند هستند اما بهتر است خانواده‌ها به کودک خود بیش از حد بستنی ندهند زیرا خوردن زیاد بستنی می‌تواند سلامتی اطفال را در معرض خطر قرار دهد و موجب بروز اضافه وزن در بدن آن‌ها شود، پس بهتر است والدین بیشتر مراقب تغذیه آن‌ها باشند.
خطرات مصرف زیاد بستنی در کودکان:
مصرف بیش از حد بستنی و ابتلا به بیماری‌های کبد چرب
مواد مورد استفاده در بستنی، نوشابه، کیک و بیسکویت سبب ایجاد بیماری کبد کشنده‌ای در کودکان می‌شود. به‌نظر می‌رسد فروکتوز به مراتب بیشتر از گلوکز به سلامتی آسیب می‌رساند. به گفته دانشمندان بستنی و فروکتوز سبب بروز ابتلا به بیماری‌های کبد چرب در جوانان شده است، دقیقاً چیزی مشابه مصرف الکل که سبب سرطان، سکته مغزی و بیماری‌های قلبی می‌شود. براساس مطالعه‌ای جدید یک چهارم از کودکان در زمان نوجوانی از نظر بالینی چاق هستند.
شربت ذرت با فروکتوز بالا در نوشیدنی‌های شیرین شده و بسیاری از غذاهای فرآوری شده یافت می‌شود. این ماده به‌طور طبیعی در میوه‌ها وجود دارد اما تولید کنندگان فیبر و مواد مغذی را حذف و قند را به آن ها اضافه می‌کنند.
در طول این مطالعه، محققان همچنین دریافتند آنزیمی ‌به نامkhk که برای اولین مرحله از متابولیسم فروکتوز مورد نیاز است در کبد موش‌هایی که فروکتوز می‌نوشند افزایش یافته است، به همین دلیل پس از آن دانشمندان نمونه‌های کبدی را از نوجوانان چاق با بیماری کبد چرب بررسی کردند و سطح بالایی از آنزیم khk را یافتند. براساس این تحقیقات کبدی سالم است که بدون هیچ گونه چربی باشد.
مصرف بیش از حد بستنی و ابتلا به دیابت
والدین نباید ذائقه کودکانشان را به بستنی عادت دهند زیرا محتوای بستنی، قند و نشاسته است و در کودکان علاوه بر چاقی، موجب ابتلاءکودک به بیماری دیابت نیز می‌شود. کودکان می‌توانند یک بار در هفته بستنی بخورند و مصرف بیش از این مقدار توصیه نمی‌شود. برای وزن گیری کودکان می‌توانید روزانه چند قاشق بستنی را بعد از غذا به کودک بدهید. سردی بیش از حد بستنی برای دستگاه گوارش مناسب نیست پس ابتدا بستنی را از فریزر خارج کنید و پس از گذشت دقایقی که از سردی بستنی کاسته شد، آن را به کودک بدهید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی