[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۸
  • دوره جدید

معاون استاندارفارس: فارس، توان توسعه صنایع نفت و پتروشیمی دارد، روزنامه شیراز نوین

ایرنا: معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس بیان داشت: این استان ظرفیت‌های بی‌بدیل در تولید علم و توسعه دانش فرآوری نفت و پتروشیمی دارد.
مهندس یدالله رحمانی شنبه در حاشیه مراسم راه اندازی انستیتو زنجیره‌ای ارزش متانول در شیراز اظهار داشت: یکی از قابلیت‌های استان فار س در حوزه نفت و گاز است، فارس منابع متعدد نفت و گاز دارد‌، طرح هایی دراین زمنیه راه اندازی کرده است و طرح هایی نیز در حال احداث است ، همه این موارد نشانگر ظرفیت‌های بی بدیل استان فارس در حوزه نفت و پتروشیمی است .
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس اضافه کرد‌: طرح راه اندازی انستیتو زنجیره ای ارزش متانول در شیراز به عنوان نخستین طرح دراین حوزه در کشور است، نیاز کشور دراین بخش احساس می‌شود، صنعت نفت نیاز به راه‌اندازی چنین طرح هایی برای رفتن به سوی حرکت‌های دانش بنیان دارد، قرارداد این طرح اواخر سال 94 بین دانشگاه شیراز و وزارت نفت منعقد شده است‌.
رحمانی افزود: این قرارداد با هزینه 34 میلیارد و 500 میلیون تومان طرح کلید خورده است و هدف از اجرای آن تولید دانش فنی برای واحد‌های پتروشیمی است، این طرح در قالب اقتصاد مقاومتی است و از توان متخصصین داخلی استفاده 
می‌شود.
وی گفت: کل اعتبار هزینه شده برای اجرای این طرح کمتر از آن است که یکبار یکی از واحد‌های پتروشمی دانش فنی را از شرکت‌های خارجی دریافت کند، این طرح نیاز حداقل 10 مجموعه پتروشمی در کشور را تامین می‌کند و همگام با سیاست‌های کلان برنامه ششم در حوزه نفت و پتروشمی این طرح راه اندازی شده است‌.
به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس راه اندازی این طرح نشانگر آن است که شیراز توان تولید دانش در حوزه تخصصی نفت و پتروشمیی را دارد و می‌توان از این طرفیت‌ها برای تولید و اشتغال بهره گیری کرد‌.
رئیس انستیتو زنجیره‌ای ارزش متانول در شیراز نیز اظهارداشت: هدف از راه اندازی این طرح توسعه ارتباط صنعت با دانشگاه و تامین نیازهای علمی و فنی صنعت پتروشمی در کشور و انجام پروژه‌های تحقیقاتی و پژوهشی مرتبط با صنعت پتروشیمی است‌.
محمدرضا رحیم پور افزود: تدوین دانش فنی سنتز متانول و فرآورده‌های پتروشیمی از جمله اهداف متعالی این طرح است‌، با راه اندازی این طرح برای هر میزان صنعت پتروشیمی که در کشورایجاد شود در آینده می‌توان دانش فنی و علمی مورد نیاز در حوزه تحقیقات علمی را رصد و تولید کرد‌.
رئیس انستیتو زنجیره ای ارزش متانول گفت‌: بر اساس مصوبات انجام شده 10 درصد از کل هزینه‌های صنعتی در حوزه پتروشیمی باید صرف تولید دانش شود، از این رو هزینه راه اندازی این طرح بسیار کمتر از چیزی است که بدون وجود این واحد مجبور بودیم صرف خرید محصولات و خدمات علمی از خارج از کشور کنیم‌.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی