[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۰
  • دوره جدید

آخرین تیر ترکش، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

مذاکرات وین و توفیق در آن می‌تواند آخرین تیر ترکش برای جلب اعتماد عمومی باشد؛ به شرط آنکه در موقع مناسب رها شود. برجام نوعی خلاصی از تحریم و تنگناهای معیشتی است که تنها بر شانه مردم سنگینی می‌کند؛ چراکه سایران سنگینی تحریم‌ها را احساس نمی‌کنند. 
فشارهای اقتصادی به هر دلیل، حتی گذاشتن آن بر دوش بیگانگان نمی‌تواند در درازمدت بهانه ای برای ادامه سختی معیشت ملت باشد؛ چراکه هر اقدامی راه حلی دارد و باید برای دستیابی به راه حل‌ها کوشش نمود. اینکه بگوییم با دنیا قهریم و آشتی نمی‌کنیم، بهانه ای غیر قابل پذیرش در پیشگاه ملتی است که در گودال فقر و بیکاری گرفتار شده اند...

تحریم‌ها به شدت اثرگذار بوده اند؛ حتی در تولیدات کالاهای اساسی داخلی که فکر می‌کردیم ملی است، اما در عمل مواد اولیه آن متکی به خارج بود. متکی بودن به خارج در هر شرایطی نمی‌تواند مورد پرسش قرار گیرد؛ چراکه در اقتصاد جهانی هر کشوری به کشور دیگر وابسته است و کالا‌ها و تولیدات هر کشور در حال دست به دست شدن در کشوری دیگر است. ما نیز محصولاتی داریم که سایر کشور‌های جهان حتی به صورت خام فروشی محتاج آن هستند. 
درنهایت این سیاست‌های سخت گیرانه است که باعث می‌شود اقتصاد در هر جامعه دچار تنش و رکود شود. ما باید از این رکود و تضاد سیاسی با جهان خارج شویم و در یک نقطه، آن هم به مصلحت نظام از بن بست‌ها خارج شویم. من فکر می‌کنم در کشور همه بر این اتفاق هستند که باید معیشت ملت را سامان داد و نباید کسی غیر از این تفکری داشته باشد. حالا نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با انواع بسته‌های اقتصادی و سیاسی وارد گود می‌شوند تا تبلیغات کنند. در ماجرای مجلس یازدهم هم نامزدها همگی برنامه اقتصادی داشتند؛ اما ماهیت دیپلماسی به گونه ای است که برنامه‌های اقتصادی تا رفع تنش‌های سیاسی قابل اجرا نیست و نامزدهای فعلی ریاست جمهوری اگر بخواهند با همین فرمان سکان هدایت را به دست بگیرند، شعارهایشان از ابتدا دروغ است. 
ما حتی در تولید برق دچار مشکلات بسیاری هستیم؛ تمام آنچه وزارت نیرو در دهه فجر و هفته دولت به عنوان شعار افتتاح و بهره برداری از نیروگاه‌ها و سدها به خورد ملت داد، دروغ بزرگی بود که حتی در آغازین روزهای سه ماه فصل تابستان به خاموشی‌های گسترده برخورد کرد. ما هنوز وارد تابستان و اوج گرما نشده، این بخش‌نامه‌های خاموشی ابلاغ شد. این امر نشان از ضعف در زیرساخت‌های فرسوده ای دارد که در چهار دهه گذشته استاد حل و فصل آن نبودیم. موج اختلاس‌ها و دست درازی به بیت المال به این ضعف‌های زیرساختی دامن زد، وقتی پول‌های ملت بدون نظارت و حراست به دست عده ای اختلاسگر افتاد. 
وضعیت تولید و کیفیت تولید نیز تعریفی ندارد. صادرات و واردات به صورت قانونی سود و صرفه ای ندارد و در چالش‌های قانونی و غیرقانونی گرفتار شده است. اما همه چیز در بازار سیاه وجود دارد؛ از شیر مرغ تا جان آدمیزاد و این برای اقتصاد و فرصت‌های اجتماعی کشور تأسف بار است که کوره راه‌های قاچاق باز است و راه‌های گمرکات بسته!
در هر صورت برای جلب اعتماد ملت و ایجاد انگیزه برای مشارکت باید کار‌های ملت را سامان‌دهی نمود. اینکه دولتی انتخاب شود و هشت سال سروری کنند و دست آخر بگویند اختیارات نداشتیم و تحریم بوده و باقی قضایا، به کار ملت نمی‌آید. حتی اگر رئیس دولت را محاکمه کنند و محکوم شود، برای ملت نان و آب نمی‌شود. پس طرح این موضوع که رئیس دولت یا معاونان یا وزرا باید محاکمه شوند، یک نقشه اشتباهی است؛ چراکه این مملکت سه قوه دارد و در طول خدمت در قوای سه گانه نباید اجازه داد هرکدام از سه قوه به انحراف کشیده شوند. 
ما امروز با نسلی سخن می‌گوییم که جهانی می‌اندیشند. در این اندیشه کنجکاوانه اطلاعات و اخبار خصوصاً در بخش‌های اقتصادی و علمی به صورت جهانی تبادل می‌شود و نسل امروز به مقایسه آن می‌پردازند. پس در ارائه برنامه‌ها یا سخنان باید به مهندسی گفتمان حاکم بپردازیم؛ گفتمانی که توسط نسل حاضر مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی