[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۵
  • دوره جدید

به مقام معظم رهبری نامه نوشتم، روزنامه شیراز نوین

رئیس جمهور با اشاره تصمیم شورای نگهبان درباره صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: من روز سه شنبه در این زمینه به ناچار به مقام معظم رهبری نامه نوشتم و آنچه در ذهنم بود را به ایشان منتقل کردم و ایشان آنچه را که مصلحت می‌دانند، انجام خواهند داد.
به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح دیروز در جلسه هیئت دولت گفت: انتخابات مراحل مختلفی دارد که مرحله‌ احراز صلاحیت به عهده دولت نیست و یک نهاد دیگری برای آن تصمیم می‌گیرد. حالا اینکه مقدمات تصمیمشان از کجا می‌آید و چگونه تصمیم‌ سازی می‌شود مورد بحث ما نیست، اما به هرحال این موضوع در اختیار دولت نیست و نهاد مستقلی برای آن تصمیم می‌گیرد.
رئیس جمهور ادامه داد: ما از تصمیمی که از سوی شورای نگهبان گرفته شده، عصر روز دوشنبه مطلع شدیم و شب صریح‌تر برای ما روشن و واضح شد و معلوم شد که چه کسانی مدنظر هستند. برای خیلی از سیاسیون و ما اینگونه بود که دلمان می‌خواست شرایط به گونه‌ای می‌شد که فرصت بیشتری می‌دادند و افراد دیگری هم اضافه می‌شدند؛ چرا که مبانی انتخابات و اصل آن رقابت است و اگر این جان را از انتخابات بگیریم چیزی در کالبد انتخابات نمی‌ماند.
روحانی با تأکید بر اینکه دولت در این زمینه کار زیادی نمی‌توانست انجام دهد، تصریح کرد: من نسبت به اصل ۱۱۳ قانون اساسی حتماً متذکر هستم و اشکال دارم. منتها ما هر وقت اصل ۱۱۳ را به شورای نگهبان می‌نویسیم، آنها تفسیر خودشان را دارند و می‌گویند نمی‌توانید در این زمینه تذکر بدهید.
وی اضافه کرد: به هر حال من روز سه شنبه به ناچار درباره‌ این موضوع به مقام معظم رهبری نامه نوشتم و آنچه را که در ذهنم بود به ایشان انتقال دادم، حالا ایشان هرچه مصلحت می‌دانند و بنا به مصالح کشور و مردم تصمیم خواهند گرفت؛ البته آقا در این موارد کمتر وارد می‌شوند اما به هر حال مواردی هم بوده که ورود پیدا کرده‌اند و از حکم حکومتی خود استفاده کرده اند. در هر حال این موضوع مربوط به همه مردم است و ما هم درخواست و تقاضایمان را از ایشان انجام داده‌ایم که اگر صلاح می‌دانند اقدام کنند.
رئیس دولت دوازدهم در بخش دیگری از صحبت‌های خود خطاب به وزرا، استانداران و همه کارگزاران دولت اظهار کرد: نباید مسائلی که امروز می‌گذرد ما را در انجام وظایفمان سست کند؛ بلکه همه ما تا لحظه آخر از این ۷۰ روزی که باقی مانده باید کار و تلاش کنیم. در انتخابات هم به آنچه قانون گفته عمل خواهد شد و وزارت کشور با تمام قوت به مردم تضمین می‌دهد امانت مردم را مراعات کند و نگذارد حتی یک رأی بالا و پایین شود.
روحانی همچنین به مشکلاتی که این روزها برای مردم به وجود می‌آید اشاره کرد و گفت: در این روزها مردم به خاطر برق دچار مشکل شده‌اند. من وقتی دیدم وزیر نیرو به خاطر این موضوع از مردم عذرخواهی کرد خوشحال شدم؛ چراکه ما هر جا قصوری داریم باید از مردم عذرخواهی کنیم و دلایل آن را به مردم بگوییم. امسال خشک‌سالی ریشه مسئله است و از طرفی در حالی که هر سال دو تا سه درصد به مصرف برق اضافه می‌شد، امسال ۲۰ درصد نسبت به پارسال اضافه شده است. در عین حال ما همه توان خود را به کار گرفته‌ایم تا بتوانیم این موضوع را حل کنیم و اگر کمبودی هم بود وزارت باید از قبل به مردم اعلام کند تا مردم دچار سردرگمی و مشکل نشوند.
رئیس جمهور ادامه داد: از طرفی نیروگاه اتمی ما هم به مدار آمده و در آینده به حداکثر ظرفیت می‌رسد. ما می‌توانیم الان ظرفیت نیروگاه‌های برق آبی را بالا ببریم اما اثرش این است که باید آب کشور را رها کنیم که در تابستان به مشکل می‌خوریم؛ وگرنه می‌توانیم ۲۰۰۰ مگاوات ظرفیت را بالا ببریم ولی به خاطر خشک‌سالی و وضعیت سدها در تابستان به مشکل خواهیم خورد.
وی همچنین به موضوع استخراج رمز ارزها اشاره کرد و گفت: درباره رمز ارزها هم بحث شده است که ۳۰۰ مگاوات به صورت مجاز و ۲۰۰۰ مگاوات به صورت غیرمجاز صرف می‌کنند و هر کسی چند ماینر گذاشته و برای خودش بیت‌کوین و رمز ارز استخراج می‌کند. وزارت نیرو، وزارت ارتباطات و اطلاعات از امروز موظف هستند که جلوی این اقدام را بگیرند و از امروز تا پایان شهریورماه فعالیت استخراج رمز ارز حتی برای آنها که مجاز بوده باید 
تعطیل شود.
رئیس جمهور در پایان گفت: ان‌شاءالله امیدوارم شرایط بهتری برای زندگی مردم فراهم شود. آماری به من داده شد که صادرات غیرنفتی ما در دوماهه امسال نسبت به پارسال ۴۸ درصد بیشتر شده است. البته من اشکال گرفتم؛ چون پارسال کرونا بود باید با سال ۱۳۹۸ مقایسه کرد اما دیدم نسبت به دوماهه سال ۱۳۹۸، ۲۵ درصد رشد داشته‌ایم. اینها به معنای این است که دولت و بخش خصوصی با همه توان در حال حرکت هستند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی